Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

eBobas.pl nie zadowala się odpowiedzią Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie becikowego

Chodzi nam o przestrzeganie zasad państwa prawa

12 grudnia 2009 roku portal eBobas.pl zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję w sprawie wypłaty zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. becikowego. Od 1 listopada ubiegłego roku becikowe jest wypłacane tylko wtedy, gdy kobieta pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży. Ponieważ dostaliśmy niesatysfakcjonującą odpowiedź, wysyłamy do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek drugi.

Odpowiedź z dn. 22 grudnia 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich przysłana do portalu eBobas.pl

Odpowiedź z dn. 22 grudnia 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich przysłana do portalu eBobas.pl

 

3. „Rozwiązania legislacyjne powinny mieć na celu ochronę interesu osób, których dotyczą i powinny sprzyjać objęciu opieką zdrowotną kobiet w ciąży tak, aby uniknąć grożących im, jak i nienarodzonym jeszcze dzieciom, jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych” – napisali urzędnicy resortu pracy.


Cele są szczytne, ale nakładając na obywatelki RP obowiązek dbania o swoje i swoich dzieci zdrowie, państwo nie zapewnia im jednocześnie właściwego dostępu do usług medycznych, co z kolei jest jego obowiązkiem. Długie kolejki w placówkach, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia często wręcz uniemożliwiają kontakt z lekarzem do 10.tygodnia ciąży. Wprowadzony przepis wręcz wymusza na kobietach, by korzystały z wizyt w prywatnych gabinetach.


Otwartą pozostaje kwestia wyznaczonego przez ministerstwo terminu pierwszej wizyty kobiety ciężarnej u ginekologa.
Zdarzają się przypadki – i ginekolodzy potwierdzają, że nie są one wcale odosobnione – że kobieta dowiaduje się o swojej ciąży pod koniec 1. trymestru lub nawet później. Nie ma ona wówczas szans zgłosić się do lekarza w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie. Dlatego część posłów zastanawia się nad nowelizacją ustawy i przesunięciem terminu pierwszej wizyty u lekarza na 12. a nawet późniejszy tydzień ciąży (dodatkowym argumentem dla posłów jest również niezadawalająca dostępność usług medycznych dla kobiet w ciąży).
 

Biorąc powyższe pod uwagę, portal eBobas.pl zwraca się ponownie do Rzecznika Praw Obywatelskich z pytaniem czy egzekwowanie obowiązku potwierdzania opieki medycznej nad kobietą w ciąży (ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektóre inne ustawy, uchwalona przez Sejm RP 6 grudnia 2008 r., która weszła w życie 1 stycznia 2009 roku. wraz z popr. art. 18 tej ustawy, która weszła w życie 1 listopada 2009 r.) nie jest stosowaniem prawa wstecz i nie narusza fundamentalnej zasady państwa demokratycznego, według której lex retro non agit.


Niezależnie od wskazanych wyżej uchybień proceduralnych, trzeba wskazać, że stawianie przez państwo warunków skorzystania z ulgi, które - z góry wiadomo - są niemożliwe do spełnienia przez część matek, podważa fundamentalną zasadę zaufania obywateli do prawa i państwa. Stanowi bowiem naruszenie zasady równości wobec prawa, gdyż część kobiet z przyczyn niezależnych od siebie nie będzie w stanie spełnić warunku przedstawienia dokumentacji od 10. tygodnia ciąży. Tym samym zapis ten stanowi naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • karlita | 14-01-2010 13:19:40

    jestem jak najbardziej ZA !! jestem przypadkiem gdzie urodziłam w czerwcu a musiałam dostarczać takie zaświadczenia
  • JoannaP | 15-01-2010 15:10:07

    Dla mnie to istna głupota, ważna moim zdaniem powinna być comiesięczna wizyta u ginekologa, a nie w którym tygodniu ciąży się zaczęło do niego chodzić, nie kiedy nie da się tego od razu tak określić...i zwleka się trochę z wizytą..no ja mam te szczęście, że mam wpis w kc od 10 tyg.Ale może zmienią te przepisy..miejmy nadzieję... Mój Patryczek:*
  • darotta | 17-01-2010 14:59:59

    zgadzam się , rozporządzenie bez sensu, jedyny przepis stanowiący o tym, iż prawo działa wstecz. Nasuwa się pytanie: czy, jeśli przestępca jest skazany na max.wymiar kary możliwy do zasądzenia za przestępstwo, którego się dopuścił, to jeśli w trakcie odbywania kary prawo ulegnie zmianie i max.wyrok kary za to przestępstwo ulegnie podwyższeniu, to jemu automatycznie przedłuży się odbywanie kary...
  • dorota74 | 18-01-2010 21:38:19

    Oj tak,to wszystko to jedna wielka bzdura! W różnych miejscach w necie były różne i sprzeczne informacje-w jednym pisze,że nie potrzeba zaświadczenia od tych kobiet ,których ciąża trwa dłużej niż 10 tyg po 31 X, w drugim miejscu ,że obowiązuje wszystkich; ja urodziłam 5 listopada,wiec moja ciąza dobiegała końca,wg mnie więc nie powinnam dostarczać; ale oczywiście każdy urząd interpretuje przepi...

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: wydatki na dziecko, rodzina, rodzice, becikowe

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj