Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czym i z czym w podróż

Wszystko zależy od odległości

Żeby podróż z dzieckiem była początkiem wspaniałych wakacji a nie koszmarem, trzeba ją starannie zaplanować.

 

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

Fot. iStockphoto

W pociągu dziecko może chodzić lub być noszone, wciąż coś ciekawego może obserwować, no i nie złości je blokada pasów bezpieczeństwa.

 

Na wypadek choroby za granicą

W krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii polska rodzina może bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych, pod warunkiem, że jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia i posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na stronach internetowych NFZ można sprawdzić, co jest potrzebne do wydania karty i jakie są zasady korzystania z państwowej służby zdrowia w kraju, do którego się wybieramy. Na przykład w Niemczech za pierwszą wizytę trzeba zapłacić 10 euro, a potem ma się opiekę bezpłatną. Żeby za granicą skorzystać z ubezpieczenia EKUZ, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty.
Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczenie bagażu.

 

Koszt podróży

Ceny benzyny czy oleju napędowego w krajach europejskich niewiele różnią się od polskich. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy ma się ważne ubezpieczenie, warto zrobić przegląd techniczny, no i wziąć coś do zasłonięcia tylnego okna, żeby dziecku nie świeciło za mocno słońce.
W samolocie czarterowym, tak jak w rejsowym, z reguły nie płaci się za bilet dziecka do 2 lat. Niemowlętom nie przysługuje osobne miejsce, podróż spędzają przypięte dodatkowym pasem do rodzica. Z kolei starsze dzieci (10-12 lat) zazwyczaj (w zależności od linii lotniczych) mają ok. 30 proc. zniżki od podstawowej ceny biletu.
Za dzieci poniżej dwóch lat nie płaci się także w hotelach (zniżki mają również dzieci do 12. roku życia).
Warto przed pakowaniem zapytać się, ile może ważyć bagaż bez dopłaty. Każda linia lotnicza określa przez siebie dopuszczalną wagę bagażu na danej trasie: zarówno podręcznego jak i tego przewożonego w lukach.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj