Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.
Becikowe w podwójnym wymiarze
Bez względu na wysokość dochodów rodziny, świeżo upieczonym rodzicom przysługuje becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości tysiąca złotych. W przypadku bliźniąt - dwa tysiące złotych. Poza becikowym „państwowym”, niektóre gminy wypłacają becikowe samorządowe – również bez względu na dochody rodziny. Najczęściej jest to również tysiąc złotych na każde dziecko. Więc gdy bliźniaki rodzą się np. w Krakowie czy Radomiu mama bliźniaków otrzyma cztery tysiące złotych: dwa tysiące z tytułu becikowego ogólnopolskiego i dwa tysiące z tytułu becikowego gminnego.
Świadczenia te nie są jednak wypłacane automatycznie. Żeby dostać tzw. becikowe ogólnopolskie trzeba złożyć wniosek w terminie nie późniejszym niż rok, a w przypadku becikowego gminnego wniosek do urzędu gminy powinien wpłynąć do sześciu miesięcy od daty narodzin dzieci. Wniosek złożony po tym terminie przepada.
Dłuższy urlop macierzyński
Największym bonusem, na jaki mogą liczyć mamy bliźniąt, jest dłuższy urlop macierzyński. Podczas gdy „zwykłej” mamie przysługuje 20 tygodni, mamie „podwójnej” - 31 tygodni. Przepisy wydłużające urlop macierzyński weszły w życie z początkiem roku (poprzednio obowiązywało 18 i 28 tygodni), ale z dobrodziejstwa dłuższego urlopu macierzyńskiego korzystają też te mamy, które rozpoczęły go w 2008 roku.
A co po urlopie macierzyńskim? Tu przepisy nie dają mamie bliźniaków większych preferencji. Każda mama (lub tata) może skorzystać – przed ukończeniem przez dziecko czwartego roku życia - z 36 miesięcy (maksymalnie) urlopu wychowawczego. Niestety, dla większości – całkowicie bezpłatnego. Dla rodziców bliźniąt ważne jest to, że o rok dłużej (przez cały czas trwania urlopu wychowawczego) mogą pobierać zasiłek rodzinny w wysokości 400 złotych. Należy się on jednak tylko tym, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 złotych. Korzystając z tej pomocy gminy nie można łączyć urlopu wychowawczego z pracą.