Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Żółtaczka u noworodka. Przyczyny, objawy, powikłania

Nie ma powodów do niepokoju

Żółtaczka noworodków nazywana jest fizjologiczną, co najlepiej wskazuje, że nie jest chorobą. Występuje z różnym nasileniem u około 70 proc. noworodków. Objawy żółtaczki noworodków to żółtawy kolor skóry i gałek ocznych u maluszka.

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Fot.iStockphoto

Żeby żółtaczka fizjologiczna szybciej minęła, noworodek jest naświetlany w inkubatorze specjalnymi lampami.

Charakterystyczne zażółcenie, przypominające lekką opaleniznę może wystąpić już w drugiej dobie po urodzeniu, czasami pojawia się później, około piątej doby życia dziecka. Stwierdzenie żółtaczki nie jest powodem do niepokoju, dziecko trzeba jednak obserwować, bo w kolejnych dobach kolor skóry powinien wracać do normalnego, czyli bardziej różowego.

 

Przyczyny żółtaczki noworodków

Żółtaczkę powoduje podwyższona zawartość bilirubiny w krwi dziecka. Dlatego w szpitalu wykonuje się badanie krwi pod kątem zawartości bilirubiny, zwykle dwa razy w ciągu doby.

Poziom bilirubiny fizjologiczny to powyżej 12 mg/dl dla noworodka donoszonego (maksymalne wartości są notowane w 4–5 dobie, poziom bilirubiny obniża się po dziesięciu dniach) oraz poziom powyżej 15mg/dl u wcześniaków, przy czym w ich przypadku żółtaczka fizjologiczna może się utrzymywać nawet do trzech tygodni.

Mówiąc najprościej, bilirubina to produkt rozpadu czerwonych ciałek krwi. W pierwszych dniach życia noworodka rozpad krwinek czerwonych jest większy niż później, a niedojrzała wątroba dziecka nie radzi sobie z uwolnioną bilirubiną i stąd pojawia się ona w skórze. Zwykle do siódmej doby życia żółtaczka fizjologiczna mija. Żeby przyspieszyć ten proces, jeszcze przed wypisem ze szpitala dziecko jest naświetlane w inkubatorze specjalnymi lampami.

Kiedy są powody do niepokoju? Gdy poziom bilirubiny znacznie przekracza wartości fizjologiczne lub żółtaczka trwa powyżej norm fizjologicznych. Jak długo trwa fizjologiczna żółtaczka? Dziesięć dni u noworodków donoszonych, trzy tygodnie u wcześniaków.

Gdy objawy żółtaczki nie ustępują, i poziom bilirubiny nie spada, konieczna może być  transfuzja krwi. Wówczas przedłuża się pobyt noworodka i matki w szpitalu.

Jeśli jednak już w szpitalu zawartość bilirubiny we krwi zacznie wyraźnie spadać, będziecie wypisani do domu.


Żółtaczka pokarmu kobiecego

Nie ma reguły co do tego, czy dziecko będzie przechodziło żółtaczkę. Zdarza się ona jednak częściej u dzieci, które podczas porodu miały pępowinę okręconą wokół szyi lub z powodu ciężkiego przebiegu porodu były niedotlenione. Żółtaczka pojawia się też zwykle u dzieci z tzw. konfliktem serologicznym, kiedy czynnik Rh krwi u matki jest ujemny, a u dziecka dodatni.

Objawy żółtaczki fizjologicznej mogą wystąpić u malucha już po wypisaniu ze szpitala i powrocie do domu. Jeśli zażółcenie skóry niepokoi cię, warto porozmawiać z położną podczas wizyty patronażowej, a w przypadku długo utrzymującej się zmiany koloru skóry trzeba przyczyny tego ustalić, odwiedzając pediatrę.

Zdarza się, że nieustępująca lub zbyt wolno ustępująca żółtaczka wymaga odstawienia noworodka od piersi. Taką decyzję możesz podjąć tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Nie oznacza to zakończenia karmienia naturalnego. Laktację należy utrzymać, a po kilku dniach, jeśli żółtaczka będzie w odwrocie, wrócić do karmienia piersią.

Zdaniem eksperta

  • Avatar

    Dr n. med. Joanna Brett Chruściel

    Specjalista chorób dziecięcych, diabetolog. Dyrektor Centrum Medycznego Lux Med Chmielna oraz Centrum Medycznego KEN. Od początku pracy zawodowej, czyli 20 lat, związana z pediatrią i diabetologią dziecięcą w Centrum Zdrowia Dziecka. Od 2000 r. ...

    Jak długo może trwać żółtaczka fizjologiczna noworodka?

    - Dwa do trzech tygodni. Jeśli w tym czasie nie ustąpi, koniecznie trzeba pokazać dziecko lekarzowi. Również, jeśli rodzice zauważą, że żółty odczyn skóry nasila się, dziecko jest apatyczne, nie ma apetytu i źle się czuje, niezwłocznie należy iść do pediatry.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Komentarze

  • karolina7 | 16-02-2015 15:19:31

    Mój synek na szczęście nie dostał żółtaczki.. Był troszeczkę żółty, ale nie wymagało to naświetlania.. Pielęgniarka pewnego pięknego słonecznego dnia powiedziała, że nie chować dziecka przed słonkiem, tylko niech troszku poświeci na niego w celu uniknięcia pogłębienia żółtaczki
  • malgosia81 | 24-03-2015 15:32:35

    Ja mam trzech synów i każdy z nich był wcześniakiem i byli naświetlani,ale najgorzej przechodził ją najmłodszy synek i długo leżał pod lampami wychodząc ze szpitala poziom wynosił 12,5. Niestety po tygodniu poziom bilirubiny wzrósł do 16 i byłam przerażona bo to oznaczało powrót do szpitala,a tego nie chcieliśmy.Nasza znajoma położna poleciła nam takie lampy do naświetlania w domu.Pediatra wyr...
  • mmalarka | 03-02-2016 22:48:26

    moja córeczka miała w 3 tygodniu podwyższony poziom bilirubiny-15 i żółtaczkę. lekarz zalecił naświetlania w szpitalu, ale po konsultacji zgodził się abyśmy wypożyczyli lampę do domu. okazało się że w pobliżu katowic można wypożyczyć w dąbrowie górniczej. akurat mieli wolne. mąż pojechał w piątek wieczorem i wypożyczył i po 4 dniach wszystko było ok. parę złotych w tył ale nie byliśmy w szpitalu
  • mmalarka | 03-02-2016 22:50:16

    mają stronę

Poczytaj również

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj