Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Owsica. Pasożyty częste u przedszkolaków

Leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy

Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w żłobku czy w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka oraz rówieśnicy z przedszkola. Dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.

 

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

Fot. BE&W

Dbanie o higienę nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia pasożytami, ale warto jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.

 

Higiena przede wszystkim

Owsiki czasem powracają, szczególnie u dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, często ssą palec. Wówczas leczenie trzeba powtórzyć, przyjmując ponownie dwie lub trzy dawki. By do tego nie dopuścić należy dbać o czystość, a dzieci uczyć, aby kilka razy w ciągu dnia, dokładnie myły rączki ciepłą wodą z mydłem. - Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami - mówi. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem. - Dzieci bawią się częściej w piaskownicach, które mogą być źródłem zakażenia - dodaje dr Łukowska.
Nieleczona choroba może być przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenie sromu i pochwy u dziewczynek, mogą pojawić się zmiany skórne w okolicach odbytu, które będą wymagały dodatkowego leczenia.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • koliberek71 | 01-05-2013 14:39:27

    Oj jest to bardzo uciązliwe zwlaszcza u małych dzieci które nie słuchają i nie stosują się do nakazów. Mogę polecić Wrotycz jest to zioło bardzo popularne ,które mozna podawać profilaktycznie maluchom przez tydzień po łyzeczce i robić 2 tygogniowe przerwy. W zielarniach są dostępne preparaty ,no i polecam pestki z dyni. To wszystko w ramach profilaktyki ,ale najwazniejsze jest zachowanie higien...
  • teresa211186 | 24-03-2015 00:19:51

    Teraz jak dzieci coraz więcej czasu będą spędzały w piaskownicy i na placu zabaw to łatwiej o zarażenie sie różnymi pasożytami
  • katarynaka | 23-07-2018 12:43:03

    U nas jak się młodszy syn zaraził owsikami, to wszyscy przyjmowaliśmy pyrantelum, żeby skutecznie się owsików pozbyć. Do tego wyprałam całą bieliznę i pościel

Poczytaj również

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj