Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.
_Zuzanna_ : Jakie produkty w zdrowej diecie mogłyby polepszyć laktację lub zapobiec jej zaniknięciu? Dodam, że teraz robię wszystko aby pokarm w piersiach utrzymać – piję herbatki ziołowe na laktację, bawarki. Karmię, ale mleka nie jest zbyt dużo (tym większa jest moja obawa o zmniejszenie jego ilości).
Dr Magdalena Białkowska: Częste karmienie dziecka, zgodnie z jego potrzebami, jest najlepszym sposobem na zwiększenie wydzielania mleka. Trzeba pamiętać, że silnie stymuluje laktację karmienie w porze nocnej.
W czasie laktacji pragnienie staje się większe. Ilość wypijanych płynów powinna odpowiadać odczuwalnemu pragnieniu. Zaleca się picie niegazowanej wody, rozcieńcznych niesłodzonych kompotów lub soków. Należy unikać napojów zawierających kofeinę. Od lat panuje pogląd, że picie bawarki korzystnie wpływa na laktację. Nie jest to prawdą, bawarka nie ma szczególnych właściwości mlekopędnych.
grazyna: Czy osoba, która przez całe swoje życie jest otyła, próbowała różnych diet i nawet jak schudła, to z powrotem tyła, jest w stanie sama bez fachowej pomocy poradzić sobie z otyłością?
Dr Magdalena Białkowska: Nie należy oczekiwać, aby Pani samodzielnie rozwiązała ten problem. Osoby z genetycznie uwarunkowaną skłonnością do otyłości, stosujące w przeszłości wielokrotnie różnorodne diety, a także cierpiace z powodu efektu jo-jo, należą do grupy tzw. „trudnych do leczenia przypadków otyłości”. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma Pani szans na skuteczną redukcję masy ciała. W każdym przypadku indywidualna dieta połączona z aktywnością fizyczną przynosi rezultaty. Zanim przystąpi się do układania odpowiedniej diety należy ustalić przyczynę Pani problemu. A tu potrzebny jest lekarz.
MILKA12: Czy dieta wiąże się z całkowitą rezygnacją ze słodyczy czy dopuszcza ich spożywanie w ograniczonych ilościach?
Dr Magdalena Białkowska : Kuracja odchudzająca wymaga wyrzeczeń. Jednym z nich jest całkowita rezygnacja ze spożywania słodyczy. Oczywiście zdarzaja się odstępstwa od tej reguły. Trzeba wiedzieć , że spowodują one nadmierny apetyt przez kilka kolejnych dni. A więc walka z otyłością będzie utrudniona.
MILKA12: Jak ma się kwestia alkoholu w odchudzaniu? Alkohol szkodzi, pomaga? W jakich ilościach i jaki rodzaj alkoholu można spożywać?
Dr Magdalena Białkowska: W czasie odchudzania należy zrezygnować całkowicie z picia alkoholu. Alkohol poprawia apetyt, a co za tym idzie utrudnia redukcję masy ciała. Oczywiście w szczególnych okolicznościach można wypić 1-2 lampki wytrawnego wina, ale nie zapominać o jego zgubnym wpływie na apetyt. Przestrzegam, przed nadużyciem alkoholu w trakcie kuracji odchudzającej. Często kończy się to uporczywymi wymiotami powikłanymi zaburzeniami w gospodarce wodno-elektrolitowej.
monia159: Pani Doktor, na co trzeba zwracać uwagę szukając preparatów wspomagających odchudzanie?
Dr Magdalena Białkowska: Jak już wyżej powiedziano istnieje wiele preparatów wspomagających odchudzanie. We właściwym wyborze preparatu powinien pomóc lekarz.