Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Równe prawa rodzeństwa

Nic kosztem drugiego

2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Fot.Paweł Stępniewski

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

 

Starsze dziecko też wymaga rytuału

Prawdą jest też i to, że przez pierwsze dwa miesiące życia z noworodkiem, według psychologów, starsze dziecko potrzebuje więcej naszej uwagi i okazywania mu miłości. To dobry czas, żeby oswoić je z nową sytuacją i obecnością noworodka w domu. Warto sięgnąć do zdjęć i pokazać, że starsze dziecko w ten sam sposób było pielęgnowane przez mamę jak nowy braciszek czy siostrzyczka.
Pojawienie się niemowlęcia w domu powinno w jak najmniejszym stopniu zmienić życie starszego dziecka. Jego rytuały, w miarę możliwości, nie powinny się zmienić.

- Starałam się z córeczką robić to, co zwykle – opowiada Iwona, mama Zuzi, która chciała oddać brata pielęgniarce. – Pomagałam jej rano ubierać się i szykowałam ją do przedszkola, a po obiedzie tylko we dwie bawiłyśmy się. Każdego tygodnia choć raz szłam na spacer tylko z Zuzią – wspomina Iwona.

Uczucie zazdrości jest najsilniejsze u pierwszego dziecka, ponieważ przyzwyczaiło się ono do bycia w centrum uwagi rodziców. Natomiast następne dzieci od początku zdane są dzielić czas rodziców z rodzeństwem.

 

***

Rady psychologów dla rodziców dzieci, którym rodzi się rodzeństwo:


- Wyraźnie określ, co pozostanie takie jak dawniej, mimo że w domu pojawił się nowy mieszkaniec
- Powiedz dziecku, że będzie miało swoje ukochane zabawki, że nadal będziecie chodzić bawić się do parku czy na plac zabaw (tam, gdzie dziecko lubiło bawić się do tej pory)
- Zapewnij starsze dziecko, że wciąż będziecie razem spędzali czas i robili te rzeczy, które dotąd należały do waszych ulubionych (np. wspólna kąpiel, wieczorne czytanie przed zaśnięciem, itp.)

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Komentarze

  • kasztanka2 | 14-11-2014 12:31:43

    Moim zdaniem te pierwsze 2 miesiące to okres przystosowania się całej rodziny do nowego życia - starsze dziecko przyzwyczaja się, że nie jest już samo, pomaga mamie przy maleństwie i walczy z zazdrością, mama uczy się dzielić uwagę na 2 dzieci, przypominając sobie jednocześnie obowiązki związane z opieką nad noworodkiem, a tata poświęca więcej czasu rodzinie - pomaga mamie w okresie połogu, pom...
  • donnavito | 26-01-2015 22:48:09

    Ja jako starsza siostra w dzieciństwie miałam największy zal o to, że gdy brat mi cos zrobił celowo, np. podarł plakat, mama mówiła: "Jesteś starsza, badż mądrzejsza i mu wybacz" itp., nie było równych praw, ale to nie była zazdrosć, tylko poczucie krzywdy.
  • GabaBaba26 | 01-02-2015 05:06:46

    Moja córcia, gdy wróciłam z jej młodszym braciszkiem do domu była bardzo przejęta lecz zadowolona. Nie pozwalała nikomu brać Dorianka na ręce (tylko mama i tata mogli) ponieważ się bała, że ktoś go nam zabierze. Córeczka brała swojego bobaska lalkę i wykonywała na niej takie same czynności co ja przy synku np. zmieniała pieluszkę, kremowała pupcie a nawet karmiła cycusiem Lecz z biegiem czasu ...
  • Doris85 | 06-04-2015 13:17:44

    Między mną a siostrą są 4 lata różnicy - patrząc po zdjęciach i wierząc opowiadaniom rodziców byłam dumną starszą siostrą i chętnie pomagałam w opiece nad nią. Wydaje mi się, że dużo zależy od rodziców - jesli juz na etapie ciązy oswajają dziecko z nową rolą starszego brata/siostry, tłumaczą co się zmieni jak już się pojawi nowa osoba w domu to zawsze łatwiej to dziecku przejść.

Poczytaj również

Polecamy

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj