Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Wychowanie przez przepraszanie

Rodzic musi umieć przyznać się do błędu

Za niedotrzymanie słowa lub niepotrzebnie podniesiony głos dorosły powinien przeprosić dziecko. To pokazuje maluchowi, że każdy ma prawo do błędu. I co niezmiernie ważne, buduje się w ten sposób w dziecku poczucie własnej wartości i godności. Przyznając się do pomyłki pokazujemy, że nie tylko ono musi przepraszać za niewłaściwe zachowanie.

Przepraszanie uczy właściwych relacji z ludźmi.

Fot. iStockphoto

Przepraszanie uczy właściwych relacji z ludźmi.

 

Tak, jak mama i tata

- W naszym życiu mama i tata nie są nieomylni. Razem z Wojtkiem, moim mężem, zostawiamy miejsce na to, że coś możemy zrobić nie tak, że popełniamy błędy i że jest też miejsce na naszą skruchę i przeprosiny. Wiem, że w ten sposób dajemy przykład dzieciom i one też potrafią przeprosić za brzydkie zachowanie - mówi Iwona Gałek, mama 10-letniego Stasia i 2,5-letniej Helenki.

Relacje między członkami rodziny pokazują dziecku jak traktować innych ludzi. Jeśli dziecko czuje się partnerem w rodzinie, to zbuduje swoje właściwe poczucie wartości. Nauczy się, że błędy można popełniać i że każdy ma do nich prawo, ale trzeba się umieć do nich przyznać.

- Oczywiście nie trzeba dziecka za wszystko przepraszać. Pięcio- czy sześciolatkowi można po prostu wytłumaczyć z jakiego powodu nie możemy dotrzymać obietnicy. Że jesteśmy zmęczeni, chorzy, czymś bardzo zajęci – mówi dr Milena Gracka –Tomaszewska.
Ważne też, żeby mówiąc do dziecka, nie rzucać słów przez ramię a patrzeć mu w oczy. Nie wolno też obrażać się na dziecko czy wywoływać w nim poczucia winy, że to ono jest winne, a wy zmęczeni albo głodni. Kiedy przepraszacie dziecko, musicie być wiarygodni, żeby dziecko widziało, że przepraszacie, bo jest wam naprawdę przykro.

Oczywiście, trzeba pamiętać, że pewne zachowania dziecka są niedopuszczalne. Możecie o tym mu powiedzieć, że jeśli skacze po meblach, to zawsze takie zachowanie was denerwuje. Nawet jeśli teraz przeprosiliście za podniesiony głos, to nie zgadzacie się na takie zachowanie. To, jak reagujecie na to co robi dziecko, nie może być kwestią waszego dobrego czy złego humoru. Nie może być tak, że kiedy macie dobry humor na wszystko dziecku pozwalacie, a kiedy macie humor zły, lepiej, żeby dziecko nie wychylało nosa ze swojego pokoju.
 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

 • moniaijulka | 02-02-2015 22:00:41

  donnavito zgadzam się z Tobą. Rodzice również powinni umieć się przepraszać na wzajem przy dziecku. Dziecko musi widzieć że dorośli nie są idealni, popełniają błędy ale potrafią je zrozumieć, przyznać się do nich i przeprosić. A w stosunku do dzieci musimy się pilnować żeby ich czegoś nie uczyć lub zabraniać a potem sami to robić, np. mówić że nie wolno jeść słodyczy na noc a sami podjadamy, wt...
 • karolina7 | 10-02-2015 15:05:41

  Przyznam się...zdarza mi się unieść głos na mojego małego brzdąca (5m), którego później przepraszam.. chociaż jeszcze nie rozumie sensu tego słowa, ale ja się czuję lepiej..
 • Modzelka8 | 18-02-2015 12:21:58

  Wczoraj moja bratanica śmiertelnie obraziła się na moją siotrą, bo ta niesłusznie ją o coś oskarżyła. Po prostu bawiły się razem i moja siostra powiedziała, oczywiście w żartach, że mała oszukuje. Zamknęła się w pokoju i nie chciała z nimik rozmawiać. Poszłam do niej i zapytałam, czy siostra ma ją przeprosić. Okazało się, że właśnie na to czeka. Małe dzieci rozumieją, kiedy mają racją i oczekuj...
 • Doris85 | 08-04-2015 11:50:00

  Każdy popełnia błędy - nie da się tego uniknąć, ale musimy potrafić przyznać się do błędu i jeśli tego wymaga sytuacja - przeprosić. To my kształtujemy zachowanie naszych dzieci i uczymy je prawidłowych postaw - musi ono wiedzieć, że jeśli się zrobiło coś źle to przeprosiny są konieczne.

Poczytaj również

Polecamy

Potliwość stóp może dokuczać także, gdy malec np. śpi, choć zdarza się to rzadko.

Potliwość stóp u dzieci. Leczenie, domowe sposoby

O poceniu się dziecięcych stóp rozmawiamy z Katarzyną Łukowską, pediatrą

czytaj

Przy 28-dniowym cyklu, jeśli do zapłodnienia doszło w 14. dniu cyklu, hormon w moczu pojawi się dopiero po 4 tygodniach od zapłodnienia.

Test ciążowy. Po ilu dniach od spodziewanej miesiączki zrobić test?

Testy domowe z moczu mają około 95 procent skuteczności. Zazwyczaj, gdy są przedwcześnie zrobione, częściej są fałszywie ujemne niż fałszywie dodatnie. Testy te wtedy częściej mówią, że kobieta nie jest w ciąży niż, że jest.

czytaj

Do picia najlepsza jest przegotowana woda.

Dopajanie

Jeśli karmisz dziecko tylko piersią, to przez pierwszych sześć miesięcy nie musisz go ani dokarmiać ani dopajać. Natura tak to wymyśliła, że organizm kobiety produkuje tyle mleka (bogatego we wszystkie składniki odżywcze i przeciwciała chorób przebytych...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?Zobacz wyniki ankiety, skomentuj