Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy fakt, że byłemu mężowi urodziło się dziecko, może wpłynąć na obniżenie alimentów?

Sąd zawsze bierze pod uwagę potrzeby dziecka

Były mąż chce obniżenia ustalonych sądownie alimentów na dzieci ze względu na pojawienie się dziecka z nowego związku. Tymczasem koszty utrzymania dzieci rosną, nie maleją. Jak walczyć w sądzie? - pyta jedna z matek.

Sądy często zwracają uwagę, że usprawiedliwione potrzeby dziecka to nie tylko ubrania czy żywność, ale np. możliwość urządzenia przyjęcia urodzinowego dla kolegów

Fot. BE&W

Sądy często zwracają uwagę, że usprawiedliwione potrzeby dziecka to nie tylko ubrania czy żywność, ale np. możliwość urządzenia przyjęcia urodzinowego dla kolegów

Zgodnie z art. 135 krio Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.


Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego. Natomiast art. 138 krio wskazuje, iż w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
 

W związku z urodzeniem nowego dziecka były mąż będzie mógł żądać na tej podstawie obniżenia alimentów, z uwagi na to, iż jego możliwości finansowe zmniejszyły się w stosunku do możliwości finansowych jakie posiadał przed urodzeniem się dziecka.

 

Jednakże wskazać należy, iż w przypadku ewentualnego obniżenia alimentów sąd weźmie pod uwagę zarówno możliwości zarobkowe rodzica, ale również usprawiedliwione potrzeby dziecka. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21.05.1975 r. , sygn. Akt: III CRN 72/75 stwierdził, iż pojęcia usprawiedliwionych potrzeb nie można odrywać od pojęcia zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Pojęcia te w praktyce pozostają we wzajemnej zależności i obie przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, zwłaszcza przy ustalaniu przez sąd wysokości alimentów. Wynika z tego, że rozstrzygnięcie o żądaniu opartym na art. 138 wymaga, aby sąd dokonał porównania stanu istniejącego w dacie uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dacie orzekania o ich obniżeniu.
 

Ponadto wskazać należy, że na osobie, która żąda obniżenia alimentów spoczywa obowiązek wykazania, iż urodzenie się nowego dziecka wpłynęło istotnie na zmianę sytuacji majątkowej zobowiązanego.
 

Pani powinna natomiast wykazać w sądzie, iż potrzeby dziecka ciągle rosną. Natomiast obniżenie alimentów spowoduje to, iż nie będą zaspokojone usprawiedliwione potrzeby dzieci. Należałoby dołączyć dokumenty potwierdzające konieczne wydatki zapewniające usprawiedliwione potrzeby dzieci.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka, to takie, które zapewniają mu normalne warunki życia i rozwoju, czyli zapewnienie warunków mieszkaniowych, pomocy naukowych, odzieży, wyżywienia. Jeżeli dziecko jest chore, w ramach niezbędnych potrzeb mieści się także konieczność zakupu leków czy ponoszenie kosztów jego leczenia.

Sąd w postępowaniu o obniżenie alimentów weźmie pod uwagę nie tylko sytuację majątkową zobowiązanego, która uległa pogorszeniu z uwagi na urodzenie dziecka, ale również usprawiedliwione potrzeby dziecka, które uległy zwiększeniu od czasu orzeczenia obowiązku alimentacyjnego.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: porady prawnika, alimenty

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dr n. med. Paweł Grzesiowski

Czy niemowlę karmione piersią może zarazić się wirusem grypy?

Jakie jest niebezpieczeństwo zarażenia sie świńską grypą u niemowląt poniżej 6. miesiąca, karmionych piersią? Czy zaleca się dla nich szczepienie na normalną grypę i na świńską również? Jak wygląda sprawa u małych dzieci poniżej 5 lat? - pyta mama 2,5...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj