Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Zasady obliczania dochodu

Dochód utracony nie jest brany pod uwagę

Od początku 2012 roku obowiązują nowe zasady obliczania dochodu przy staraniach o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Zyskują te rodziny, których sytuacja w roku, z którego jest brany pod uwagę dochód na głowę, się pogorszyła.

Nowe przepisy wyłączają z dochodu – osiąganego przez wszystkich członków rodziny – niektóre stypendia uczniowskie i studenckie (w tym przyznawane za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe). Stypendia socjalne oraz zasiłki szkolne – i wszystkie inne formy pomocy socjalnej - są nadal traktowane jako dochód. Dochodem są również zasiłki chorobowe, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek macierzyński.
Informacja podstawowa – kryterium dochodowe jest niezmienne: żeby móc ubiegać się o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego dochód na głowę członka rodziny nie może być wyższy niż 725 złotych.
 

Nowość! Dla urealnienia sytuacji finansowej rodziny, przy obliczaniu dochodu bierze się pod uwagę tylko czas, kiedy dochód był rzeczywiście osiągany. Osoby, których sytuacja w trakcie roku bazowego (z którego obliczany jest dochód), poprawiła się – mogą stracić przez to prawo do alimentów. Przykład? Według starych zasad, jeśli np. matka samotnie wychowująca dziecko podjęłaby pracę w połowie tzw. roku bazowego, osiągany przez nią dochód - miesięcznie 2 tys. zł (czyli 12 tysięcy złotych w ciągu roku), dzieliłby się na 12 miesięcy - w efekcie dochód na osobę wyniósłby 500 złotych. Według nowych zasad ten sam dochód jest dzielony tylko przez 6 miesięcy – czyli faktyczny czas jego osiągania. W przeliczeniu na osobę wyniesie on więc 1000 złotych. Ponieważ kryterium dochodowe jest niezmienne – wynosi 725 złotych, wynika z tego że po wprowadzeniu nowych zasad ta konkretna rodzina straci prawo do alimentów z FA.
 

Ale dla niektórych – tych, których sytuacja się w trakcie roku bazowego się pogorszyła – zmiany są korzystne. Ustawa wprowadza bowiem pojęcie dochodu utraconego i uzyskanego. Jeśli np. w połowie roku matka straciła pracę i przeszła na zasiłek dla bezrobotnych, do wyliczenia kryterium dochodowego nie będą brane utracone zarobki, a jedynie dochód z zasiłku dla bezrobotnych (i wszystkie inne świadczenia socjalne, jeśli oczywiście są przyznane). Również podzielony przez liczbę miesięcy, przez które zasiłek w roku bazowy został pobrany.
Alimenty z Funduszu to maksymalnie 500 zł na dziecko. Oczywiście, jeśli sąd zasądził kwotę niższą, wypłacana jest kwota zasądzona.
 

O tym, co trzeba zrobić, by otrzymać alimenty z Funduszu Alimentacyjnego, szerzej piszemy w tekście „Alimenty. Poradnik”.

 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: rozwód, rodzina, prawa matki, alimenty

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

To w jaki sposób jemy i zachowujemy się przy stole jest wzorem dla dziecka.

Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy...

czytaj

Rejestracja dziecka. Formalności po urodzeniu dziecka

Rejestrujemy dziecko

Jeśli rodzice uznają, że nadane przez nich imię nie pasuje do ich pociechy, z łatwością mogą je zmienić do pół roku od dnia sporządzenia aktu urodzenia. Podpowiadamy krok po kroku, jak zarejestrować noworodka w USC.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj