Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Grzywna za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia lub wyrejestrowania z niego

Do lekarza z PESEL-em i dowodem tożsamości

Od 1 stycznia 2013 roku w przychodniach i szpitalach rusza system elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

Fot. BE&W

Od 1 stycznia 2013 roku w rejestracji – zarówno w przychodni jak i w szpitalu – powinien pacjentowi wystarczyć numer PESEL oraz dokument tożsamości.

 

Ważne, gdy zmieniasz pracę

 

Najczęstsze błędy i pomyłki związane są ze zgłaszaniem do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a także – z dopełnieniem obowiązku wyrejestrowania ich z ubezpieczenia. Warto pamiętać, że po 1 stycznia 2013 roku osoby ubezpieczające np. swojego współmałżonka, dzieci czy innych członków rodziny, będą mieć więcej obowiązków niż do tej pory. Po pierwsze, zmieniając pracę za każdym razem będą musieli pamiętać o zgłoszeniu na nowo członków rodziny do ubezpieczenia. Wystarczy powiadomić pracodawcę, że zgłaszamy do ubezpieczenia żonę/męża, dziecko/dzieci lub np. rodziców (jeśli nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, co zdarza się stosunkowo rzadko).

Po drugie, rodzice nowonarodzonych dzieci będą mieć tydzień (siedem dni) na zgłoszenie ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Co prawda maluch do skończenia 3. Miesiąca życia i tak korzystać będzie z opieki lekarskiej dzięki PESEL-owi rodziców (na PESEL dla dziecka czekać trzeba ok. 2 miesięcy), ale zgłoszony być musi.
Uwaga! Nowe przepisy wprowadzają karę grzywny za zaniedbanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia (lub wyrejestrowania z niego)! Według szacunków Ministerstwa Zdrowia aż 1,3 mln dzieci nie widnieje obecnie w systemie ewidencji ubezpieczonych, tylko z tego powodu że rodzice nie dopilnowali obowiązku zgłoszenia ich do ubezpieczenia. To zaś powoduje komplikacje w rozliczeniach między placówkami zdrowotnymi a NFZ.

Jest jeszcze jedna istotna – z punktu widzenia rodziców dzieci – zmiana. Do ubezpieczenia zdrowotnego swoje wnuki mogą zgłosić dziadkowie (a raczej – babcia albo dziadek), ale tylko pod warunkiem, że żadne z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, ani w żadnym kraju UE. Jeśli np. jedno z rodziców pracuje w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, i tam podlega ubezpieczeniu, musi zgłosić swoje dzieci (a także współmałżonka) do tego ubezpieczenia – również wtedy, gdy dzieci mieszkają w Polsce.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Jacuzzi jest niebezpieczne dla dzieci   to wspaniała wylęgarnia bakterii.

Sauna, jacuzzi i wody termalne nie dla malucha

Układ odpornościowy małego dziecka nie poradzi sobie z bakteriami, które mogą rozwijać się w basenach termalnych i jacuzzi.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj