Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Daj dziecku czas wolny od szkoły i zajęć

Zalecane nicnierobienie

Odmawianie dzieciom prawa do nudy, marzeń, wylegiwania na trawie i dziecięcych rozmów o niczym, to bolączka współczesnej pedagogiki – mówi Dorota Dziamska, pedagog.

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie pierwszych zainteresowań.

Fot. BE&W

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie pierwszych zainteresowań.

 

Uczmy dzieci kultury wypoczynku

Według pedagogów, dziecko w przedziale wiekowym 7-11 lat, w ciągu dnia powinno mieć 5-6 godzin wolnego czasu. To powinien być czas na zabawę, rozmowę z rodzicem, gry, rozwijanie swoich pierwszych zainteresowań. Taki dziecięcy wypoczynek wzbogaca nie tylko sferę emocjonalną, ale i intelektualną. Dziecko ma czas, by przemyśleć to, co go ostatnio spotkało, czego się nauczyło. To wreszcie czas na zadawanie pytań dorosłym, na oswajanie się z ich odpowiedziami.
Nieżyjąca już psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Lidia Wołoszynowa, autorka wielu podręczników pedagogicznych, podkreślała w swoich publikacjach bardzo często, że kilkuletnie dziecko powinno uczyć się od dorosłych „kultury wypoczynku”. Wakacje to najlepsza ku temu okazja.
Siedmio- czy ośmiolatek ma plastyczną psychikę, niewiele doświadczeń, wszystko co przeżywa, pozostawia w nim trwały ślad. Właśnie w tym czasie powinien się uczyć od dorosłych, zwłaszcza rodziców, że spacer wśród zieleni, zabawa na świeżym powietrzu, sport, wyprawa rowerem do muzeum albo do kina to najlepszy wypoczynek. To będzie procentować przez całe życie, już jako dorosły łatwiej poradzi sobie ze stresem, nauczy się łączyć pracę z czasem na wypoczynek i planować dzień tak, by obowiązki nie przeważyły nadmiernie nad relaksem, rozwijaniem zainteresowań.
- Obozy językowe czy naukowe nie są złe, pod warunkiem, że rodzic się upewni czy program nie jest przeładowany, czy będzie czas, by dziecko po prostu cieszyło się z przebywania z innymi dziećmi, w nowym, ciekawym otoczeniu – radzi Dorota Dziamska.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: halina2159, wojtaszek.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj