Artykuły i porady

  • Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

    Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

    czytaj

  • Wspólne łóżko z rodzicami

    Nie wyobrażam sobie, żeby noworodka czy niemowlaka zostawiać samego w pokoju i tylko chodzić do niego, żeby go nakarmić. Po pierwsze, nie wyobrażam sobie, jak to zorganizować w praktyce, a po drugie, maluszek naprawdę potrzebuje bliskości, przecież do tej pory, przez dziewięć miesięcy nie rozstawał się z mamą.

    czytaj

  • Wakacje z małym dzieckiem

    Mam za sobą niejedne wakacje z maluchem. Mój syn Olek miał trzy miesiące, kiedy pojechaliśmy zimą w góry i niecały rok, kiedy zdecydowaliśmy się na podróż samolotem i wakacje w gorącym kurorcie. Pierwszy i drugi pobyt wspominam pozytywnie.

    czytaj

  • Chore dziecko też chce się bawić

    Niełatwo utrzymać biegającego szkraba w łóżku, gdy choruje. Gdy moją córkę dopada poważniejsza infekcja, dużo śpi. Gdy się budzi, wymyślam różne zabawy, by zatrzymać ją jak najdłużej w łóżku. To niełatwe, bo dwuletnie dziecko wymyśla sto powodów, dla których musi natychmiast z niego wyjść.

    czytaj

  • Wegetarianizm

    O tym, jak mądrze układać jadłospis dziecka i czy maluch może być wegetarianinem z Katarzyną Pryzmont, dietetyczką, rozmawia Agnieszka Usiarczyk

    czytaj

  • Pierwsza pomoc w razie wypadku

    Czasem nawet najbardziej troskliwi rodzice nie są w stanie zapobiec zdarzeniu zagrażającemu zdrowiu lub życiu dziecka. Najważniejsze to zachować spokój i działać.

    czytaj

  • Małe bliźniaki częściej powinny odwiedzać pediatrę

    Na szczęście nie jest prawdą, że bliźniaki zawsze się rodzą słabsze niż dzieci z ciąży pojedynczej, ani że jeden bliźniak musi mieć jakieś problemy zdrowotne. Ale dobrze jest, gdy nad dziećmi czuwa pediatra.

    czytaj

  • Pierwsza kąpiel

    Gdy zobaczyłam w szpitalu, jak położna w dzień po narodzinach mojej Isi, złapała ją za brzuch, wsadziła do zlewu pod kran i pospiesznie wymyła, byłam przerażona. Iśce też się nie spodobało. Jednak szybko zapomniała o tym incydencie i potem lubiła się kąpać.

    czytaj

  • Bliźniakom wszystko tak samo i po równo?

    Mam dwujajowe bliźniaki i widać między nimi różnice, choćby w temperamencie - mówi Teresa, mama Leosia i Dawidka. Uważa, że trzeba ich traktować jednakowo zarówno podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak i po równo rozdawać pieszczoty.  

    czytaj

  • Maluch z polisą w kieszeni

    Jak zadbać o materialną przyszłość dziecka? Gdzie odkładać pieniądze, by w przyszłości nasza pociecha mogła opłacić sobie studia, kupić samochód czy mieszkanie? Pamiętajmy, że nie ma na rynku idealnego produktu, który zapewni jednocześnie duże zyski i bezpieczeństwo.

    czytaj

  • Na co może liczyć mama bliźniaków

    Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

    czytaj

  • Jak komunikuje się niemowlę?

    Niemowlę rozumie to, co przeżywa. A co przeżywa? To samo, co ty – lęk, ból, niepokój, zdenerwowanie, spokój, odprężenie, poczucie komfortu, przyjemność, radość, miłość, złość, rozdrażnienie i całą gamę innych doznań. Choć niemowlę nie mówi, wiadomo, że od urodzenia wie o języku bardzo dużo. Zbadali to amerykańscy psychologowie.

    czytaj

  • Jak wybrać dobrego pediatrę

    Ewa jest doświadczoną matką. Oprócz 2,5 letniego Szymka ma już 7-letnią Julkę. Nie jest też panikarą. Ala o tym, co przytrafiło jej się w czasie wakacji, nie może opowiadać spokojnie. – Po południu, już w domu, kiedy przebierałam Szymka, zobaczyłam, że dzieciak złapał kleszcza. Na dodatek owad wkręcił mu się w siusiaka. Nie miałam odwagi sama mu go usunąć – opowiada.  

    czytaj

  • Chodzę!

    Nikt jej nie zachęcał do chodzenia. Po prostu od kilku tygodni łaziła przy meblach – zawsze bokiem i dostawiała nóżkę do nóżki. Pewnego dnia znudziło jej się czekać na mamę i przyszła do mnie sama – pierwsze dwa kroki. To dla dziecka ogromne zaskoczenie. I wielka feta w rodzinie. U mnie w ruch poszły telefony – do ojca dziecka, do dziadków, do brata, do przyjaciółki...

    czytaj

  • Produkty bezpieczne dla dzieci

    Rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu można znaleźć m.in. na słoiczkach z zupkami, butelkach wody mineralnej, szamponach czy chusteczkach do podcierania pupy. Czy gwarantują, że produkt jest bezpieczny dla naszego malucha?

    czytaj

  • Pokój małego alergika

    Dziecku z alergią należy maksymalnie ograniczyć kontakt z silnymi alergenami. Mieszkanie, a przede wszystkim pokój malucha musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

    czytaj

  • Dziecko chce zwierzątko

    Prawie każde dziecko chce mieć psa, kota czy chomika. Ale czy zwierzak nie oznacza niebezpieczeństwa – alergii, chorób, brudu? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Niektóre maluchy od pierwszych dni wychowują się z czworonogami i są zdrowe, inne po kontakcie ze zwierzęciem zaczynają się dusić.

    czytaj

  • Każdy może dobrze wychować dziecko

    Jeśli dwuipółletnia dziewczynka zechce późno chodzić spać, a rodzice będą bali się jej przeciwstawić i dla świętego spokoju nie odmówią tej zachciance, wkrótce słodkie dziecko może zmienić się w tyrana, który nie da matce i ojcu spać.

    czytaj

  • Być bliźniakiem - to jest sztuka

    Wyjątkowe bliźnięta urodziły się w lipcu 2008 roku w Berlinie. Jeden z chłopców jest biały, a drugi czarnoskóry. Lekarze mówią, że u jednego przeważyły geny matki, u drugiego ojca. Bliźnięta o różnym kolorze skóry zdarzają się bardzo rzadko. Raz na milion urodzeń!

    czytaj

  • Pierwsze słowo

    Dla noworodka komunikacja ze światem odbywa się wyłącznie za pomocą płaczu. Z czasem rodzice rozpoznają różne jego rodzaje: inny w razie głodu, inny z powodu dolegliwości brzuszkowych, jeszcze inny jako wołanie o przytulenie i bliskość.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj