Lekarze wręcz mają obowiązek przepisywać albo zalecać leki dla dzieci tylko te, które zostały dopuszczone do sprzedaży zgodnie z obowiązującym prawem.
Żeby lek został dopuszczony do sprzedaży, musi spełniać polskie i od niedawna unijne normy. Musi być zarejestrowany jako lek stosowany na konkretne wskazanie, np. w leczeniu zapalenia płuc u dziecka lub kataru alergicznego. Wcześniej lek przechodzi serie badań – najpierw w laboratoriach sprawdza się jego własności fizyczne i chemiczne, potem testuje się go na zwierzętach, następnie na dorosłych - najpierw zdrowych ochotnikach, potem już na pacjentach, a dopiero na końcu sprawdza się działanie leku u dzieci. Proces dopuszczenia leku do obrotu zajmuje nawet kilkanaście lat. Po zarejestrowaniu leku każda firma farmaceutyczna jest zobowiązana składać coroczny raport ze wszystkich działań niepożądanych, które wystąpiły po stosowaniu danego leku.
O bezpieczeństwie leków decyduje także jego jakość, dlatego należy kupować go w aptekach, bo wtedy mamy pewność, że były właściwie transportowane i przechowywane.
Moja rada dla rodziców - jeżeli nie mogą skorzystać z porady lekarza, to powinni udać się do apteki i poprosić farmaceutę o dobranie odpowiedniego leczenia objawowego np. na ból ucha. Farmaceuta wskaże odpowiednią dawkę i postać leku dla dziecka, czyli np. dla dwulatka syrop a nie tabletki.
kasztanka2 | 12-11-2014 12:03:15
donnavito | 12-01-2015 00:29:54
wojtaszek | 12-01-2015 20:36:51