Artykuły i porady

  • Jakie napoje są wskazane dla ciężarnej?

    Zalecam przede wszystkim pić wodę niegazowaną – od 1,5 do 2 litrów dziennie, kompoty, soki własnoręcznie wyciskane i rozcieńczane wodą. Oczywiście owoce wcześniej trzeba bardzo dokładnie wymyć. Natomiast w ogóle nie powinno się pić ziół, głównie dlatego, że nie wszystkie zioła są dokładnie przebadane i nie wiemy ile ich bezpiecznie może wypić kobieta w ciąży.

    czytaj

  • Jak powinien odżywiać się przyszły tata, żeby nie urósł mu brzuch?

    Z całą pewnością tycie jest niezdrowe i dotyczy także młodych tatusiów. Szczególnie muszą uważać ci, którzy są z rodzin obciążonych otyłością oraz ci, którzy z domu rodzinnego wynieśli złe nawyki żywieniowe, czyli jedzenie posiłków z nadmiarem tłuszczy i cukrów.

    czytaj

  • Skąd brać pewność, że jest się dobrym rodzicem?

    Kiedy rodzice pytają, jakie książeczki podsunąć niemowlakowi, nurtuje mnie pytanie, dlaczego zastanawiają się nad tym.

    czytaj

  • Co dzieci przyciąga do telewizji?

    Na przykład reklamy, bo w nich dużo się dzieje. Szczególnie w reklamach skierowanych do dzieci prosta i wpadająca w ucho muzyka bawi, prowokuje do tańczenia.

    czytaj

  • Wielkanoc w SPA

    Wielkanoc to dla wielu Polaków dobra okazja do kilkudniowego wypoczynku poza domem. Coraz większą popularnością cieszą się ośrodki SPA. To już ostatni dzwonek na rezerwację miejsca!

    czytaj

  • Prezenty od 6.miesiąca do roku

    Półroczny maluch ma już swoje ulubione zabawki. O tym, czym lubi się bawić, najlepiej wiedzą rodzice. Niektóre dzieci boją się np. grających zabawek, inne je uwielbiają. Podpowiadamy, z czego cieszy się większość dzieci w tym wieku.

    czytaj

  • Prezenty dla dzieci do 6. miesiąca

    Jeśli wybierasz się do znajomych, którym urodziło się dziecko, w prezencie możesz kupić coś, co odciąży ich budżet. Na prezenty dla dziecka przyjdzie jeszcze czas.

    czytaj

  • Prezenty dla dwu- i trzylatków

    W tym wieku szczególnie sprawdzają się zabawki naśladujące świat dorosłych. Ale dziecko ucieszy się też z kolorowanek, książeczek i tańszych zabawek.

    czytaj

  • Prezenty dla kilkulatków

    Dziewczynka chce być księżniczką, albo troskliwą mamą. Chłopiec marzy o okrętach pirackich, albo przymierza się do zawodu strażaka. Niemal wszystkie dzieci lubią gry. Trafić z prezentem naprawdę nie jest trudno!

    czytaj

  • Jak odbija się na dziecku palenie w ciąży?

    W Polsce dużo więcej uszkodzeń dzieci spowodowanych jest paleniem kobiet w ciąży niż piciem alkoholu.

    czytaj

  • Jaka jest statystyka powikłań poszczepiennych?

    Chciałbym uspokoić mamy. Działania niepożądane szczepionek są bardzo różne i należy je analizować w zależności od użytej szczepionki. Ogólnie dzielimy szczepionki na zawierające żywe i martwe drobnoustroje.

    czytaj

  • Niespełnione obietnice

    Przed porodem obiecują sobie: nigdy nie podniosę na dziecko głosu, nigdy nie stracę cierpliwości, nigdy nie braknie mi czasu na przytulanie i zabawę. I nigdy, przenigdy, nie będę jak moi rodzice. Ale macierzyństwo w realu z tych obietnic kpi sobie na całego.

    czytaj

  • Dlaczego szczepi się dziecko już w pierwszej dobie życia?

    W pierwszych godzinach życia szczepimy tylko przeciw gruźlicy i żółtaczce typu B. Tak wczesne szczepienie jest związane z narażeniem - w Polsce obie te choroby są tak częste, że już w pierwszych dniach konieczne jest podanie szczepionki.

    czytaj

  • Czy rtęć jest konserwantem wszystkich szczepionek?

    Nie powinniśmy mówić o rtęci, a o tiomersalu, w którego skład wchodzi rtęć. Tiomersal jest od wielu lat stosowanym konserwantem, uznanym za bezpieczny, ale w ramach udoskonalania szczepionek jest już z wielu szczepionek usunięta.

    czytaj

  • Dlaczego rodzice boją się szczepić dzieci?

    Rodzice, a i niektórzy lekarze, najbardziej boją się nieznanego - im więcej wiedzą, tym rzadziej i mniej się boją. Strach dotyczy przede wszystkim możliwości zachorowania po szczepieniu, bólu przy wkłuciu oraz przeciążenia układu odpornościowego.

    czytaj

  • Zdrowe napoje

    Woda powinna być podstawowym napojem w diecie dziecka. Ważne, by była dobrej jakości. Do smaku wody należy dziecko przyzwyczaić od małego.

    czytaj

  • Zabawa w gotowanie i sprzątanie

    Dziecko chce się bawić. A mama i tata może też woleliby rozłożyć kolejkę, albo czesać lalę, ale mają coś pilnego do zrobienia. Można połączyć jedno z drugim, spędzić czas z dzieckiem i nie zaniedbać obowiązków.

    czytaj

  • Bezpieczne wyroby dla dzieci

    Zanim kupisz coś dla swojego dziecka, sprawdź niezależnie od tego czy to smoczek czy wielofunkcyjny wózek, czy jest bezpieczne. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

    czytaj

  • Niebezpieczeństwa czyhające na dzieci

    Rodzic jest jak kierowca. Ten drugi powinien umieć przewidzieć możliwe zachowania innych użytkowników drogi, nawet te głupie (a właściwie zwłaszcza te głupie). Rodzic musi umieć przewidzieć, co może zagrozić bezpieczeństwu jego dziecka. I źródła potencjalnych zagrożeń zawczasu usunąć.

    czytaj

  • Wychowanie przez przepraszanie

    Za niedotrzymanie słowa lub niepotrzebnie podniesiony głos dorosły powinien przeprosić dziecko. To pokazuje maluchowi, że każdy ma prawo do błędu. I co niezmiernie ważne, buduje się w ten sposób w dziecku poczucie własnej wartości i godności. Przyznając się do pomyłki pokazujemy, że nie tylko ono musi przepraszać za niewłaściwe zachowanie.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj