Bobopedia

  • eBobas.pl

    Dlaczego warto dołączyć do portalu eBobas.pl? Jest przynajmniej kilkanaście powodów, ale każdy z użytkowników zapewne ma własną odpowiedź na to pytanie!

    czytaj

  • Dziecko w szpitalu

    Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz być cały czas w szpitalu z dzieckiem, postaraj się choć pojawiać w chwilach, kiedy twoja obecność jest szczególnie potrzebna – podczas przykrych zabiegów, gdy dokucza dziecku ból albo po prostu, gdy się nudzi.

    czytaj

  • Badania posiewowe

    U dziecka, które dużo choruje, warto przeprowadzić badania posiewowe. Dzięki nim uzyska się pewność, że antybiotyk, który zostanie podany, zadziała.

    czytaj

  • Chusta i nosidełko

    Zarówno bez chusty jak i nosidełka można się obyć, ale - jak wiele podobnych przedmiotów - ułatwiają życie.

    czytaj

  • Gimnastyka z maluchem

    Gimnastyka umożliwia mamie szybszy powrót do formy sprzed ciąży, a dla maluszka to wspólna zabawa. Kruchy noworodek jako partner do ćwiczeń jeszcze się nie nadaje, ale już sześciotygodniowy niemowlak, który uśmiecha się do mamy, wodzi za nią wzrokiem i rozpoznaje znajome twarze, będzie się świetnie bawił.

    czytaj

  • Gorączka

    Mojej pierwszej córce bałam się podawać leki przeciwgorączkowe bez konsultacji z lekarzem. Druga córeczka bardzo szybko dostaje odpowiednią dawkę paracetamolu w syropie.

    czytaj

  • Leki homeopatyczne

    Homeopatia - jako sposób leczenia - ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Jedni i drudzy przerzucają się argumentami. Co z tej dyskusji wynika dla mamy chorego dziecka?

    czytaj

  • Karmienie

    Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka. Przez kilka pierwszych miesięcy przeciwciała przebytych przez mamę chorób są skutecznym zabezpieczeniem przed infekcjami. Mleko matki ma wszystkie potrzebne do rozwoju składniki, a jego skład zmienia się w nocy (organizm dziecka wykorzystuje odpowiednie składniki do budowy m.in. mózgu).

    czytaj

  • Kaszel

    Moja starsza córka – alergiczka, od kiedy skończyła dwa i pół roku, każdej wiosny miewa tygodnie, kiedy godzinę po zaśnięciu kaszle nawet przez dwie godziny. Biorę ją na kolana, próbuję dać trochę wody, ale ona jest tak śpiąca, że nie reaguje.

    czytaj

  • Kosmetyki dla bobasa

    Nie sposób obyć się bez kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, choćby tak podstawowych, jak mydło i oliwka. Przy ich wyborze najważniejsze jest to, by sprawdzić czy mają odpowiednie atesty i rekomendacje m.in. Instytutu Matki i Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny czy Centrum Zdrowia Dziecka.

    czytaj

  • Książeczki dla dzieci

    Chociaż niemowlę nie czyta, oswajane go z książką – najpierw niby-ksiażką – może sprawić, że polubi ją na zawsze. A dzięki książkom z łatwością nauczy się ładnie i poprawnie mówić, będzie ciekawe świata, zyska wyobraźnię, wzbogacając swoje życie wewnętrzne.

    czytaj

  • Babcia, niania czy żłobek

    Decyzja o powrocie do pracy pociąga za sobą decyzję drugą: kto, podczas twojej nieobecności zajmie się małym szkrabem? Jeśli istotne znaczenie ma dla ciebie koszt opieki nad dzieckiem, to najtańsza będzie babcia, a najdroższa opiekunka czy prywatny żłobek. Państwowy żłobek kosztuje miesięcznie, w zależności od miasta średnio od 100 do 300 zł. Niania - od pięciu do kilkunastu złotych za godzinę.

    czytaj

  • Nocnik

    Załatwiać swoje potrzeby do nocnika szybciej uczą się dzieci, które mają starsze rodzeństwo. Moja druga córka bardzo wcześnie zaczęła naśladować starszą siostrę – miesiąc po drugich urodzinach.

    czytaj

  • Odstawianie od piersi

    Moja młodsza córka przyzwyczajona była do ssania piersi co godzinę lub co półtorej godziny w nocy. W dzień miała tyle zajęć, że nie chciała ssać piersi. Kiedy miała roczek, postanowiłam zakończyć ten męczący maraton. Nie ukrywam, że czekałam na koniec karmienia naturalnego.

    czytaj

  • Pediatra

    Poszukiwanie pediatry dla swojego dziecka można zacząć od najbliższej przychodni. Tym bardziej, że to, jak daleko mamy do lekarza, ma znaczenie. Ja akurat w najbliższym gminnym ośrodku zdrowia trafiłam na lekarkę, która odpowiada na wszystkie telefony, wyjaśnia wszystkie wątpliwości, a nawet dzwoni po moim dłuższym niż kilka tygodni milczeniu i pyta – „jak nasz mały Aleksander?”

    czytaj

  • Łóżeczko czy pokoik

    Urządzanie pokoju lub kącika dla oczekiwanego dziecka, to jedna z przyjemniejszych czynności. Choć w praktyce, lokator nieprędko w nim na stałe zamieszka.Na początku maleństwo wymaga ciągłego doglądania bez względu na porę dnia i nocy.

    czytaj

  • Buciki

    Pierwsze, naprawdę maleńkie, słodziutkie buciczki pojawiają się w domu często jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Podarowanie takich bucików partnerowi lub rodzicom, to wzruszający sposób oznajmienia radosnej nowiny o spodziewanym nowym członku rodziny. Prawdziwe buty pojawią się w życiu maluszka, gdy zacznie stawiać pierwsze kroki na spacerze.

    czytaj

  • Powrót do pracy

    Mamy odwlekają decyzję o powrocie do pracy, by nie przegapić żadnego ważnego momentu w życiu swojego maluszka (a przecież każda chwila jest ważna) albo przyspieszają tę decyzję, by móc zapewnić dziecku wszystkie potrzeby lub nie zaprzepaścić rozpoczętej wcześniej zawodowej kariery.

    czytaj

  • Prawa karmiącej pracownicy

    Niektórym się wydaje, że dziecko samo zrezygnuje z mleka mamy, jeśli mama będzie dłuższy czas poza domem. Nie ma co jednak liczyć na inicjatywę ze strony dziecka.

    czytaj

  • Potówki

    Mamy, a zwłaszcza babcie, mają tendencje do przegrzewania dzieci. Oczywiście z dbałości o ich zdrowie i przekonania, że dziecku jest zimniej niż dorosłemu. Tymczasem maluszki podobnie do nas odczuwają temperaturę zewnętrzną.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj