Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czym i z czym w podróż

Wszystko zależy od odległości

Żeby podróż z dzieckiem była początkiem wspaniałych wakacji a nie koszmarem, trzeba ją starannie zaplanować.

 

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

 

Na wypadek choroby za granicą

W krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii polska rodzina może bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych, pod warunkiem, że jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia i posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na stronach internetowych NFZ można sprawdzić, co jest potrzebne do wydania karty i jakie są zasady korzystania z państwowej służby zdrowia w kraju, do którego się wybieramy. Na przykład w Niemczech za pierwszą wizytę trzeba zapłacić 10 euro, a potem ma się opiekę bezpłatną. Żeby za granicą skorzystać z ubezpieczenia EKUZ, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.
Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie bagażu.

 

Koszt podróży

Ceny benzyny czy oleju napędowego w krajach europejskich niewiele różnią się od polskich. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy ma się ważne ubezpieczenie, warto zrobić przegląd techniczny, no i wziąć coś do zasłonięcia tylnego okna, żeby dziecku nie świeciło za mocno słońce.
W samolocie czarterowym, tak jak w rejsowym, z reguły nie płaci się za bilet dziecka do 2 lat. Niemowlętom nie przysługuje osobne miejsce, podróż spędzają przypięte dodatkowym pasem do rodzica. Z kolei starsze dzieci (10-12 lat) zazwyczaj (w zależności od linii lotniczych) mają ok. 30 proc. zniżki od podstawowej ceny biletu.
Za dzieci poniżej dwóch lat nie płaci się także w hotelach (zniżki mają również dzieci do 12. roku życia).
Warto przed pakowaniem zapytać się, ile może ważyć bagaż bez dopłaty. Każda linia lotnicza określa przez siebie dopuszczalną wagę bagażu na danej trasie: zarówno podręcznego jak i tego przewożonego w lukach.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • Doris85 | 07-04-2015 19:59:44

    Od kiedy jesteśmy razem z moim mężem organizujemy sobie sporo wycieczek - zwiedzamy autem Polskę oraz Europę. Jeśli wybieramy kraj, dalej położony, gdzie jazda autem byłaby zbyt męcząca - korzystamy z samolotu. Naszego maluszka od najmłodszych lat będziemy zabierać na wspólne wycieczki - na początku będziemy wybierać mniejsze odległości, a dopiero jak podrośnie (rok, dwa)- pomyślimy o wyjeździe...
  • Klaraa | 06-09-2015 22:12:43

    Jesli wybierasz się na urlop z maluszkiem to polecam ci spacerówke maxi cosi, sprawdzone. Była nie dawno na urlopie i zabrałam ze soba spacerówke dla mojego szkraba, zajmuje minimum miejsca i jest dziecinnie łatwa w obsłudze.
  • Evelllyn | 22-09-2015 02:40:13

    Myślę, że najwygodniej jednak samochodem, bo zawsze można samemu zdecydować o postoju, zmianie trasy itd.
  • KlaudynkaG | 04-01-2023 09:47:24

    Bardzo ważne też jest miejsce, w które się wybieramy. Nie zapominajmy oczywiście też o apteczce domowej, czyli o wszystkich lekach przeciwgorączkowych, zapalnych itd. czy o inhalatorach/neubilzatorach. U mnie to jest takie must have. Plus do tego leki wziewne. Poza tym wybierając się np za granicę do Egiptu, korzystając z różnych ofert jak last minute Egipt , pamiętajmy o lekach przeciwbiegunko...

Poczytaj również

Polecamy

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj