Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nordic Walking i Baby Walking

Chód po zdrowie

Nordic Walking to idealna forma ruchu dla przyszłych mam, a Baby Walking dla mam świeżo upieczonych. Dlaczego? Bo są bezpieczne, niosą ze sobą wiele zalet zdrowotnych i wpływają na poprawę samopoczucia. Można je uprawiać przez cały rok. Wystarczą specjalne, właściwie dobrane kijki i wygodne ubranie.

 

Monika Stefaniak, założycielka szkoły Nordic Walking Arena Ruchu, zajmuje się propagowaniem tego sportu wśród kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

Fot. Archiwum Moniki Stefaniak

Monika Stefaniak, założycielka szkoły Nordic Walking Arena Ruchu, zajmuje się propagowaniem tego sportu wśród kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam.

 

Po porodzie chcę odzyskać dawną sylwetkę albo jeszcze lepszą

Nordic Walking jest też doskonałą formą ruchu dla mam krótko po porodzie, które nie czują się jeszcze na siłach, by uprawiać np. aerobik w fitness klubie. Także i w tym przypadku warto dopasować intensywność wysiłku do potrzeb świeżo upieczonej mamy. Wielką zaletą Nordic Walking jest to, że można go uprawiać z maluszkiem. Ta jego forma nazywa się Baby Walking. - Myślę, że jest to jeden z najlepszych sposobów zbliżenia się mamy do dziecka, jak i walki z depresją poporodową – mówi Monika Stefaniak.

Do Baby Walking niezbędna jest chusta. Maleństwo bardzo dobrze i bezpiecznie się w niej czuje. Niemowlę do 10 kg może być noszone w chuście elastycznej. Kiedy dziecko podrośnie optymalnym rozwiązaniem staje się chusta bardziej wytrzymała, tkana skośnym splotem. Zawiązywanie jej nie jest trudne. - Dziecko jest w chuście przytulone do mamy, jego ułożenie jest bezpieczne dla niedojrzałego kręgosłupa i stawów biodrowych. Maluch może być przy tym noszony zarówno z przodu, jak i na plecach. Ta druga pozycja sprawdza się bardziej w przypadku starszych maluchów, które zaczynają z zainteresowaniem przyglądać się otoczeniu.

To, od kiedy można uprawiać Baby Walking, zależy od wielu czynników. Kobiety, które rodziły siłami natury i bez powikłań, szybciej dochodzą do siebie, praktycznie już po 4 – 5 tygodniach od porodu mogą próbować chodzić z kijkami. W przypadku cesarskiego cięcia trzeba być ostrożniejszą. Rana po cesarce długo pozostaje wrażliwa, a nóżki dziecka w chuście znajdują się na jej poziomie, więc mogą podrażniać ranę. Jeżeli jednak wszystko goi się prawidłowo, a kobieta czuje, że może już nosić normalne ubranie, wówczas również jest gotowa.

A jak zachowują się dzieci podczas Baby Walking? - Maluch, im bliżej jest mamy, im wyraźniej czuje jej zapach, słyszy bicie jej serca, a do tego na świeżym powietrzu, tym spokojniej i bardziej słodko śpi – opowiada Monika Stefaniak. - Kiedy po raz pierwszy po swoim porodzie prowadziłam kilkudziesięcioosobową grupę Nordic Walking ze swoim maleństwem w chuście, zdarzało mi się, że musiałam głośniej krzyknąć, by wszyscy mnie usłyszeli. Mój śpiący w chuście synek, nawet nie drgnął.

Intensywność uprawiania Baby Walking zależy od potrzeb mamy i tego, jak radzi sobie z maluszkiem. Zwykle jednak sesje trwają około godziny, z zalecaną częstotliwością 2 – 3 razy w tygodniu.

Porady i kije na drogę

Nieodzownym elementem uprawiania Nordic i Baby Walking są specjalnie kijki. Warto wiedzieć, które są najlepsze. – Nie polecam kijków składanych, gdyż nie zapewniają one bezpieczeństwa – twierdzi Monika Stefaniak. - Potrafią się złożyć w najmniej spodziewanym momencie, dlatego nie powinny ich używać kobiety w ciąży i mamy chodzące z maluszkami. Najlepszy jest kijek jednolity, z włókna węglowego. Musi on posiadać specjalną rękawiczkę. Kijek trekkingowy z paskiem nie nadaje się do Nordic Walking dla ciężarnych i mam z maluszkami. Na końcu kija powinna być stopka do chodzenia po asfalcie, która zapewnia amortyzację naszym stawom. Kiedy chodzimy po lesie, plaży czy po innym miękkim gruncie, zdejmujemy ją i mamy ostrze, które lekko wbija się w podłoże zapewniając bezpieczne odbicie.

Ceny kijków oscylują wokół kwoty 150 zł wzwyż. Najdroższe, z zawartością 100 proc. karbonu, kosztują nawet 500 zł. W przypadku rekreacyjnego uprawiania Nordic Walking, wystarczą jednak kijki zawierające około 10 – 20 procent włókna węglowego. Przy kupnie należy także pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kijków do wysokości ciała. Kijek trzymany w pionie powinien utworzyć pomiędzy ramieniem, a przedramieniem kąt prosty. Jeżeli chodzi o strój to wystarczy, by był wygodny i w żaden sposób nie krępował ruchów. Przy ubieraniu dziecka warto pamiętać, by go nie przegrzać, gdyż sama chusta zapewnia dużo ciepła, stanowiąc dodatkową warstwę odzieży.

Nordic i Baby Walking nie są trudne, jednak by je odpowiednio uprawiać, powinno się skorzystać z sesji z instruktorem. - Jeżeli chcemy uprawiać Nordic Walking w sposób bezpieczny i optymalnie wykorzystać jego walory, to przynajmniej za pierwszym razem warto przyjść na zajęcia organizowane przez fachowca – radzi Monika Stefaniak. Dowiemy się na nich, w jaki sposób pracować mięśniami brzucha, by wspomagać przeciążony kręgosłup. Instruktor dostosuje też dla nas intensywność i częstotliwość sesji. Obecnie ceny treningów z instruktorem to koszt około 25 do 35 zł.
Kiedy opanujemy technikę, możemy zacząć chodzić już sami lub nadal uczęszczać na zajęcia organizowane. Monika Stefaniak przekonuje, że zwłaszcza w przypadku Baby Walking warto pomyśleć o tym, by wspólnie z innymi mamami chodzić i rozmawiać o macierzyństwie.


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, sport, matka karmiąca, ćwiczenia, ciężarna, ciąża

Polecamy

Typowe dla trzydniówki są małe czerwone plamki, które same znikają po kilkunastu godzinach

Trzydniówka u niemowląt. Objawy i przebieg choroby

Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywoływana wirusem, przechodzona przez większość dzieci przed ukończeniem 4. roku życia. Najczęściej chorują na nią maluchy między 6. a 24. miesiącem życia, choć czasami trzydniówka pojawia się dopiero u...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj