Artykuły i porady

  • Narty i snowboard dla dziecka. Kiedy zacząć naukę?

    Wiek przedszkolny to idealny moment, by dziecko zaczęło uczyć się jazdy na nartach. Już trzylatek będzie w stanie poradzić sobie na stoku. Naukę na snowboardzie najlepiej rozpocząć dopiero wtedy, gdy dziecko opanuje narty. I choć sporty zimowe są obarczone ryzykiem, to warto je poznać. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje ruchu, który stymuluje również jego rozwój intelektualny.

    czytaj

  • Smog. Dlaczego jest groźny dla zdrowia dzieci i kobiet w ciąży?

    Smog to poważne zagrożenie dla zdrowia, głównie dzieci i kobiet w ciąży. Zagrożeni są też dorośli cierpiący na choroby układu oddechowego i układu krążenia. Lekarze apelują, by w czasie największego zagrożenia ograniczyć wyjścia z domu.

    czytaj

  • Wigilia dla najmłodszych, ciężarnych i matek karmiących

    Małemu dziecku wigilijne polskie dania mogą zaszkodzić! Nawet opłatkiem nie powinniśmy się dzielić z malcem do 12. miesiąca życia.  

    czytaj

  • IX Ogólnopolski Dzień Szczepień. Polacy nie doceniają szczepień przeciw grypie

    W Polsce przeciw grypie szczepionych jest mniej niż 1 procent dzieci poniżej 5. roku życia. Tymczasem najmłodsi to jedna z grup ryzyka, najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby i jej powikłania.

    czytaj

  • Jak ubierać dziecko w chłodny dzień

    Zimowy ubiór należy dostosować do aktywności dziecka. Ruchliwy maluch powinien być ubrany lżej od rodzica. Siedzący w wózku, nieco cieplej.  

    czytaj

  • Karta ciąży. Kiedy się ją zakłada? Do czego jest potrzebna?

    Kilkustronicowa karta ciąży to dokument zawierający informacje o stanie zdrowia ciężarnej oraz o przebiegu ciąży. Lekarz zakłada ją podczas pierwszej wizyty i uzupełnia podczas każdego spotkania. Kartę trzeba zabrać ze sobą na porodówkę. Szpital ją zwraca w momencie wypisu mamy z dzieckiem.

    czytaj

  • Ile zabawek i jakie powinno mieć dziecko?

    Zabawa jest dla dziecka przyjemnym sposobem na naukę i rozwój, zabawki więc jako przedmiot w niej wykorzystywany przyczyniają się do rozwoju malucha. Stymulują sferę umysłową, motoryczną oraz społeczno - emocjonalną dziecka. Warto wybierać takie, które mają wiele funkcji, co gwarantuje urozmaiconą zabawę. Niemieccy pracownicy opieki udowodnili jednak, że dzieci bez zabawek stają się bardziej kreatywne i samodzielne.

    czytaj

  • Cukrzyca u dzieci. Przyczyny, leczenie

    Do 2020 roku liczba zachorowań na cukrzycę wśród dzieci wzrośnie o 70 proc. - twierdza autorzy tekstu opublikowanego w piśmie medycznym „The Lancet".  Lekarze podejrzewają, że przyczyną upowszechniania się choroby może być m.in. niezdrowa dieta, brak ruchu, a także wzrost liczby porodów przez cesarskie cięcie. Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza i prawidłowa terapia pozwala na normalne funkcjonowanie i rozwój dziecka.

    czytaj

  • Cukrzyca ciążowa

    Zaburzenia tolerancji węglowodanów w ciąży określane są mianem cukrzycy ciążowej. Najczęściej choroba mija po porodzie. Jednak w trakcie ciąży matka musi szczególnie dbać o swoje i dziecka zdrowie.

    czytaj

  • Badania prenatalne

    Lekarze mogą leczyć i korygować wady dziecka jeszcze w brzuchu mamy. Na pytanie czy dziecko jest zdrowe, szczegółowej odpowiedzi udzielają badania prenatalne, które zaleca się kobietom po 35. roku życia, zwłaszcza tym, które urodziły już dziecko z jakąś wadą lub jeśli rodzina obciążona jest jakimś schorzeniem genetycznym.Jednym z najbardziej znanych jest badanie tzw. przezierności karkowej.

    czytaj

  • Pierwsze dwie doby życia dziecka. Badania, szczepienia, zabiegi profilaktyczne

    Pobyt zdrowego dziecka w szpitalu po porodzie naturalnym trwa średnio dwie doby. Po porodzie drogą cięcia cesarskiego mama z noworodkiem zostają o dobę dłużej. W tym czasie dziecko przechodzi szereg badań i testów.

    czytaj

  • Wyniki konkursu fotograficznego "Brzuszkowe chwile!"

    Brzuszkowe chwile, chwile z brzuszkiem, chwile oczekiwania na dziecko – dziewięć miesięcy wzruszeń, radości, czasem niepokojów czy niepewności. Każda z mam ma takie, które skrywa głęboko w sercu i takie, którymi chciałaby się podzielić.

    czytaj

  • Dzień Walki z Otyłością. To choroba cywilizacyjna, groźna dla zdrowia i życia

    Otyłość to choroba cywilizacyjna, która z roku na rok dotyczy coraz większej liczby dzieci. W Europie, w ciągu ostatnich 20 lat, liczba najmłodszych z nadwagą potroiła się. Nadwaga we wczesnym dzieciństwie to ryzyko otyłości w przyszłości. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

    czytaj

  • Rozwój wzroku u noworodka i niemowlaka. Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

    Wykrycie jakiejkolwiek wady wzroku u dziecka przez rodziców jest trudne, bo niemowlę nie poskarży się na złe widzenie. Jednak takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk powieki czy ropienie oczu można samemu dostrzec i są to sygnały, by udać się do okulisty.

    czytaj

  • Testy owulacyjne. Kiedy i jak stosować?

    Testy owulacyjne są dostępne w aptece bez recepty. Umożliwiają określenie momentu owulacji. Najczęściej stosuje się je w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

    czytaj

  • Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

    Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka tygodni w czasie wizyt w przychodni.

    czytaj

  • Niepowściągliwe wymioty w ciąży. Co robić, gdy ciążowe nudności nie ustępują?

    80 proc. ciężarnych cierpi na poranne mdłości i wymioty w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak u niektórych kobiet są one na tyle dokuczliwe, że wymagają hospitalizacji. Z taką przypadłością zmaga się, będąc w trzeciej ciąży, księżna Kate Middleton.

    czytaj

  • Kaszel u dziecka – co go wywołuje i jak sobie z nim radzić?

    Kiedy dziecko kaszle, nie każdy rodzic jest w stanie rozpoznać, co konkretnie mogło wywołać tę męczącą przypadłość. Kaszel może być związany z chorobą wirusową, alergią, a nawet zakrztuszeniem się. Za każdym razem, gdy błona śluzowa dróg oddechowych zostanie podrażniona przez jakiś czynnik, organizm będzie starał się oczyścić gardło i oskrzela. Jakie rodzaje kaszlu najczęściej przytrafiają się dzieciom? Jak sobie z nimi radzić?

    czytaj

  • Dlaczego noworodkom podaje się witaminę K?

    O witaminie K i o tym, dlaczego trzeba podawać ją noworodkom, rozmawiamy z dr n. med. Grażyną Wyględowską, neonatologiem ze Szpitala Medicover.

    czytaj

  • Czy jestem w ciąży? Wczesne objawy

    Czy kobieta może odczuwać jakieś objawy ciąży dwa, trzy tygodnie po zapłodnieniu? Niektóre kobiety bardzo szybko zadaje sobie fudamentalne pytanie: "czy jestem w ciąży?", podejrzewając, że mogło dojść do zapłodnienia. Część ciężarnych twierdzi, że już kilka dni po zajściu w ciążę odczuwa pierwsze jej oznaki: powiększone i tkliwe piersi czy wzdęcia. Są to jednak przede wszystkim te kobiety, które starają się o dziecko i uważnie kontrolują swoje dni płodne.  

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj