2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.
Starsze dziecko też wymaga rytuału
Prawdą jest też i to, że przez pierwsze dwa miesiące życia z noworodkiem, według psychologów, starsze dziecko potrzebuje więcej naszej uwagi i okazywania mu miłości. To dobry czas, żeby oswoić je z nową sytuacją i obecnością noworodka w domu. Warto sięgnąć do zdjęć i pokazać, że starsze dziecko w ten sam sposób było pielęgnowane przez mamę jak nowy braciszek czy siostrzyczka.
Pojawienie się niemowlęcia w domu powinno w jak najmniejszym stopniu zmienić życie starszego dziecka. Jego rytuały, w miarę możliwości, nie powinny się zmienić.
- Starałam się z córeczką robić to, co zwykle – opowiada Iwona, mama Zuzi, która chciała oddać brata pielęgniarce. – Pomagałam jej rano ubierać się i szykowałam ją do przedszkola, a po obiedzie tylko we dwie bawiłyśmy się. Każdego tygodnia choć raz szłam na spacer tylko z Zuzią – wspomina Iwona.
Uczucie zazdrości jest najsilniejsze u pierwszego dziecka, ponieważ przyzwyczaiło się ono do bycia w centrum uwagi rodziców. Natomiast następne dzieci od początku zdane są dzielić czas rodziców z rodzeństwem.
***
Rady psychologów dla rodziców dzieci, którym rodzi się rodzeństwo:
- Wyraźnie określ, co pozostanie takie jak dawniej, mimo że w domu pojawił się nowy mieszkaniec
- Powiedz dziecku, że będzie miało swoje ukochane zabawki, że nadal będziecie chodzić bawić się do parku czy na plac zabaw (tam, gdzie dziecko lubiło bawić się do tej pory)
- Zapewnij starsze dziecko, że wciąż będziecie razem spędzali czas i robili te rzeczy, które dotąd należały do waszych ulubionych (np. wspólna kąpiel, wieczorne czytanie przed zaśnięciem, itp.)
kasztanka2 | 14-11-2014 12:31:43
donnavito | 26-01-2015 22:48:09
GabaBaba26 | 01-02-2015 05:06:46
Doris85 | 06-04-2015 13:17:44