Woda powinna być podstawowym napojem w diecie dziecka. Ważne, by była dobrej jakości. Do smaku wody należy dziecko przyzwyczaić od małego.
Woda, ale jaka?
Niemowlętom daje się wodę wyłącznie przegotowaną, starsze mogą pić ją prosto z butelki. Dwulatkom można kupować wody średniozmineralizowane, w których łączna ilość składników mineralnych powinna być w granicach 500-1500 mg/l.
Picia wody warto uczyć od najmłodszych lat. Dwuletni synek znajomej był pojony głównie sokami i herbatkami. Nie chciał pić wody. Jego mama kupiła mu małą butelkę wody niegazowanej dla dzieci. Spodobał mu się ustnik i sama butelka. Teraz chętniej sięga po wodę, ale tylko w oryginalnej plastikowej butelce. Dziecko w wieku poniemowlęcym potrzebuje dziennie około 1,5 do 2 litrów płynów wliczając w to wodę zawartą w mleku, zupie, owocach i warzywach.
Bez sztucznych barwników
Dla dzieci do siódmego roku życia nie nadają się napoje zawierające sztuczne barwniki, koloranty, substancje smakowe oraz konserwanty. Nie podaje się także gazowanych słodkich napojów, czarnej, białej i zielonej herbaty. Należy unikać słodzonych soków z kartonu, wód smakowych, coli, gęstych syropów i słodkich kompotów.