Bobopedia

  • Raczkuję!

    Jedno z moich dzieci przez kilka tygodni umiało przyjąć pozę gotową do raczkowania, ale tylko kołysało się w obie strony. Próbowałam wszystkich sposobów polecanych w podręcznikach. Kładłam na drugim końcu dywanu ulubione zabawki, siadałam tam i nawoływałam córkę. Nic nie wskórałam.

    czytaj

  • Smoczek

    Moja pierwsza córka dostała smoczek w szpitalu od pielęgniarek, podczas pierwszej doby życia, którą spędziła z dala ode mnie pod kroplówką. Smoczek nie ułatwił mi karmienia piersią, bo zaspokajał naturalną potrzebę ssania.

    czytaj

  • Stawy biodrowe. Dysplazja

    Na sto dzieci kilkoro rodzi się z dysplazją stawu biodrowego, czyli ze źle ukształtowanym stawem biodrowym. Polega to na tym, że główka kości udowej nie pasuje do panewki albo panewka jest zbyt płaska. USG bioderek robi się dzieciom już w drugim miesiącu życia i ewentualną dysplazję można naprawić.

    czytaj

  • Stoję!

    Moja pierwsza córka (miała wtedy 9 miesięcy) bawiła się zabawkami w łóżeczku. Była to zabawa, na którą chętnie zgadzał się tylko dziadek. On wrzucał zabawki do łóżeczka, a ona je wyrzucała. W pewnej chwili (dziadek długo zbierał zabawki z podłogi), mała przytrzymała się szczebelków i hop! Pierwszy raz sama stanęła.

    czytaj

  • Sygnały alarmowe u dziecka

    Noworodek czy niemowlę inaczej płacze, gdy woła jeść i jest zdrowe, a inaczej gdy mu coś dolega. Rodzice, a szczególnie mama, instynktownie odróżniają płacz zdrowego dziecka od płaczu dziecka chorego. Takie symptomy jak gorączka, kaszel, katar, świst lub inne kłopoty przy oddychaniu, wymagają konsultacji z pediatrą.

    czytaj

  • Szkoła rodzenia

    Szkoła rodzenia nosi nazwę, która wprowadza w błąd. To raczej szkoła matek i ojców. Jedna z nielicznych szkół, do których chodzenie jest nie tylko pożyteczne, ale i dobrowolne. Szkoda tylko, że jest ich niewiele i istnieją wyłącznie w większych miastach. Tę, do której sama chodziłam, już zlikwidowano z braku pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia nie uznaje szkoły rodzenia za usługę medyczną.  

    czytaj

  • Telewizja a dzieci

    W momencie, gdy w domu pojawia się noworodek, oglądanie telewizji trzeba ograniczyć do minimum. Dobrze by ten „członek rodziny”, na długo pozostał obcy dla dziecka. Bombardujący migającymi obrazkami i różnorodnymi dźwiękami sprzęt jest bowiem męczący.

    czytaj

  • Wspólne łóżko z rodzicami

    Nie wyobrażam sobie, żeby noworodka czy niemowlaka zostawiać samego w pokoju i tylko chodzić do niego, żeby go nakarmić. Po pierwsze, nie wyobrażam sobie, jak to zorganizować w praktyce, a po drugie, maluszek naprawdę potrzebuje bliskości, przecież do tej pory, przez dziewięć miesięcy nie rozstawał się z mamą.

    czytaj

  • Wakacje z małym dzieckiem

    Mam za sobą niejedne wakacje z maluchem. Mój syn Olek miał trzy miesiące, kiedy pojechaliśmy zimą w góry i niecały rok, kiedy zdecydowaliśmy się na podróż samolotem i wakacje w gorącym kurorcie. Pierwszy i drugi pobyt wspominam pozytywnie.

    czytaj

  • Chodzę!

    Nikt jej nie zachęcał do chodzenia. Po prostu od kilku tygodni łaziła przy meblach – zawsze bokiem i dostawiała nóżkę do nóżki. Pewnego dnia znudziło jej się czekać na mamę i przyszła do mnie sama – pierwsze dwa kroki. To dla dziecka ogromne zaskoczenie. I wielka feta w rodzinie. U mnie w ruch poszły telefony – do ojca dziecka, do dziadków, do brata, do przyjaciółki...

    czytaj

  • Pierwsze słowo

    Dla noworodka komunikacja ze światem odbywa się wyłącznie za pomocą płaczu. Z czasem rodzice rozpoznają różne jego rodzaje: inny w razie głodu, inny z powodu dolegliwości brzuszkowych, jeszcze inny jako wołanie o przytulenie i bliskość.

    czytaj

  • Witaminy

    Dobrze dobrana i zróżnicowana dieta w pełni zaspokaja potrzeby dziecka również, jeśli chodzi o dostarczenie mu w odpowiednich proporcjach witamin.

    czytaj

  • Wózek wielofunkcyjny

    Wózek dla twojego dziecka musi być wygodny też dla ciebie, bo bardzo możliwe, że będziesz z niego korzystała przez blisko dwa lata. Tak jak ja.Kupiłam wózek, który miał trzy części – stelaż, gondolę i spacerówkę. Spisał się na medal. Wyhuśtał i wylulał moje dzieci, a teraz spaceruje w nim już czwarta maleńka dziewczynka, córeczka znajomych.

    czytaj

  • Wyprawka

    Układasz listę zakupów dla dziecka? Popytaj wśród znajomych z dziećmi. Może będą chcieli coś oddać, pożyczyć albo tanio sprzedać. Dużo sprzętu dla dzieci nie niszczy się i może z niego korzystać kilkoro maluchów.

    czytaj

  • Zdrowie w ciąży

    To czy w jakiś szczególny, indywidualny sposób będziesz musiała zadbać o swoje zdrowie, powie ci lekarz podczas pierwszej wizyty, kiedy potwierdzi, że jesteś w ciąży. Będziecie się spotykać (aż do terminu porodu) raz w miesiącu, a ty za każdym razem będziesz musiała mieć aktualne badania krwi i moczu.

    czytaj

  • Body kontra kaftanik

    Od modeli i kolorów słodkich ciuszków w najmniejszych rozmiarach może zaboleć głowa, ale doradzam zachować zimną krew, bo te milutkie ubranka są drogie. Kosztują niemal tyle, co bluzka dla mamy czy koszula dla taty, a nie posłużą długo, bo maleństwo zaskakująco szybko z nich wyrośnie.     

    czytaj

  • Słodycze

    Jeśli słodzisz kawę czy herbatę to prawdopodobnie dlatego, że w twoim domu rodzinnym napoje te od zawsze dosładzano. Tak samo będzie z twoim dzieckiem. Będzie miało takie upodobania, jakie w nim wykształcisz.

    czytaj

  • Spacery

    Już kilkudniowy maluch powinien zażywać spacerów i wyjdzie mu to na zdrowie. Świeże powietrze jest dla dziecka od pierwszych dni życia tak ważne, jak pokarm. Jeszcze do niedawna w książkach zalecano dwutygodniowy okres aklimatyzacji noworodka do życia pozałonowego.

    czytaj

  • Apteczka dla bobasa

    Każda mama wie, kiedy jej dziecku coś dolega. Doświadczona wie, kiedy może podać lek przeciwgorączkowy lub przeciwbólowy. Mądra mama wie również i to, że nie wolno samemu, domowymi sposobami leczyć noworodka, niemowlaka czy małego dziecka.

    czytaj

  • Zabawki

    Zabawki jak buty czy ubranka mają swoją „rozmiarówkę”. Dla każdej grupy wiekowej jest naprawdę duży wybór. Najmniejszym dzieciom nie są potrzebne skomplikowane zabawki. Wystarczy kolorowy pluszak czy wydająca ciche odgłosy karuzela nad łóżeczkiem. Będą służyć do patrzenia.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj