Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.
MILKA12: Wiele jest preparatów na odchudzanie, czy one nie szkodzą? Może polecić pani jakiś sprawdzony preparat?
Dr Magdalena Białkowska: W chwili obecnej dostępny jest tylko jeden lek przeciwko otyłości, który wymaga recepty od lekarza. Natomiast dostępnych jest szereg preparatów, które wspomagają odchudzanie i nie wymagają recepty. Wśród tych preparatów godne polecenia są te, które zawierają błonnik. Stanowi to naturalne uzupełnienie diety odchudzającej w brakujący składnik. Błonnik ma właściwości obniżania apetytu, przyśpieszania perystaltyki jelit i wpływ na metabolizm, poprzez upośledzanie wchłaniania w przewodzie pokarmowym glukozy, cholesterolu i tłuszczu.
Pamiętać trzeba,że istnieją składniki preparatów wspomagających odchudzanie, które w szczególnych przypadkach mogą być szkodliwe dla zdrowia. Pacjenci z zaburzeniami rytmu serca i nadciśnieniem nie powinni przyjmować preparatów, które zawierają ekstrakty z gorzkiej pomarańczy. Tak więc najlepiej dokonać wyboru preparatu wspomagającego odchudzanie po konsultacji z lekarzem.
tata: Co do błonnika to żona się boi, że jak zje błonnik w postaci lekarstwa to ją zaprze . I tak ma kłopoty z wypróżnianiem. Kiedyś stosowała i nic nie pomogło . Jest jakaś różnica między błonnikami? Jak wybierać?
Dr Magdalena Białkowska: Obawy Pana są nieuzasadnione. Błonnik nierozpuszczalny przyśpiesza perystaltykę i ułatwia wypróżnienia. Z kolei błonnik rozpuszczalny sprzyja rozwojowi w jelitach prawidłowej flory bakteryjnej. A to stanowi kolejny czynnik poprawiający funkcję jelit. Dieta powinna zawierać produkty żywnościowe obfitujące w błonnik.
MILKA12: Ile posiłków dziennie powinno się spożywać?
Dr Magdalena Białkowska: Jedną z ważnych cech prawidłowej diety odchudzającej jest rytm przyjmowania posiłków. Dieta redukująca powinna zawierać od 4 do 5 posiłków dziennie. Pozwala to zachować przerwy między posiłkami trwające ok. 3 godzin. A to chroni przed podjadaniem między posiłkami. Szacuje się, że ok. 50 proc. przyjmowanych kalorii przez osoby otyłe pochodzi z przekąsek. Ważne jest również, aby ostatni posiłek spożyć 3-4 godziny przed snem. W czasie snu zwalnia się spoczynkowa przemiana materii i zwiększa synteza wewnątrzwątrobowa glukozy. Tak więc wszystko to co zjemy przed snem łatwo odkłada się w postaci tłuszczu w organizmie.