Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z dr Magdaleną Białkowską, specjalistą dietetykiem

Jak schudnąć, jak nie utyć

Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.

dr Magdalena Białkowska, specjalista  dietetyk

Fot. Archiwum

dr Magdalena Białkowska, specjalista dietetyk

 

MILKA12: Wiele jest preparatów na odchudzanie, czy one nie szkodzą? Może polecić pani jakiś sprawdzony preparat?

Dr Magdalena Białkowska: W chwili obecnej dostępny jest tylko jeden lek przeciwko otyłości, który wymaga recepty od lekarza. Natomiast dostępnych jest szereg preparatów, które wspomagają odchudzanie i nie wymagają recepty. Wśród tych preparatów godne polecenia są te, które zawierają błonnik. Stanowi to naturalne uzupełnienie diety odchudzającej w brakujący składnik. Błonnik ma właściwości obniżania apetytu, przyśpieszania perystaltyki jelit i wpływ na metabolizm, poprzez upośledzanie wchłaniania w przewodzie pokarmowym glukozy, cholesterolu i tłuszczu.

Pamiętać trzeba,że istnieją składniki preparatów wspomagających odchudzanie, które w szczególnych przypadkach mogą być szkodliwe dla zdrowia. Pacjenci z zaburzeniami rytmu serca i nadciśnieniem nie powinni przyjmować preparatów, które zawierają ekstrakty z gorzkiej pomarańczy. Tak więc najlepiej dokonać wyboru preparatu wspomagającego odchudzanie po konsultacji z lekarzem.

tata: Co do błonnika to żona się boi, że jak zje błonnik w postaci lekarstwa to ją zaprze . I tak ma kłopoty z wypróżnianiem. Kiedyś stosowała i nic nie pomogło . Jest jakaś różnica między błonnikami? Jak wybierać?

Dr Magdalena Białkowska: Obawy Pana są nieuzasadnione. Błonnik nierozpuszczalny przyśpiesza perystaltykę i ułatwia wypróżnienia. Z kolei błonnik rozpuszczalny sprzyja rozwojowi w jelitach prawidłowej flory bakteryjnej. A to stanowi kolejny czynnik poprawiający funkcję jelit. Dieta powinna zawierać produkty żywnościowe obfitujące w błonnik.

MILKA12: Ile posiłków dziennie powinno się spożywać?

Dr Magdalena Białkowska: Jedną z ważnych cech prawidłowej diety odchudzającej jest rytm przyjmowania posiłków. Dieta redukująca powinna zawierać od 4 do 5 posiłków dziennie. Pozwala to zachować przerwy między posiłkami trwające ok. 3 godzin. A to chroni przed podjadaniem między posiłkami. Szacuje się, że ok. 50 proc. przyjmowanych kalorii przez osoby otyłe pochodzi z przekąsek. Ważne jest również, aby ostatni posiłek spożyć 3-4 godziny przed snem. W czasie snu zwalnia się spoczynkowa przemiana materii i zwiększa synteza wewnątrzwątrobowa glukozy. Tak więc wszystko to co zjemy przed snem łatwo odkłada się w postaci tłuszczu w organizmie.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: otyłość dziecka, nadwaga, dieta mamy, dieta

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj