Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Czasem potrzebny jest trening defekacji

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko odczuwa parcie na stolec, ale wstydzi się poprosić nauczyciela, by pozwolił mu wyjść z klasy. W jednym i drugim przypadku, dziecko wstrzymuje wypróżnienie. Gdy takie sytuacje się powtarzają, mogą doprowadzić do psychogennych zaparć.

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Fot. iStockphoto

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

 

Skąd ten lęk?

 

- Temat korzystania z ubikacji poza domem wkracza w sferę wstydu, który w pewnych granicach jest naturalny, służy ochronie naszej intymności. Wstyd pojawia się już u małych dzieci, w większość około 1,5 roku do 2 lat. Problem pojawia się, gdy zbyt intensywny wstyd blokuje fizjologię i odcina kontakt pomiędzy psychiką a ciałem, niekiedy do tego stopnia, że w ogóle przestaje się odczuwać naturalne potrzeby ciała - wyjaśnia psycholog.

Uczucia wstydu uczymy się w okresie tak zwanego treningu czystości, psychoanalitycy nazywają ten okres fazą analną. Osiągnięciem tej fazy rozwoju jest umiejętność właściwego kontrolowania wydalania i zatrzymywania ekskrementów, natomiast zaburzeniem mającym swoje korzenie w tym okresie rozwoju jest zarówno brak kontroli, jak i nadmierne kontrolowanie wydalania. Zaburzenie pojawia się, gdy dziecko jest nadmiernie zawstydzane przez opiekunów, wyśmiewane gdy się zanieczyści lub odwrotne, w ogóle nie jest stymulowane do nauki korzystania z nocnika czy ubikacji.

Według psychoanalityków tendencja do zatrzymywania/wydalania wykracza poza obszar fizjologii obejmując szeroko cechy charakteru; osoba z tak zwanym charakterem analnym jest nadmiernie perfekcyjna, oszczędna, lubi gromadzić rozmaite przedmioty, podobnie jak nie chce pozbywać się naturalnych produktów przemiany materii lub na drugim biegunie jest rozrzutna i chaotyczna. Tak więc lęki związane z korzystaniem z ubikacji często pochodzą z tego wczesnego okresu, jeżeli nie przebiegał on pomyślnie i uaktywniają się w sytuacji stresu jakim jest nowe środowisko w przedszkolu czy szkole. Dzieci lękliwe, szczególnie wychowane w rodzinach, gdzie ciało z jego fizjologią jest obarczone dużym wstydem czy niechęcią mogą mieć trudność w radzeniu sobie z cielesnością.

- Charakter dziecka to jedna sprawa, natomiast szukając przyczyny kłopotów zawsze warto spokojnie dopytać dziecko o konkrety związane z korzystaniem z ubikacji. Źródło trudności może być prozaiczne, być może w łazience brakuje papieru toaletowego, może nie da się zamknąć drzwi lub zamek jest takiego typu, że dziecko boi się zatrzaśnięcia w środku, być może ubikacje są brudne, przerwy są za krótkie na wizytę w toalecie, a w czasie lekcji nauczyciel nie pozwala wychodzić? Może w grupie czy klasie powstały zwyczaje przeszkadzania sobie w ubikacji, albo robienie jakichś kawałów? Wtedy jest to temat do rozmowy z wychowawcą, ewentualnie do pracy z grupą dzieci - mówi teraupetka.

 

Jak uniknąć kłopotów?

 

Dzieci uczą się obserwując i naśladując rodziców. Rodzice reagujący na ubikacje publiczne niechęcią czy wstrętem przekazują takie nastawienie dziecku. Najlepszym przygotowaniem do korzystania z ubikacji poza domem są sytuacje w życiu codziennym; wizyta w toalecie w restauracji, na stacji benzynowej lub w innych odwiedzanych przez nas miejscach. Dziecko uczy się, że jest to normalne, jednocześnie pokazujemy mu zasady dbania o higienę w takim miejscu, uczymy krok po kroku, co należy robić. Ważne jest by rodzice traktowali ubikacje publiczne jako normalne i potrzebne miejsca - wyjaśnia psycholog.

Temat wypróżniania jest elementem szerszej kwestii traktowania własnego ciała, miłości i szacunku do niego. Ważne jest, by rodzice sami z sympatią traktowali własne ciało i tego uczyli dziecko. Dziecko, które jest kochane, dokładnie takie jakie jest, również z tym, jakie jest jego ciało, zwykle nie ma kłopotów z fizjologią - twierdzi Agnieszka Gąsierkiewicz.
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • MARZENA53 | 10-12-2021 11:27:21

    Witajcie serdecznie. Chciałam opowiedzieć problem jaki moja wnuczka ma jako niemowlę,wprawdzie już ma roczek ale to trwa nieco dłużej. Od jakiegoś czasu zauważyliśmy że oprócz tego że nie może się dobrze wypróżnić, to podczas zabawy układa się na podłodze i zwija się poruszając nóżka z widocznymi grymasami bólu . Nie jest to normalne zachowanie dziecka,które jeszcze nie chodzi do przeczkola...
  • marlena09 | 27-04-2022 16:55:31

    Najgorsze jest to że takie dolegliwości mogą przekształcić sie w taką dolegliwość jak hemoroidy- i tutaj polecam Wam zapamiętanie takiej strony
  • Lilia85 | 12-06-2022 17:06:09

    ...
  • marlena09 | 30-12-2022 11:17:49

    Ja polecam Procto-Zac Relief. Kurkuma która jest w czopkach zadziała naprawdę rewelacyjnie.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zaparcia, trening czystości, nocnik, ból brzucha

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Powiększone węzły chłonne przy infekcjach i sprawiają ból

Powiększone węzły chłonne u dziecka. Zwykle świadczą o infekcji, ale mogą sygnalizować nawet nowotwór

Powiększone węzły chłonne u dziecka to zazwyczaj objaw choroby. Mogą wskazywać na niegroźną infekcję, choroby zakaźne czy nawet nowotwory.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj