Artykuły i porady

  • Jakie parametry powinien mieć oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego?

    Kiedy na świat przychodzi dziecko, chcesz mu dać wszystko co najlepsze. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniście zadbać o odpowiednią jakość powietrza w jego pokoju!

    czytaj

  • Meningokoki. Co czwarta młoda mama o nich nie słyszała

    Co czwarta młoda mama nie słyszała o istnieniu meningokoków, a połowa nie zna objawów chorób przez nie wywoływanych wynika z badania „Szczepienia dziecięce”.

    czytaj

  • Bezpłatne szczepienie przeciw pneumokokom dla kilkulatków

    Dzieci urodzone w latach 2013-2016, które nie były szczepione przeciw pneumokokom, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Warto się pospieszyć, bo liczba bezpłatnych dawek jest ograniczona, podobnie jak czas akcji.

    czytaj

  • Łożysko w ciąży. Kiedy się tworzy?

    Łożysko odgrywa w czasie ciąży kluczową rolę: odpowiada za dostarczanie rozwijającemu się dziecku składników odżywczych i tlenu, a także za usuwanie produktów przemiany materii. Łożysko stymuluje wydzielanie hormonów umożliwiających utrzymanie ciąży do czasu porodu.

    czytaj

  • Dieta po cesarce. Co jeść, by wzmocnić organizm?

    Kobiety często zapominają, że cesarskie cięcie to poważna operacja na powłokach brzusznych i planując swój jadłospis po porodzie skupiają się często tylko na wskazówkach dotyczących diety dla karmiących matek. To błąd! Młoda mama po cesarce powinna kierować się również wskazówkami dotyczącymi diety pooperacyjnej.

    czytaj

  • Pozycje do zajścia w ciążę

    Uprawianie seksu w niektórych pozycjach sprzyja zapłodnieniu. Jeśli para stara się o dziecko, optymalnie będzie, jeśli wybierze pozycję w której partnerka leży na plecach. Zapłodnieniu sprzyjają też pozycje klęczące, które gwarantują głęboką penetrację.

    czytaj

  • Kiedy niemowlę trzyma samo główkę?

    Nawet do czwartego miesiąca życia rodzice muszą pamiętać o podtrzymywaniu główki niemowlaka. Również wtedy, gdy obserwują jak maluszek samodzielnie podnosi i przez chwilę trzyma główkę samodzielnie. To ćwiczenia wzmacniające słabe jeszcze mięśnie. Podtrzymywanie główki chroni dziecko przed poważnymi urazami.

    czytaj

  • Rozwój wzroku dziecka. Jakie kolory widzi noworodek i niemowlak?

    W momencie narodzin dziecka wzrok jest zmysłem mało rozwiniętym. Noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. W ciągu następnych kilku miesięcy wzrok dziecka znacznie się wyostrzy.

    czytaj

  • Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

    Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą i jej skutkami.

    czytaj

  • Odmrożenia u niemowląt i małych dzieci. Jak zapobiegać i leczyć?

    Odmrożenia zdarzają się nie tylko przy minusowych temperaturach, ale również przy temperaturze dodatniej. Szczególnie, gdy jest wilgotno i wietrznie. Przed spacerem trzeba zadbać, by dziecko nie odczuło zbyt mocno mrozu, wiatru i chłodu.

    czytaj

  • Meningokoki. Co to jest sepsa meningokokowa?

    Meningokoki atakują rzadko, ale choroby przez nie wywołane mają gwałtowny przebieg. I dla małych dzieci są niebezpieczne.

    czytaj

  • Czy w ciąży można jeść czosnek?

    Czosnek jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Czy to znaczy, że może być stosowany przez kobiety w ciąży w przypadku infekcji – na przykład przeziębień? Tak, choć warto zachować umiar. Dlaczego?

    czytaj

  • Owoce dla ciężarnej. Czy cytrusy w ciąży to dobry pomysł?

    Pomarańcze, limonki, cytryny, mandarynki, pomelo – zima to raj dla amatorów cytrusów. Owoce cytrusowe zawierają dużo cennych witamin i są pyszne, ale nie znaczy to że można się nimi zajadać bez żadnych ograniczeń. O ograniczeniach powinny pamiętać zwłaszcza kobiety w ciąży.

    czytaj

  • Lekarze szczepili dzieci źle przechowywanymi szczepionkami

    W jednym z województw pacjenci, w tym małe dzieci, byli przez kilka tygodni szczepieni preparatami, które nie powinny zostać użyte, bo były przechowywane w temperaturze wyższej niż zaleca producent. Eksperci i Ministerstwo Zdrowia zapewniają, że zaszczepionym nic nie grozi. Szczepionki nie były „szkodliwe”, ale mogą okazać się mniej skuteczne.

    czytaj

  • W czym może pomóc niania?

    Dobra niania to prawdziwy skarb. Często to od jej zaangażowania w swoją pracę zależy rozwój naszego dziecka, a przede wszystkim – jego bezpieczeństwo. Zostawienie pociechy pod czyjąś opieką może być dla rodziców trudną decyzją, jednak bardzo często to też jedyna możliwość, pozwalająca im na powrót do pracy.

    czytaj

  • Waga noworodka. Fakty i mity o wymiarach dziecka w pierwszych dniach życia

    Co waga noworodka i jego wzrost mówią o stanie zdrowia dziecka i jego mamy? Czy duża masa ciała dziecka w chwili narodzin to znak, że jest zdrowe, czy wręcz przeciwnie? Czy spadek masy ciała w pierwszych dobach jest powodem do niepokoju?

    czytaj

  • Co warto wiedzieć o zapłodnieniu? Gdzie dochodzi do zapłodnienia? Ile trwa zapłodnienie?

    Poczęcie dziecka, zapłodnienie, to nie zdarzenie ale proces, do którego dochodzi nawet kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego wiele par ma problemy ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie, kiedy doszło do zapłodnienia, kiedy udało się począć dziecko.

    czytaj

  • Leki podczas ciąży tylko po konsultacji z lekarzem

    Przedostające się przez krwiobieg matki leki, podobnie jak alkohol czy papierosy, mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Jednak nie wszystkie leki i nie w każdym okresie ciąży są zakazane.

    czytaj

  • Gorączka u noworodka, niemowlaka i dziecka. Objawy, sposoby na gorączkę

    Gorączka u dziecka jest zawsze objawem choroby. Objawem - przynajmniej do pewnego momentu - pozytywnym. Oznacza ona, że infekcja, która dopadła malucha wywołała reakcję obronną organizmu. Jeśli termometr wskazuje powyżej 37 stopni a nie przekracza 38 stopni, nie ma co się denerwować - to znak, że organizm walczy z chorobą.

    czytaj

  • Poznaj przyczyny płaczu Twojego dziecka!

    Niemowlę może płakać z różnych przyczyn. Zdarza się, że powodem złego nastroju jest przepełniona pieluszka, głód, znudzenie albo potrzeba bliskości z rodzicami. Takim problemom łatwo jest zaradzić, jednak bywa i tak, że pomimo Twoich starań maluch nie może się uspokoić. Dlaczego dziecko płacze?

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj