Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Pierwsze tygodnie w szkole

Planujemy dzień i tydzień razem z dzieckiem

O zmianach w rodzinie, związanych z pójściem dziecka do szkoły rozmawiamy z Urszulą Sajewicz-Radtke, psychologiem rozwojowym.

Bardzo ważne, by nasze dziecko uczyło się samodzielnie odrabiać zadane prace.

Fot. iStockphoto

Bardzo ważne, by nasze dziecko uczyło się samodzielnie odrabiać zadane prace.

 

Jak postępować, gdy nasze dziecko, po 2 tygodniach chodzenia do szkoły, nagle zaczyna protestować, że więcej do niej nie pójdzie?

W sytuacji kiedy dziecko odmawia chodzenia do szkoły, zdecydowanie jest to dla nas sygnał ostrzegawczy. Wówczas należy umówić się na rozmowę z nauczycielką i np. z psychologiem szkolnym i znaleźć przyczynę niechęci. Na pewno nie wolno takiej sytuacji bagatelizować. Absolutnie nie wolno też pozwolić dziecku na pozostanie w domu. Należy rozmawiać z małym uczniem i tłumaczyć mu, że my chodzimy do pracy, a on do szkoły. Warto też zaznaczyć, że to jego obowiązek.

Czy rodzice powinni odrabiać lekcje razem z dzieckiem, czy też spokojnie można zaufać małemu uczniowi i pozwolić na samodzielne dbanie o prace domowe i pakowanie tornistra?

W pierwszej klasie musimy dziecko nauczyć jak odrabiać lekcje i jak przygotowywać się do szkoły. Nie możemy oczekiwać od 6-7 latka, że będzie  wiedział jak się uczyć i kiedy pakować plecak. To zadanie rodzica przygotować dziecko do szkoły i nauczyć je to robić. Z czasem nasza pomoc powinna być coraz mniejsza. Bardzo ważne jest, by nasze dziecko uczyło się samodzielnie odrabiać zadane prace. Rolą rodzica jest wspierać je, a nie wyręczać. Nawet gdy siedzi nad pracą godzinę, warto docenić jego wysiłek, a nie ganić, że tak długo się uczy. Rodzice muszą pamiętać, że ich stan emocjonalny przekłada się na emocje pociechy. Jeśli się denerwujemy, pokrzykujemy, dziecko też się spina i przestaje myśleć, popełnia błędy. Do odrabiania lekcji należy podchodzić ze spokojem i pamiętać, że dla nas zadania wydają się łatwe, ale dziecko uczy się tego po raz pierwszy i ma prawo pytać nawet kilkanaście razy, jak je rozwiązać.

W szkole, dziecko dowiaduje się, że jego koledzy lepiej rysują, znają więcej liter i odpowiedzi na pytania. Może to być sporym rozczarowaniem, szczególnie dla jedynaka, którego rodzice często chwalą w domu? Jak mu wytłumaczyć, gdy czuje się rozgoryczony, bo pani nie pochwaliła jego pracy plastycznej?

Powtarzam po raz kolejny: trzeba rozmawiać i tłumaczyć, że nie zawsze pani będzie chwaliła osiągnięcia, nie zawsze postawi dobrą ocenę. Najważniejsze to motywować pociechę do pokonywania trudności, doceniać jego wysiłki. Nie wolno nam mówić, że pani nie ma racji, albo, że się nie zna. Podważanie autorytetu nauczyciela zazwyczaj z czasem obraca się przeciwko nam. Dziecko może zacząć uważać, że nie ma wpływu na swoje oceny, bo to "głupia pani" je wystawia.

*Urszula Sajewicz-Radtke specjalizuje się w psychologii wspomagania rozwoju, specjalistycznej diagnozie psychologicznej, psychologii edukacji oraz systemowej terapii rodzin. Jest certyfikowanym terapeutą metody wspomagania rozwoju poznawczego Instrumental Enrichment.  Pracuje w sopockim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Tęcza" w Gdańsku.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wychowanie dziecka, szkoła, rodzina, rodzice, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj