Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Równe prawa rodzeństwa

Nic kosztem drugiego

2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

Fot.Paweł Stępniewski

Należy dziecku pomóc zrozumieć, że nowo narodzone rodzeństwo to nie rywal.

 

Starsze dziecko też wymaga rytuału

Prawdą jest też i to, że przez pierwsze dwa miesiące życia z noworodkiem, według psychologów, starsze dziecko potrzebuje więcej naszej uwagi i okazywania mu miłości. To dobry czas, żeby oswoić je z nową sytuacją i obecnością noworodka w domu. Warto sięgnąć do zdjęć i pokazać, że starsze dziecko w ten sam sposób było pielęgnowane przez mamę jak nowy braciszek czy siostrzyczka.
Pojawienie się niemowlęcia w domu powinno w jak najmniejszym stopniu zmienić życie starszego dziecka. Jego rytuały, w miarę możliwości, nie powinny się zmienić.

- Starałam się z córeczką robić to, co zwykle – opowiada Iwona, mama Zuzi, która chciała oddać brata pielęgniarce. – Pomagałam jej rano ubierać się i szykowałam ją do przedszkola, a po obiedzie tylko we dwie bawiłyśmy się. Każdego tygodnia choć raz szłam na spacer tylko z Zuzią – wspomina Iwona.

Uczucie zazdrości jest najsilniejsze u pierwszego dziecka, ponieważ przyzwyczaiło się ono do bycia w centrum uwagi rodziców. Natomiast następne dzieci od początku zdane są dzielić czas rodziców z rodzeństwem.

 

***

Rady psychologów dla rodziców dzieci, którym rodzi się rodzeństwo:


- Wyraźnie określ, co pozostanie takie jak dawniej, mimo że w domu pojawił się nowy mieszkaniec
- Powiedz dziecku, że będzie miało swoje ukochane zabawki, że nadal będziecie chodzić bawić się do parku czy na plac zabaw (tam, gdzie dziecko lubiło bawić się do tej pory)
- Zapewnij starsze dziecko, że wciąż będziecie razem spędzali czas i robili te rzeczy, które dotąd należały do waszych ulubionych (np. wspólna kąpiel, wieczorne czytanie przed zaśnięciem, itp.)

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: WikiGabi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Chodziki są nie tylko zbędne, ale też szkodliwe.

Chodzik dla dziecka. Opinie lekarzy

Moje zdanie o chodzikach jest bardzo krytyczne. Uważam, że to niepotrzebny gadżet, który ma uwolnić mamę od dziecka i ograniczyć jego przestrzeń życiową. W chodziku dziecko na pewno nie wejdzie na schody – a raczkujące prędzej czy później zacznie się na...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj