Wybrane zdjęcie jest niedostępne.
Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Polacy palą przy dzieciach. Polki palą w ciąży. Czas na zmiany.

Zadymione dzieci

Niemal co trzeci Polak (32 proc.) pali papierosy. Blisko połowa pali w obecności dzieci. Co roku na świat przychodzi około 100 tysięcy dzieci, których matki nie rzuciły palenia w czasie ciąży.

Czas rzucić palenie, jeśli planujesz mieć dzieci lub już je masz!

BE&W

Czas rzucić palenie, jeśli planujesz mieć dzieci lub już je masz!

11 października 2012 r. w Sejmie zostało przedstawione sprawozdanie z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2011 r. Część tez sprawozdania to wyniki badania, przeprowadzonego TNS Pentor na zlecenie GIS. Wynika z niego, że palenie papierosów to wciąż domena przede wszystkim mężczyzn – pali 37 proc. Polaków. Po papierosy regularnie sięga co czwarta Polka (27 proc.).

Przedstawiając sprawozdanie, Marek Posobkiewicz, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego podkreślił, że jednym z najbardziej niepokojących aspektów nikotynowych obyczajów rodaków jest fakt, że 48 proc. palących deklaruje, iż pali również przy dzieciach, zaś mimo ostrzeżeń ginekologów i akcji promującej zdrowy tryb życia w ciąży, co roku na świat przychodzi 100 tysięcy dzieci, których matki nie rozstały się z nałogiem. Dzieci te rodzą się najczęściej z niższą masą urodzeniową, są słabsze, ich układ odpornościowy jest mniej wydolny, są też bardziej niż rówieśnicy zagrożone astmą i nawracającymi chorobami układu oddechowego.

Co urzędnicy zrobili, by zmienić ten stan rzeczy? Działania profilaktyczne to kampanie informacyjne przeprowadzane np. z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu czy Światowego Dnia Rzucania Palenia, ale również ogólnopolska kampania medialna „Miasta wolne od dymu” a także program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców oraz programy adresowane do uczniów.

Ważnym elementem walki z tytoniowym uzależnieniem jest też podnoszenie cen papierosów, które w Polsce ciągle należą do najniższych w Europie, choć – przede wszystkim na skutek wzrostu akcyzy – drożeją. Zła wiadomość dla kieszeni palaczy jest taka, że podwyżki cen papierosów, a także innych wyrobów tytoniowych są nieuniknione. Ale to, według GIS, jest elementem działań prozdrowotnych: wzrost cen zachęca do rzucenia (lub przynajmniej znaczącego ograniczenia) palenia. Udowodniono, że wzrost cen papierosów o 10 proc. zmniejsza liczbę palaczy od 2 do 8 proc.! Przede wszystkim jednak, na skutek podwyżek cen, opóźnia się wiek, w którym po raz pierwszy sięga się po papierosy. To ważne, bo z danych wynika, że palacze w Polsce najczęściej popadają w nałóg przed osiągnięciem dorosłości.

 

A jakie są Wasze doświadczenia z paleniem przy dziecku? Wypowiedz się w krótkiej sondzie

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dopóki pępek się nie zagoi, staraj się nie moczyć go w czasie kąpieli.

Pępek noworodka. Jak pielęgnować?

Pępek trzeba wietrzyć i suszyć. To ważne, bo wilgoć i ciepło utrudniają schnięcie i odpadnięcie pozostałości po pępowinie, a ułatwiają wyhodowanie bakterii.    

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Rekomendacje umieszczone na produktach dla dzieci są gwarancją wysokiej jakości i bezpieczeństwa

Produkty bezpieczne dla dzieci

Rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu można znaleźć m.in. na słoiczkach z zupkami, butelkach wody mineralnej, szamponach czy chusteczkach do podcierania pupy. Czy gwarantują, że produkt jest bezpieczny...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj