Bobopedia

  • Biegunka u dzieci. Przyczyny, leczenie, dieta

    Biegunka (zmiana konsystencji kupki na płynną lub półpłynną, kupka z krwią, ropą albo dużą ilością śluzu) jest niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Nie ma co zwlekać z pokazaniem dziecka lekarzowi, ponieważ u małych dzieci istnieje duże ryzyko szybkiego odwodnienia się.

    czytaj

  • Ulewanie noworodka, ulewanie niemowląt

    Statystyka mówi, że co drugie dziecko ulewa. I tak było u mnie – jedno dziecko ulewało, drugie nie. Na szczęście, nie jest to nic groźnego i na pewno nie boli.Ulewanie może być (ale nie musi) jedną z oznak nietolerancji na białko mleka krowiego.

    czytaj

  • Wcześniaki: dzieci przedwcześnie urodzone

    Postęp medycyny sprawia, że przedwcześnie urodzone dzieci, nawet te po 22. tygodniu ciąży, ważące zaledwie pół kilograma, mają ogromne szanse na przeżycie. Nie wszystkie są narażone na choroby, większość nadrabia zaległości rozwojowe, chociaż nie można wykluczyć, że po latach nie ujawnią się niektóre skutki przedwczesnego porodu.

    czytaj

  • Kąpiel noworodka

    Do dziś pamiętam pytanie, spodziewającej się dziecka przyjaciółki – „jak trzymać dziecko, żeby go nie utopić?”. Oczywiście wyobrażała sobie kąpiel noworodka w wanience wypełnionej wodą po brzegi. Tymczasem wody wystarczy nalać tyle, by zakryła dno.    

    czytaj

  • Kupki noworodka i niemowlaka

    Nikt, kto nie ma dzieci, nie uwierzy (ja też nie wierzyłam), że świat może zakręcić się wokół dziecięcej kupki. A jednak. Problem narasta, gdy za długo nie ma kupki, a dziecko ma twardy brzuszek, wzdęcia i płacze.

    czytaj

  • Rozszerzanie diety niemowlaka

    Na początku sprawa jest dość prosta – dziecko od urodzenia je wyłącznie mleko. Idealnie byłoby, gdyby to było mleko matki. Naturalne karmienie zalecają obecnie już nie tylko lekarze, ale co ciekawe, także producenci mleka modyfikowanego. Mleko matki jest jedynym i najlepszym pokarmem niemowlęcia do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia.

    czytaj

  • Usypianie

    Kiedy Zuzia była maleństwem, mama wieczorami nuciła jej swoją ulubioną melodię z dzieciństwa „Idzie niebo ciemną nocą". Szybko okazało się, że wieczorem tylko ta melodia uspokaja zmęczone i rozdrażnione dziecko. Zuzia zasypiała przy niej wiele miesięcy.

    czytaj

  • Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

    Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby wychodzą mniej więcej w tym samym wieku.    

    czytaj

  • Zespół Downa

    Siedziałam kiedyś ponad godzinę na przedszkolnym zebraniu obok mamy z dzieckiem w wózku. Chłopczyk miał niespełna 10 miesięcy, siedział przypięty szelkami do wózka. Ściągał co chwilę swoje skarpetki i bawił się stopkami. Przyciągał moją uwagę, bo cały czas (wpatrzony w swoją mamę) szczebiotał do niej w swoim dziecięcym języku.

    czytaj

  • Indywidualne tempo rozwoju

    Niejedna mama wpada w panikę, kiedy okazuje się, że rówieśnik jej maleństwa potrafi już przewracać się z pleców na brzuszek, sam trzyma grzechotkę, a może nawet robi „pa pa”, a jej dziecko jeszcze nie. Niesłusznie. Każdej maluszek umie coś, czego nie umieją jeszcze inni.

    czytaj

  • Konflikt serologiczny

    Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji konfliktu serologicznego, każda kobieta powinna najpóźniej na początku ciąży wykonać badanie własnej grupy krwi, a jeśli to konieczne, także grupy krwi ojca dziecka.

    czytaj

  • Pielęgnacja noworodka. Porady na pierwsze tygodnie

    Patrzysz na delikatne, kruche ciałko swojego nowonarodzonego dziecka i zastanawiasz się czy będziesz potrafiła wszystko przy nim właściwie zrobić? Takie wątpliwości ma każda mama i to nie tylko przy pierwszym dziecku. Pierwszy raz jest najtrudniejszy – pierwsze przewijanie, pierwsza kąpiel, pielęgnacja pępka.

    czytaj

  • Muzyka dla bobasa

    Muzyka, podobnie jak inne, mniej doskonałe dźwięki, towarzyszy dziecku jeszcze w łonie matki. Uspokaja, relaksuje, pobudza, tak samo, jak nas, dorosłych.

    czytaj

  • Kiedy dziecko może jeść jak dorosły?

    Masz dosyć gotowania osobnych obiadków dla maluszka, mieszania w małym garnuszku, cedzenia, miksowania i zastanawiasz się nad tym, czy maluch nie mógłby już jeść tego, co przygotowujesz dla pozostałych członków rodziny? Zadajesz sobie pytanie, kiedy dziecko może zacząć jeść jak dorosły? Jeśli rozważasz taką decyzję, to dziecko ma już zapewne grubo ponad pół roku.

    czytaj

  • Antybiotyki dla dzieci

    Tylko choroby wywołane bakteriami leczy się antybiotykiem. Oczywiście zapisanym przez pediatrę i według jego zaleceń. Leczenie zwykle trwa od 5 do 7 dni, choć czasami i dłużej, w zależności od stanu dziecka i choroby.

    czytaj

  • Pielęgnacja ząbków. Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

    Kiedy po raz pierwszy zostałam matką, nie miałam pojęcia o tym, że ząbki dzieci pielęgnuje się od samego początku. Nawet ówczesne podręczniki dla matek nie wspominały o tym. Dziś pediatrzy i stomatolodzy zalecają, by zaraz po tym, gdy pojawi się pierwszy ząbek, wprowadzać codzienny rytuał czyszczenia.

    czytaj

  • Higiena chłopca

    Szczerze mówiąc, po doświadczeniach z dwiema córkami, mały siusiak był jedną z niewielu rzeczy, w których czułam się zupełnie zielona. Jak go pielęgnować?

    czytaj

  • Katar u noworodka i niemowlaka

    Przerobiłam z moimi córkami wszystkie katarowe przypadłości. Katar u nich zwykle trwał dwa tygodnie. Jak się okazało, to norma. Jednak wiąże się z maratonem braku snu.  

    czytaj

  • Obniżone napięcie mięśniowe

    Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna jest wizyta u dziecięcego neurologa, nie panikuj!

    czytaj

  • Pneumokoki. Szczepić czy nie? Kiedy szczepić?

    Pneumokoki to bakterie, które ma każdy w drogach oddechowych. Groźne są wtedy, gdy przedostaną się do krwi. Z niej mogą przedostać się do innych narządów i wywołać np. zapalenie płuc, ropne zapalenie opon mózgowych, uszu i zatok.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj