Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Czy niemowlak, w którego najbliższym otoczeniu jest osoba po przebytym półpaścu, jest bardziej narażony na zachorowanie na ospę wietrzną? Czy warto go zaszczepić przeciw ospie?

Twój Ekspert Pediatra

Ospę wietrzną, jak i półpasiec wywołuje ten sam wirus – Varicella zoster z grupy wirusów Herpes.

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Fot. Archiwum

Dr n. med. Wojciech Feleszko

Wirus początkowo atakuje małe dzieci i objawia się ospą wietrzną, a następnie „zimuje” w zakończeniach nerwowych i może się uaktywnić w chwili spadku odporności. Wtedy objawia się półpaścem, czyli piekącymi wykwitami podobnymi z wyglądu do ospy, tyle tylko, że obejmują one swym rozmiarem jedynie wąski fragment ciała. Mimo nieznacznego rozmiaru półpasiec potrafi być naprawdę groźny w postaci aktywnej, czyli wówczas, kiedy obecne są na skórze świeże, niezagojone pęcherze wypełnione płynem. Wtedy należy izolować od osoby chorej dzieci, które nie przechorowały ospy wietrznej, gdyż w zmianach skórnych znajduje się żywy i bardzo zjadliwy wirus i ryzyko jego przeniesienia wzrasta.

Jeżeli dziecko skontaktowało się z osobą chorą, wówczas celem zapobieżenia zachorowaniu, można dziecko zaszczepić szczepionką przeciwko wirusowi Varicella, dostępną dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia. Wtedy wystarczy jedna dawka szczepionki. Kontakt z osobą, która nie ma już świeżych pęcherzy i przechorowała półpasiec 2-3 tygodnie wcześniej,  jest zupełnie niegroźny.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: skóra, krostki, choroby wieku dziecięcego, choroby

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj