Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Daj dziecku czas wolny od szkoły i zajęć

Zalecane nicnierobienie

Odmawianie dzieciom prawa do nudy, marzeń, wylegiwania na trawie i dziecięcych rozmów o niczym, to bolączka współczesnej pedagogiki – mówi Dorota Dziamska, pedagog.

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie pierwszych zainteresowań.

Fot. BE&W

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie pierwszych zainteresowań.

 

Uczmy dzieci kultury wypoczynku

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu. To powinien być czas na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie swoich pierwszych zainteresowań. Taki dziecięcy wypoczynek wzbogaca nie tylko sferę emocjonalną, ale i intelektualną. Dziecko ma czas, by przemyśleć to, co go ostatnio spotkało, czego się nauczyło. To wreszcie czas na zadawanie pytań dorosłym, na oswajanie się z ich odpowiedziami.
Nieżyjąca już psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Lidia Wołoszynowa, autorka wielu podręczników pedagogicznych, podkreślała w swoich publikacjach bardzo często, że kilkuletnie dziecko powinno uczyć się od dorosłych „kultury wypoczynku”. Wakacje to najlepsza ku temu okazja.
Siedmio- czy ośmiolatek ma plastyczną psychikę, niewiele doświadczeń, wszystko co przeżywa, pozostawia w nim trwały ślad. Właśnie w tym czasie powinien się uczyć od dorosłych, zwłaszcza rodziców, że spacer wśród zieleni, zabawa na świeżym powietrzu, sport, wyprawa rowerem do muzeum albo do kina to najlepszy wypoczynek. To będzie procentować przez całe życie, już jako dorosły łatwiej poradzi sobie ze stresem, nauczy się łączyć pracę z czasem na wypoczynek i planować dzień tak, by obowiązki nie przeważyły nadmiernie nad relaksem, rozwijaniem zainteresowań.
- Obozy językowe czy naukowe nie są złe, pod warunkiem, że rodzic się upewni czy program nie jest przeładowany, czy będzie czas, by dziecko po prostu cieszyło się z przebywania z innymi dziećmi, w nowym, ciekawym otoczeniu – radzi Dorota Dziamska.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, wojtaszek.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj