Owsikami bardzo łatwo można się zarazić, szczególnie w żłobku czy w przedszkolu. Leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy zarażonego dziecka oraz rówieśnicy z przedszkola. Dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Owsica nie wymaga izolacji, ale w czasie choroby należy szczególnie zadbać o higienę.
Higiena przede wszystkim
Owsiki czasem powracają, szczególnie u dzieci, które nie myją rąk po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, często ssą palec. Wówczas leczenie trzeba powtórzyć, przyjmując ponownie dwie lub trzy dawki. By do tego nie dopuścić należy dbać o czystość, a dzieci uczyć, aby kilka razy w ciągu dnia, dokładnie myły rączki ciepłą wodą z mydłem. - Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami - mówi. Do zakażeń dochodzi najczęściej latem. - Dzieci bawią się częściej w piaskownicach, które mogą być źródłem zakażenia - dodaje dr Łukowska.
Nieleczona choroba może być przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenie sromu i pochwy u dziewczynek, mogą pojawić się zmiany skórne w okolicach odbytu, które będą wymagały dodatkowego leczenia.