Artykuły i porady

  • Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

    Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

    czytaj

  • Wyniki konkursu fotograficznego "A ja rosnę i rosnę!"

    Publikujemy wyniki konkursu "A ja rosnę i rosnę!" - na najpiękniejsze zdjęcia, pokazujące rozwój dziecka.

    czytaj

  • Cesarskie cięcie. Wskazania, możliwe powikłania, cesarka

    Lista wskazań medycznych do cesarskiego cięcia jest obszerna i nie podlega dyskusji. Coraz częściej jednak kobiety zabiegają o poród za pomocą cesarskiego cięcia ze strachu przed bólem i z lęku przed utratą atrakcyjności seksualnej. Co tracą? A co zyskują?

    czytaj

  • Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

    Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u trzylatka. Charakterystyczne dla trzydniówki jest to, że zwykle dopiero po jej ustąpieniu wiadomo, że była to ta, a nie inna choroba.

    czytaj

  • Różne bóle brzucha w ciąży

    Nie każdy ból brzucha w ciąży musi świadczyć, że dzieje się coś złego. Ale żadnego nie wolno lekceważyć. Każdy rodzaj bólu powinien być skonsultowany z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo, co jest jego przyczyną.

    czytaj

  • Wizyta u seksuologa: jak znaleźć dobrego specjalistę

    O tym czy i z jakiego powodu najczęściej odwiedzamy seksuologa rozmawiamy z Anną Golan, seksuologiem klinicznym, terapeutą z Gabinetu Terapeutycznego Anny Golan.

    czytaj

  • Hałas nie sprzyja ani zdrowiu, ani rozwojowi dziecka

    Dziecko narażone na długotrwały i regularny hałas może mieć problemy rozwojowe, kłopoty z koncentracją, z nauką i nadpobudliwością, a w przyszłości nawet ubytek słuchu. Warto wiedzieć, że do uszkodzenia słuchu może dojść, gdy raz usłyszy się bardzo głośny dźwięk, np. wybuch lub regularnie przebywa się w hałaśliwych miejscach. Badania wykazują, że przyczyną uszkodzeń słuchu mogą być także głośne zabawki dla dzieci.

    czytaj

  • Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka?

    Wszyscy znamy metaforę na temat idealnej gładkości, czyli porównanie do pupy niemowlaka. Rzeczywiście - skóra malutkich dzieci jest delikatna jak jedwab i mięciutka. Warto jednak pamiętać, że w związku z tym jest również o wiele bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia, dlatego dobrze, aby świeżo upieczeni rodzice wiedzieli jak najwięcej o pielęgnacji suchej skóry u niemowlaka.

    czytaj

  • Załóż, uzupełniaj, wygrywaj! Wyniki wakacyjnej edycji akcji!

    Rozdaliśmy nagrody w wakacyjnej edycji akcji z Książeczką Zdrowia Dziecka. Zaglądajcie na portal - niewykluczone, że wkrótce akcja wróci, z nowymi nagrodami i nowymi zasadami!

    czytaj

  • Karmienie piersią poza domem

    Zdarzało mi się karmić moje kilkutygodniowe i kilkumiesięczne dzieci w parkach, na placach zabaw, w przychodniach, w restauracjach i kawiarniach (w Polsce i we Włoszech), w samolotach, na lotniskach, w kościele. Nigdy nikt mnie za to nie krytykował.

    czytaj

  • Indukcja porodu. Wskazania, przeciwskazania, metody wywoływania porodu

    Indukcja porodu (potocznie wywołanie porodu) to zainicjowanie czynności skurczowej macicy u ciężarnej, u której nie występuje ona fizjologicznie. Robi się to tylko wtedy, gdy ryzyko u matki lub płodu związane z kontynuowaniem ciąży przewyższa ryzyko wynikające z przeprowadzenia porodu wywołanego.

    czytaj

  • Wyniki konkursu fotograficznego "Czas odpoczynku!"

    Sprawdź wyniki konkursu "Czas odpoczynku!". Zobacz najpiękniejsze zdjęcia śpiących i odpoczywających dzieci - wiadomo nie od dziś, że dzieci są najpiękniejsze, kiedy śpią, zdjęcia śpiących dzieci muszą więc być najpiękniejsze na świecie!

    czytaj

  • Kiedy dziecko powinien zbadać neurolog? Objawy neurologiczne u niemowląt i młodszych dzieci

    O problemach neurologicznych dzieci mogą świadczyć trudności z zasypianiem, nadmierne lub obniżone napięcie mięśniowe, drżenia kończyn, a także częsty płacz czy bóle głowy. Im szybciej zostaną wykryte nieprawidłowości i podjęta rehabilitacja, tym większe są szanse na prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego rozwój dziecka.

    czytaj

  • Słodycze w ciąży a zdrowie mamy i dziecka

    Jedzenie słodyczy przez ciężarną i karmiącą mamę ma negatywny wpływ nie tylko na jej zdrowie i samopoczucie, ale także na jej dziecko. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia już ponad 42 miliony dzieci poniżej piątego roku życia ma nadwagę, co może być skutkiem błędów żywieniowych ich rodziców.

    czytaj

  • Co piją dzieci? A co pić powinny?

    Woda powinna być podstawowym napojem dziecka. Ważne, by była dobrej jakości i przeznaczona dla maluchów. Do smaku wody należy dziecko przyzwyczaić od małego.

    czytaj

  • Hemoroidy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba hemoroidalna może pojawić się u kobiet w ciąży lub po ciąży. Panie, które planują dziecko, a cierpią z powodu hemoroidów, powinny jeszcze przed planowanym poczęciem skonsultować się z proktologiem. W ciąży, w okresie połogu i aż do zakończenia laktacji nie można stosować wielu leków zatem leczenie bywa dłuższe i czasem mniej skuteczne, ale możliwe jest pozbycie się uciążliwych objawów i zapobieżenie powikłaniom choroby hemoroidalnej.

    czytaj

  • Jak wychować pewne siebie, asertywne dziecko?

    Dzieciom, które są pewne siebie, łatwiej się żyje - mówi Monika Chrapińska-Krupa, psycholog dziecięcy z poradni CO Tam?

    czytaj

  • Przygotowania do powitania - zakończenie akcji z nagrodami od Philips Avent

    Kończymy naszą akcję Przygotowania do Powitania z nagrodami od Philips Avent!

    czytaj

  • Termin porodu. Jak obliczyć datę porodu? Ile tygodni trwa ciąża?

    Od zapłodnienia do przyjścia dziecka na świat upływa zwykle 38 tygodni, czyli 266 dni. Problem w tym, że moment zapłodnienia trudno jest precyzyjnie określić, stąd termin porodu podany przez lekarza rzadko jest precycyjny.

    czytaj

  • Wyniki konkursu fotograficznego „Mama i ja!”

    Chwile wyjątkowej bliskości mamy i dziecka - uwiecznione na zdjęciach i nagrodzone! Na stronie konkursowej publikujemy pełny werdykt jury!

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj