Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

W 2014 r. poprawi się opieka nad wcześniakami

Do trzeciego roku życia wcześniak wymaga specjalistycznej opieki medycznej

Według neonatologów w tej chwili większość wcześniaków, zwłaszcza urodzonych poza dużymi ośrodkami, nie ma szans na konieczną kompleksową opiekę: co najmniej do 3. roku życia pozostawać pod opieką neonatologa i regularnie odwiedzać lekarzy specjalistów. W 2014 r. to się ma zmienić!

W Polsce co roku na świat przychodzi ponad 28 tysięcy wcześniaków – dzieci urodzonych przed 37-mym tygodniem życia.

Fot. iStockphoto

W Polsce co roku na świat przychodzi ponad 28 tysięcy wcześniaków – dzieci urodzonych przed 37-mym tygodniem życia.

W Polsce co roku na świat przychodzi ponad 28 tysięcy wcześniaków – dzieci urodzonych przed 37. tygodniem życia. To właśnie one są w sposób szczególny narażone na ryzyko zgonu lub ciężkich chorób, które mogą zaważyć na szansach ich rozwoju. Od 2014 roku ma się poprawić system opieki zdrowotnej nad wcześniakami: neonatolodzy uzgadniają z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak będzie wyglądać sieć poradni dla wcześniaków i jak będą wyceniane udzielane im świadczenia.

Prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, podkreśliła, że zmiany będą mieć charakter organizacyjny. Placówki specjalizujące się w opiece nad wcześniakami mają powstać w oparciu o istniejącą sieć 220 poradni dla noworodków. Najważniejszą zmianą będzie lepsza wycena około 200 świadczeń, które są dedykowane najmłodszym dzieciom. Leczenie wcześniaków kosztuje bowiem więcej niż leczenie dzieci urodzonych w terminie.

Problem dotyczy zwłaszcza skrajnych wcześniaków, które rodzą się z masą ciała poniżej 1000 g. Umieralność w tej grupie jest najwyższa, a te dzieci, które przeżywają, wymagają specjalistycznego leczenia szpitalnego często przez kilka miesięcy. Ich szansa na nadrobienie zaległości rozwojowych i osiągnięcie sprawności zależy też od jakości opieki poszpitalnej: dzieci te co najmniej do 3. roku życia powinny pozostawać pod opieką neonatologa i regularnie odwiedzać lekarzy specjalistów. Dlatego tak ważne jest stworzenie ośrodków, tak by rodzice nie musieli na własną rękę „biegać od specjalisty do specjalisty”.

Z danych, przedstawionych przez specjalistów podczas konferencji „Noworodek i Niemowlak 2013” wynika, że polskie statystyki umieralności niemowląt, choć w ostatnich latach w sposób znaczący się poprawiły (wskaźnik umieralności wynosi w tej chwili 4,6 promila wobec 6 promili w 2008 roku), wciąż odstają od większości krajów europejskich. Lepsze statystyki mają nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale np. Czechy, Słowacja i Węgry.

Stworzenie systemu kompleksowej opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, zarówno szpitalnej jak i ambulatoryjnej to jeden z głównych celów „Koalicji dla wcześniaka”, stworzonej m.in. przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Krajowego Konsultanta ds. Neonatologii oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

Koalicja stawia sobie również za cel:
- edukację rodziców na temat prawidłowej stymulacji rozwoju i rehabilitacji dzieci,
- zapobieganie rozwojowi zakażeń, przede wszystkim układu oddechowego (w tym promocję szczepień)
- promocję naturalnego żywienia dzieci urodzonych przed terminem. Mleko matki dla wcześniaków jest lekiem, stymulującym prawidłowy rozwój psychoruchowy.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: Aszanti.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wcześniak, Narodowy Fundusz Zdrowia

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj