Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Równe prawa rodzeństwa

Nic kosztem drugiego

2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Fot.Paweł Stępniewski

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Zuzia, starsza siostrzyczka czterodniowego Adasia, po pierwszej wizycie położnej powiedziała do wychodzącej z domu pielęgniarki: „Zapomniała pani zabrać swoje dziecko”. Zdarzają się oczywiście dzieci, które entuzjastycznie witają noworodka, ale reakcje większości dalekie są od entuzjazmu. A mamy czasami czują się winne wobec starszego dziecka, że zafundowały mu rywala.

 

Rywalizację zamienić w chęć pomocy

- Na szczęście dla wszystkich zdrowy noworodek w pierwszych miesiącach dużo śpi, więc dość łatwo znajdziemy czas dla starszaka – mówi psycholog dr Milena Gracka-Tomaszewska z wydziału psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny Uniwersytetu Warszawskiego. – Warto też zaproponować starszemu dziecku jakiś udział w opiece nad maluchem. Można mu na przykład pozwolić wybrać pieluszkę albo ubranko z obrazkiem, który mu się podoba, powierzyć wybór zabawki dla młodszego rodzeństwa czy wciągnąć do pomocy przy kąpieli – wyjaśnia psycholog. Ogólna zasada jest taka: starać się zamienić rywalizację w chęć pomocy (przy czym trzeba głośno docenić wysiłki). No i należy pozwolić starszemu dziecku wziąć na ręce noworodka (chce tego każde starsze dziecko). Pierwsze słowa, jakie powiedziała moja córka na widok młodszej siostry, to: „Mamo, dasz mi Helę”? Jeśli starsze dziecko jest jeszcze na tyle małe, że może noworodka upuścić, można posadzić je na podłodze z wyprostowanymi nogami, tak żeby maleństwo miało oparcie i było bezpieczne.

 

Każdemu dziecku można powiedzieć „nie”

- Mimo że starsze dziecko cierpi, trzeba potraktować to, jako coś normalnego, bo tym jest przecież posiadanie rodzeństwa – podkreśla psycholog Gracka-Tomaszewska.

Rodzice czasem zastanawiają się czy nie lepiej zignorować potrzeby malucha, by ulżyć w cierpieniu starszemu dziecku. – Zawsze są takie sytuacje w życiu, że się mówi dziecku „nie” i nie ma w tym nic złego – mówi psycholog. – Dotyczy to obojga dzieci. Jeśli maluch jest bezpieczny, można go zostawić i pomóc na przykład w toalecie starszemu. Ale, jeśli nie możemy ze względów bezpieczeństwa zostawić młodszego dziecka, wtedy bez wyrzutów sumienia, trzeba odmówić natychmiastowym żądaniom starszego – tłumaczy psycholog.
Nie znaczy to też wcale, że zaspokajamy jedynie najprostsze potrzeby noworodka. Nie wystarczy przecież, by był najedzony, zadbany i miał suchą pieluszkę. Noworodek potrzebuje swojej porcji pieszczot, głaskania, przytulania i rozmowy bez względu na zazdrość starszego rodzeństwa.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Często bakterie osadzające się w gardle na migdałkach powodują brzydki zapach.

Brzydki zapach z ust u dziecka

Zdarza się, że już kilkumiesięcznym maluchom brzydko pachnie z buzi. Przyczyną nie musi być jakaś groźna choroba, ale lepiej skonsultować się z pediatrą i nie lekceważyć tej dolegliwości. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardzo...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj