Artykuły i porady

  • Dziecko pod żaglami

    Przedszkolak-starszak nie tylko może samodzielnie pływać pod żaglami, ale potrafi też z powodzeniem przygotować sobie łódkę, zwodować ją, a następnie wziąć udział w regatach.

    czytaj

  • Jak wychowywać dziecko, by nie stało się ofiarą?

    Jeśli nie chcesz, żeby z twojego dziecka wyrósł człowiek niepewny, z niskim poczuciem własnej wartości lub taki, który będzie stronił od ludzi albo będzie podnosił swoją wartość kosztem drugiej osoby, nie rób z dziecka ofiary.

    czytaj

  • 1 procent twojego podatku na wagę zdrowia dzieci

    Fundacja Polsat pomaga wszystkim dzieciom, nie prowadzi żadnej selekcji. Wymaga jedynie kompletu dokumentów, żeby nie dublować leczenia refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

    czytaj

  • Moda dla matki karmiącej

    Jest na rynku mnóstwo sklepów z odzieżą ciążową. Dlaczego nie ma ubrań ułatwiających karmienie? Ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy a karmi się nawet dwa lata! – irytuje się Agnieszka, mama siedmiomiesięcznej Zuzi.  

    czytaj

  • Moda ciążowa

    Na szczęście w zapomnienie odeszły już czasy, kiedy rynek oferował ciężarnym stroje przypominające worki w rozmiarze XXL. Powstało wiele marek specjalizujących się w odzieży ciążowej. Nawet słynni projektanci szyją z myślą o przyszłych mamach, które dziś mogą być w ciąży bardzo atrakcyjne i uwodzicielskie aż do dnia porodu.

    czytaj

  • Stroje gwiazd ekranu w ciąży

    Czy sławne brzuszki są skrzętnie chowane czy ostentacyjnie podkreślane?

    czytaj

  • Pokój pierwszoklasisty

    Własny pokój albo kąt zwiększa samodzielność dziecka, ułatwia mu koncentrację, zachęca do nauki i rozwijania zainteresowań. Najlepiej urządzać go razem z dzieckiem. Decydowanie o swoim pokoju doda mu pewności siebie, pomoże rozwijać kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.

    czytaj

  • Pokój przedszkolaka

    Jednym z kroków ku samodzielności przedszkolaka jest urządzenie mu pokoju, który będzie jego królestwem.

    czytaj

  • Szkoła pływania

    Dzieci w wieku wczesnoszkolnym bawiąc się w wodzie wzmacniają mięśnie, zwiększają odporność organizmu na infekcje i chronią swój kręgosłup przed skrzywieniem. A zajęcia na basenie to przy okazji świetna zabawa.

    czytaj

  • Przedszkolaki mają skłonność do owczego pędu. I dobrze!

    Już trzyletnie przedszkolaki stają się konformistami. Dopóki grupa nie nakłania ich do złego zachowania, nie ma czym się przejmować. Skłonność do poddawania się wpływowi grupy to ważny etap w rozwoju dziecka.

    czytaj

  • Rodzina w siodle

    Brzmi niewiarygodnie, ale już dwuletnie dziecko możemy sadzać na konia. Ale z reguły to pięciolatki zaczynają naukę jeździectwa, by w pełni samodzielnie jeździć w wieku około 8 lat.

    czytaj

  • Dzieci, które mało śpią są otyłe

    Niedostatek snu wiąże się z nadwagą i otyłością nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Tycie wywołane jest – obok złego odżywiania i braku ruchu - m.in. zaburzeniami fazy snu płytkiego REM.

    czytaj

  • Osiem typów przedszkoli

    Dla ekologów, miłośników sztuki, małych sportsmenów — wybór przedszkoli jest ogromny. Choć rozwijają różne umiejętności u dziecka, wszystkie uczą życia w grupie i są miejscem poznania rówieśników, nawiązania pierwszych przyjaźni.

    czytaj

  • Seplenienie u sześciolatka

    Seplenienie to wada wymowy, która już bardzo kłopotliwa robi się u sześciolatków, kiedy uczą się czytać i pisać. Przez tę wadę mogą mieć problem z nauką.

    czytaj

  • Jak otyłość wpływa na przyszłą mamę i zdrowie jej dziecka?

    Dbanie o prawidłową masę ciała jest ważne dla zdrowia kobiety przez całe życie, ale szczególnej wartości nabiera w wieku rozrodczym. Otyłość sprzyja zachwianiu równowagi hormonalnej. W tkance tłuszczowej produkowane są estrogeny, które wytwarzane w nadmiarze zaburzają owulację.

    czytaj

  • Maluchy potrzebują przyjaznej szkoły

    To ważne, żeby przed posłaniem dziecka do szkoły sprawdzić jakie warunki szykuje dla tak małych uczniów. Sześciolatki powinny zdobywać uczniowskie szlify pod okiem cierpliwego nauczyciela, wśród zabawek, a gdy jest ciepło też na świeżym powietrzu.

    czytaj

  • Czego sześciolatek się dowie w szkole

    Zanim podejmiesz decyzję o wysłaniu swojego sześciolatka do pierwszej klasy, sprawdź czego twoje dziecko będzie się uczyć. Program nauczania aż kipi od wymagań.

    czytaj

  • Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

    Niemal połowa problemów z niepłodnością par (około 40 proc.) wynika ze złej jakości nasienia. Równorzędnym problemem są zaburzenia pracy jajników, głównie tzw. zespół wielotorbielowatych jajników, który charakteryzuje się m.in. zaburzeniem rytmu krwawienia miesięcznego, otyłością, owłosieniem w typie męskim, policystyczną strukturą jajników, no i niepłodnością.

    czytaj

  • Po jakim czasie bezskutecznych prób zajścia w ciążę kobieta po 30. roku życia powinna się zaniepokoić i zwrócić do lekarza o poradę?

    Definicja bezpłodności mówi, że jeśli po roku regularnych stosunków, bez stosowania zabezpieczeń, kobieta nie zachodzi w ciążę, to para powinna zgłosić się do ginekologa, specjalisty od leczenia bezpłodności. Tu przestrzegam - przedwczesne zgłaszanie się do lekarza jest bardzo niekorzystne, szczególnie dla psychiki partnerów. Robienie problemu z niezajścia w ciążę przed upływem przynajmniej roku, może prowadzić do ciężko odwracalnej blokady w psychice i utrudnić naturalne zajście w ciążę.

    czytaj

  • Jakie badania powinna zrobić para, jeśli mimo starań nie udaje się jej począć dziecka?

    Nikt sam nie powinien sobie fundować żadnych badań, bo badania musi zlecić lekarz-specjalista. Jeśli po przynajmniej roku starań, ciąża nie pojawia się, to trzeba się zgłosić do ginekologa zajmującego się problemami bezpłodności (lub inaczej medycyną rozrodu). Do takiego lekarza powinna zgłosić się para. To lekarz – specjalista musi ustalić strategię postępowania medycznego.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj