Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawy dla przedszkolaka, które uczą i wychowują. Architektura

Jak z trzylatkiem wybudować dom

Z przestrzenią publiczną jest tak, jak z zabawkami i meblami wykonanymi z materiałów naturalnych o przyjemnej w dotyku fakturze: wszystko to wpływa na wrażliwość dziecka, wychowuje do estetyki.

Wystawa    Rzecz małopolska     park doświadczeń kulturowych    zbudowana na bulwarach wiślanych w Krakowie, potrwa do 23 maja 2010.

Fot. Ewa Kozakiewicz

Wystawa Rzecz małopolska park doświadczeń kulturowych zbudowana na bulwarach wiślanych w Krakowie, potrwa do 23 maja 2010.

Na wystawie    Rzecz małopolska     park doświadczeń kulturowych    na krakowskich bulwarach wiślanych świetnie się bawią dzieciaki i ich rodzice.
Na placu Wolnica w Krakowie do 18 maja można odwiedzić nietypowy plac zabaw. Są tam m.in.dwa rodzaje piasku i zwykła ziemia, oraz kora, by stworzyć ścieżkę    bosych stóp   . Inaczej odczuwamy pod stopami piasek rzeczny, gruboziarnisty niż zwykły drobny żółty, delikatny.

O tym jak bawiąc, uczyć dzieci tworzyć przyjazną dla siebie i innych przestrzeń rozmawiamy z Anną Komorowską, architektką krajobrazu pracowni k., pedagogiem

Ewa Kozakiewicz: Prowadzi pani warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Czy nie są na to za małe?

Anna Komorowska, projektantka, pedagog: Temat „domu” w zabawach pojawia się u dzieci bardzo wcześnie. Dzieci budują zamki z piasku, namioty i schrony z prześcieradła, koca czy z krzeseł, no i chowają się pod nie, czy pod stół. Bardzo chętnie też stawiają budowle z klocków. To wszystko, to nic innego, jak właśnie architektura. Bo architektura to nie tylko sztuka dla wybranych, ale coś, co nas otacza, co dotyczy każdego z nas, a więc i naszych dzieci.

 

Od czego zaczyna się kurs architektury dla maluchów?

Zaczynamy od domu, bo dzieci w tym wieku świetnie się bawią w domkach na drzewie, w ogrodzie, gdzie robią sobie kryjówki. Nasze warsztaty „Pan Tom buduje dom” nawiązują do kultowej książki Stefana Themersona z lat 30. XX wieku. Czytamy tę książkę i wspólnie obserwujemy, jak pan Tom zmagał się z budową domu. To wesoła wierszowana opowieść. Pokazuje dzieciom, że najpierw architekt rysuje projekt i że dla każdego trzeba budować dom inaczej.

 

Jak wyjaśnić dzieciom bez zbędnej dydaktyki na czym polega architektura i praca architekta?

Proponuję dzieciom, by wybrały spośród przygotowanych ilustracji dom dla ulubionych przez siebie postaci z bajek lub z filmów. I np. Superman dostaje od nich najbardziej kosmiczny z domków, Pinokio - dom z drewna, a Bob budowniczy dom, który wygląda na niedokończony. Czerwonemu Kapturkowi dzieci oferują na ogół domek w lesie, a Muminki dostają od nich domek wielorodzinny, składający się z wielu mieszkań.
Dzieci też oswajają się z przykładami współczesnej architektury. Niektóre pochodzą z książki „D. O. M. E. K.” Daniela Mizielińskiego i Aleksandry Machowiak. Dzieci dowiadują się, że zanim zaczyna się projektować dom, trzeba się zastanowić dla kogo go budujemy, co ten ktoś lubi, gdzie może czuć się dobrze i dlaczego?

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Dobra pielucha m.in. jest przewiewna, dzięki czemu chroni dziecko przed odparzeniami.

Ranking pieluch

Ostatni porównawczy test jednorazowych pieluszek przeprowadzony przez Federację Konsumentów był krzepiący: wszystkie pieluszki badane przez ekspertów zyskały miano bezpiecznych.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Wybierając produkty spożywcze w ciąży, warto zwracać szczególną uwagę na ich skład.

Czego nie powinna jeść kobieta w ciąży?

O tym, które produkty spożywcze mogą zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku rozmawiamy z dr n. med. Katarzyną Walicką – Serzysko, specjalistą chorób dzieci, pulmonologiem z Przychodni Specjalistycznej Prosen.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj