Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jak poradzić sobie z kolejką do leczenia?

Dzieci też muszą czekać na wizytę u specjalisty czy badania diagnostyczne

Mali pacjenci czekają na wizytę u specjalisty nawet kilka miesięcy. Najdłużej czeka się do ortodonty, do kardiologa dziecięcego i angiologa - wynika z badań Fundacji Watch Health Care. Tymczasem nie zawsze można czekać, bo w przypadku zdrowia czas to nie tylko pieniądz, ale również - zdrowie!

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

Fot. Fotolia.pl

Jak poradzić sobie z kolejką do lekarza? Do niektórych specjalistów dziecko musi czekać kilka miesięcy a nawet lat.

 

Długo do kardiologa, krótko do chirurga

Na kolejki napotykamy także u kardiologa dziecięcego. Aby się dostać na wizytę, należy odczekać przeciętnie ok. 5 miesięcy. Tyle samo wynosi czas oczekiwania do angiologa. - Przeanalizowaliśmy przypadek 4-miesięcznego chłopca, który miał duszności oraz zaburzenia odruchu ssania, które powodowały, że nie jadł tyle, ile powinien, w związku z czym tracił na wadze. W przypadku małego dziecka, tak długi czas oczekiwania na wizytę u kardiologa może negatywnie wpłynąć na jego rozwój i stan zdrowia - mówi Karolina Skóra.

Kolejną dziedziną, pod względem długości kolejek oczekujących, jest otolaryngologia dziecięca. Tu czeka się średnio 4 miesiące na świadczenia. - W ramach tej dziedziny medycyny, analizowaliśmy następujące świadczenia: wizyta u otolaryngologa (ok. 2 tygodnie czekania), badanie audiologiczne metodą elektrofizjologiczną (1 miesiąc), zabieg usunięcia trzeciego migdałka ( ok. 7 miesięcy), drenaż wentylacyjny uszu (ok. 11 miesięcy), stapedotomia (czyli zabieg, który umożliwia przywrócenie prawidłowej funkcji łańcucha kosteczek słuchowych - ok. 14 miesięcy) - dodaje Skóra.

Na szczęście, są też dziedziny, gdzie na świadczenia czeka się krócej. Raport WHC podaje, że jedną z nich jest chirurgia dziecięca. Już po tygodniu od momentu rejestracji można przyjść na wizytę. Ponad dwa miesiące czekają mali pacjenci na operację stulejki, niemal miesiąc na operację wędrującego jądra oraz około 2 miesiące na operację przepukliny pachwinowej i operację spodziectwa.

Stosunkowo dobrze jest również w neonatologii. Niemowlęta na świadczenia czkają przeciętnie ok. miesiąca - na wizytę u neonatologa praktycznie nie ma kolejek, jedynie na badania diagnostyczne trzeba swoje odstać - dwa miesiące na badanie USG stawów biodrowych i 3 miesiące na USG nerek.

 

Jak radzić sobie z kolejkami?

 

Czasy oczekiwania na wizyty do specjalistów są zróżnicowane nie tylko w zależności od dziedziny medycyny, ale także w zależności od miejscowości i placówki. Warto zatem szukać miejsc w innych przychodniach, być może nawet w innych miastach.

- Najlepiej samemu dzwonić i pytać, bo dane o kolejkach oczekujących, które publikuje NFZ bazują na listach oczekujących sporządzanych przez świadczeniodawców. Mają charakter retrospektywny i selektywny, pokazując informacje „aktualnej długości kolejek” z ostatnich sześciu miesięcy i w odniesieniu tylko o nielicznych wybranych świadczeń objętych prowadzoną statystyką. Wielu świadczeń tam pacjent nie znajdzie - mówi dr Krzysztof Łanda, ekspert ds. ochrony i ekonomiki zdrowia, prezes fundacji Watch Health Care.

 

Strona: 1 2 3
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Komentarze

  • donnavito | 17-12-2014 13:53:18

    u mnie do ortodonty sa małe kolejki akurat, za to inni specjalisci...na rehabilitację z kregosłupem czeka sie 2-3 lata, a kregosłup to powazniejsza sprawa niz proste zęby.
  • joanka106259 | 08-01-2015 13:09:11

    Faktem jest, że ciężko jest u nas dostać się do specjalisty. My mieliśmy skierowanie do kardiologa, gdy u syna lekarka usłyszła szmery w sercu. Strach jest wtedy olbrzymi. Zaczęłam dzwonić do miejsc, gdzie można było wykonać badanie na NFZ i najbliższa możliwa wizyta była za ok 8 miesięcy. Byłam w szoku. I co wtedy ma zrobić rodzic? Czekać tyle miesięcy? Wybraliśmy się na prywatną wizytę, bo ch...
  • martynka002 | 20-01-2015 15:50:11

    kolejki do secjalistow na nfz sa bardzo dlugie. Ja bedac w ciazy chcialam isc do dermatologa to okres czekania pol roku, dopiero jak powiedzialam , ze jestem w ciazy i boje sie czymkolwiek smarowac taki ala liszaj na oczach, ktory sie szybko rozprzestrzeniał kazala mi przyjechać za 10min do gabinetu.
  • Blazej90 | 07-12-2015 09:56:27

    podatki powinny być wyłączone na opiekę zdrowotną i tyle. I tak każdy płaci prywatnie więc po co dodatkowe koszta

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: refundacja, próchnica, ortopeda, ortodonta, okulista

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Nie lekceważ bólu i zaczerwienienia gardła dziecka! To może być szkarlatyna, która wymaga antybiotyku. Angina, wywoływana przez bakterie z tej samej grupy, też jest leczona antybiotykami.

Angina i szkarlatyna. Objawy, leczenie

Jesień i zima sprzyjają zapadaniu dzieci na anginę i szkarlatynę, zwaną także płonicą. Obydwie choroby wykluwają się od momentu zakażenia po 3-5 dniach i wybuchają nagle ostrym bólem gardła i wysoką gorączką. Najczęściej chorują dzieciaki w wieku od 4 do 7...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj