Artykuły i porady

  • Ciąża i poród za zachodnią granicą

    Torba Niemki, której zbliża się termin porodu i wybiera się do szpitala urodzić dziecko jest dużo lżejsza od torby kobiety w Polsce. Jest w niej ręcznik, szlafrok, osobiste kosmetyki i ewentualnie coś do czytania. Resztę zapewnia szpital.

    czytaj

  • Historia in vitro

    Na świecie żyje ponad 3,5 milionów ludzi poczętych „w probówce”. Gdyby ich zgromadzić, stworzyliby europejską metropolię wielkości Rzymu czy Paryża. Co roku liczba ludzi „z probówki” na świecie powiększa się o dwieście tysięcy. A w Polsce? W Polsce nie wiadomo, bo dzieci z in vitro nie są nigdzie „inwentaryzowane”.  

    czytaj

  • Gry do 3. roku życia

    Gry uczą przestrzegania zasad, czekania na swoją kolejkę, spostrzegawczości, wytrwałości, liczenia, czytania. Są pierwszymi lekcjami życia – uczą radzić sobie z silnymi emocjami.

    czytaj

  • Gry dla dzieci od 3 do 5 lat

      Gry nie tylko wypełniają dziecku czas, ale i rozwijają. Trzeba jednak pamiętać, żeby były na poziomie dziecka, ponieważ zbyt trudne dadzą maluchowi poczucie, że ciągle mu się coś nie udaje.  

    czytaj

  • Dziecko czy praca?

    Nie tylko sama decyzja o powrocie do pracy jest dla mamy małego dziecka trudna. Ciężki jest każdy dzień. Gdy wychodziłam do pracy, moja Tosia codziennie chciała mnie zatrzymać. Gdy pytałam ją, czy chciałaby dostać nową zabawkę, zawsze odpowiadała, że nie. Że woli pobawić się ze mną.

    czytaj

  • Dysleksja u przedszkolaka

    Dysleksję i dysgrafię, czyli problemy z czytaniem i z pisaniem na ogół odkrywa się u dzieci, kiedy poznają literki. Zdaniem profesor Marty Bogdanowicz, założycielki Polskiego Towarzystwa Dysleksji, dziecko powinno otrzymać pomoc o wiele wcześniej.  

    czytaj

  • Naucz malucha zdrowo jeść

    Jeśli od małego przyzwyczaimy dziecko do zdrowego odżywiania się, będzie zdrowo jadło w dorosłym życiu. Być może dzięki temu uniknie nadciśnienia, miażdżycy, nowotworów, cukrzycy czy innych chorób, które są następstwem stosowania niewłaściwej diety.

    czytaj

  • Choroba lokomocyjna

    Jeśli malec źle znosi podróż, lepiej wyruszyć w drogę wieczorem, kiedy nie świeci słońce i jest chłodniej. Gdy dziecko w czasie jazdy śpi, choroba lokomocyjna mu nie dokucza.

    czytaj

  • Ranking pieluch

    Ostatni porównawczy test jednorazowych pieluszek przeprowadzony przez Federację Konsumentów był krzepiący: wszystkie pieluszki badane przez ekspertów zyskały miano bezpiecznych.

    czytaj

  • Do kina z niemowlakiem

    Kiedy wybrałam się na przedpołudniowy seans  do kina Pod Baranami w Krakowie, na dziedzińcu pałacowym, przed bramą, (kino znajduje się w posiadłości Potockich) czekali bileterzy, by wnieść na pierwsze piętro wózki z maluchami.

    czytaj

  • Ruchliwy i niespokojny maluch

    Jedne dzieci od urodzenia są spokojne, a inne przewrażliwione, gwałtowne i ruchliwe . Takie, o których zwykło się mówić „żywe srebro” albo „iskierka”. Czasem dorośli odbierają ich zachowanie, jako niegrzeczne. Tymczasem takie nie jest. Dzieciom ruchliwym trzeba pomóc się wyżyć, a nie co chwilę karcić.  

    czytaj

  • Skutki epidemii otyłości

    Grubość ścian tętnic u otyłych dzieci jest zbliżona do grubości ścian tętnic przeciętnego 45-latka. To zaś oznacza zwielokrotnienie ryzyka wystąpienia chorób serca – wykazali naukowcy z American Heart Association. Żeby sześcioletnie dziecko nie było otyłe, musimy od najmłodszych lat dbać o jego właściwe odżywianie.

    czytaj

  • Rytuał daje małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa

    To była katastrofa. Kasia nie mogła usnąć, stale obracała się na boczek i płakała. Grzebała rączką przy balaskach łóżeczka, tam gdzie zwykle leżał jej ulubiony piesek. Bałam się, że coś jej dolega, sprawdzałam czoło czy nie ma przypadkiem gorączki. Na pewno nie miała, ale też nigdzie nie mogłam znaleźć jej ulubionego pieska.

    czytaj

  • Dziecko w szpitalu

    Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz być cały czas w szpitalu z dzieckiem, postaraj się choć pojawiać w chwilach, kiedy twoja obecność jest szczególnie potrzebna – podczas przykrych zabiegów, gdy dokucza dziecku ból albo po prostu, gdy się nudzi.

    czytaj

  • Badania posiewowe

    U dziecka, które dużo choruje, warto przeprowadzić badania posiewowe. Dzięki nim uzyska się pewność, że antybiotyk, który zostanie podany, zadziała.

    czytaj

  • Chusta i nosidełko

    Zarówno bez chusty jak i nosidełka można się obyć, ale - jak wiele podobnych przedmiotów - ułatwiają życie.

    czytaj

  • Gimnastyka z maluchem

    Gimnastyka umożliwia mamie szybszy powrót do formy sprzed ciąży, a dla maluszka to wspólna zabawa. Kruchy noworodek jako partner do ćwiczeń jeszcze się nie nadaje, ale już sześciotygodniowy niemowlak, który uśmiecha się do mamy, wodzi za nią wzrokiem i rozpoznaje znajome twarze, będzie się świetnie bawił.

    czytaj

  • Gorączka

    Mojej pierwszej córce bałam się podawać leki przeciwgorączkowe bez konsultacji z lekarzem. Druga córeczka bardzo szybko dostaje odpowiednią dawkę paracetamolu w syropie.

    czytaj

  • Leki homeopatyczne

    Homeopatia - jako sposób leczenia - ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Jedni i drudzy przerzucają się argumentami. Co z tej dyskusji wynika dla mamy chorego dziecka?

    czytaj

  • Karmienie

    Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka. Przez kilka pierwszych miesięcy przeciwciała przebytych przez mamę chorób są skutecznym zabezpieczeniem przed infekcjami. Mleko matki ma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki, a jego skład zmienia się w nocy (organizm dziecka wykorzystuje odpowiednie składniki do budowy m.in. mózgu).

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj