Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak poradzić sobie z kolejką do leczenia?

Dzieci też muszą czekać na wizytę u specjalisty czy badania diagnostyczne

Mali pacjenci czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka miesięcy. Najdłużej czeka się do ortodonty, do kardiologa dziecięcego i angiologa - wynika z badań Fundacji Watch Health Care. Tymczasem nie zawsze można czekać, bo w przypadku zdrowia czas to nie tylko pieniądz, ale również - zdrowie!

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Fot. Fotolia.pl

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.


Są jednak świadczenia, gdzie bardzo trudno jest znaleźć odpowiednio krótki termin. W przypadku, gdy nie jest ono bardzo kosztowne, warto skorzystać z wizyty prywatnie. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich kilku latach również w prywatnych przychodniach wydłużył się czas oczekiwania, zwłaszcza na wizytę u specjalisty. Jednak jest on o wiele krótszy niż w publicznej służbie zdrowia. A w przypadku świadczeń stomatologicznych czekać nie trzeba wcale. Jednak za to trzeba zapłacić. Abonament medyczny dla całej rodziny (dostępny w większych miastach) to koszt nawet 3 tysięcy złotych rocznie, a i tak za część świadczeń (np. stomatologicznych), trzeba dopłacać. Za wizytę prywatną u specjalisty trzeba zapłacić, w zależności od miasta i specjalizacji od 80 do nawet 300 złotych.

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wizyty opłacane z własnej kieszeni czy prywatne abonamenty medyczne. Takie osoby będą albo musiały czekać w kolejce albo mogą szybciej skorzystać z leczenia w ramach Dyrektywy o Opiece Transgranicznej, która obowiązuje od 25 października 2013 roku. Jej celem jest zniesienie barier w dostępie do opieki zdrowotnej.

- Dzięki dyrektywie, pacjenci mogą leczyć się za granicą, a płatnik pokryje koszty równe kwocie wyceny świadczenia, jaka obowiązuje w danym kraju Unii Europejskiej. Do tej pory, podróże w celach medycznych, nie były wśród Polaków popularne, gdyż musieliby oni zapłacić 100 proc. ceny świadczenia za granicą. W świetle Dyrektywy, dopłacą tylko kilka – kilkanaście procent ceny zabiegu lub nic - mówi dr Łanda.

Polska nie zdążyła na czas wdrożyć Dyrektywy Transgranicznej stosowną ustawą, zatem w tej chwili można za granicą bezpłatnie korzystać ze wszystkich świadczeń, które są w Polsce „gwarantowane”. - Jeśli wejdzie ustawa wdrażająca dyrektywę, to zapewne dostęp do części świadczeń szpitalnych zostanie ograniczony. Nasze państwo nie będzie mogło jednak w żadnym razie ograniczać korzystania z opieki ambulatoryjnej oraz zabiegów jednego dnia w innych krajach UE - dodaje.

Dyrektywa, zdaniem wielu ekspertów, może poprawić dostępność do świadczeń medycznych dla osób, których nie stać na finansowanie leczenia z własnej kieszeni.

źródło: „Barometr Fundacji Watch Health Care nr 6/3/2013
 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • donnavito | 17-12-2014 13:53:18

    u mnie do ortodonty sa małe kolejki akurat, za to inni specjalisci...na rehabilitację z kregosłupem czeka sie 2-3 lata, a kregosłup to powazniejsza sprawa niz proste zęby.
  • joanka106259 | 08-01-2015 13:09:11

    Faktem jest, że ciężko jest u nas dostać się do specjalisty. My mieliśmy skierowanie do kardiologa, gdy u syna lekarka usłyszła szmery w sercu. Strach jest wtedy olbrzymi. Zaczęłam dzwonić do miejsc, gdzie można było wykonać badanie na NFZ i najbliższa możliwa wizyta była za ok 8 miesięcy. Byłam w szoku. I co wtedy ma zrobić rodzic? Czekać tyle miesięcy? Wybraliśmy się na prywatną wizytę, bo ch...
  • martynka002 | 20-01-2015 15:50:11

    kolejki do secjalistow na nfz sa bardzo dlugie. Ja bedac w ciazy chcialam isc do dermatologa to okres czekania pol roku, dopiero jak powiedzialam , ze jestem w ciazy i boje sie czymkolwiek smarowac taki ala liszaj na oczach, ktory sie szybko rozprzestrzeniał kazala mi przyjechać za 10min do gabinetu.
  • Blazej90 | 07-12-2015 09:56:27

    podatki powinny być wyłączone na opiekę zdrowotną i tyle. I tak każdy płaci prywatnie więc po co dodatkowe koszta

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: refundacja, próchnica, ortopeda, ortodonta, okulista

Polecamy

Dzieciom, które mają problemy w nocy z sikaniem, nie należy dawać pić na dwie godziny przed spaniem.

Moczenie nocne u dzieci powyżej 5. roku życia. Przyczyny, leczenie

Pięcioletnie dziecko powinno sygnalizować siusianie i przesypiać noc bez oddawania moczu. Jeśli w tym wieku często zdarza mu się budzić w mokrym łóżku, najlepiej udać się do lekarza, by zdiagnozował problem.

czytaj

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj