Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakie gwarancje mają rodzice, że leki dla dzieci są bezpieczne?

Twój Ekspert Pediatra Pulmonolog

Lekarze wręcz mają obowiązek przepisywać albo zalecać leki dla dzieci tylko te, które zostały dopuszczone do sprzedaży zgodnie z obowiązującym prawem.

Dr n. med. Marek Migdał

Fot. archiwum prywatne

Dr n. med. Marek Migdał

Żeby lek został dopuszczony do sprzedaży, musi spełniać polskie i od niedawna unijne normy. Musi być zarejestrowany jako lek stosowany na konkretne wskazanie, np. w leczeniu zapalenia płuc u dziecka lub kataru alergicznego. Wcześniej lek przechodzi serie badań – najpierw w laboratoriach sprawdza się jego własności fizyczne i chemiczne, potem testuje się go na zwierzętach, następnie na dorosłych - najpierw zdrowych ochotnikach, potem już na pacjentach, a dopiero na końcu sprawdza się działanie leku u dzieci. Proces dopuszczenia leku do obrotu zajmuje nawet kilkanaście lat. Po zarejestrowaniu leku każda firma farmaceutyczna jest zobowiązana składać coroczny raport ze wszystkich działań niepożądanych, które wystąpiły po stosowaniu danego leku.

O bezpieczeństwie leków decyduje także jego jakość, dlatego należy kupować go w aptekach, bo wtedy mamy pewność, że były właściwie transportowane i przechowywane.

Moja rada dla rodziców - jeżeli nie mogą skorzystać z porady lekarza, to powinni udać się do apteki i poprosić farmaceutę o dobranie odpowiedniego leczenia objawowego np. na ból ucha. Farmaceuta wskaże odpowiednią dawkę i postać leku dla dziecka, czyli np. dla dwulatka syrop a nie tabletki.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: leki, choroby, apteczka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

Lekarz kontroluje ciemiączko podczas każdego badania poprzedzającego szczepienie dziecka.

Ciemiączko. Wypukłe, małe, duże, pulsujące

Tę miękką powierzchnię pomiędzy kośćmi czaszki można wyczuć, dotykając delikatnie palcem. Co w ciemiączku może być powodem do niepokoju? Po pierwsze tempo jego zarastania, po drugie - zapadanie się ciemiączka.

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj