Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.
rudaa: Dzień dobry! Pani doktor chciałabym zapytać jakie tempo chudnięcia jest optymalne, chciałabym w ciągu miesiąca zgubić 10 kg, jest jakaś dieta która mi to umożliwi?
Dr Magdalena Białkowska: Zwykle zaleca się, aby chudnąć od 0,5 - 1 kg tygodniowo. Czyli deficyt energetyczny diety w ciągu tygodnia powinien wynosić od 6000-7000 kcal. Indywidualny zalecany ubytek masy ciała zależy od płci, wieku, charakteru wykonywanej pracy, a także aktualnej masy ciała. Nie można zalecić osobie, która waży 160 kg, aby chudła w ciągu tygodnia 1 kg. W przypadku otyłości olbrzymiej zalecane ubytki masy ciała są znacznie większe i mogą wynosić nawet powyżej 7 kg tygodniowo. Dotyczy to jednak tylko początkowego okresu odchudzania, który wiąże się nie tylko z utratą tłuszczowej masy ciała, ale przede wszystkim z utratą wody z organizmu. Ważny też jest cel odchudzania. Zwykle określamy go jako ubytek 10 proc. aktualnej masy ciała. W tym przypadku można już obserwować obniżanie podwyższonych wartości glukozy, cholesterolu, a w przypadku nadciśnienia - obniżenie i ciśnienia skurczowego i rozkurczowego .Trudno zalecić odpowiednią dietę, bowiem zbyt mało wiemy o Pani nadwadze.
mamy_oko: Jak długo powinnam być na diecie z obniżoną dzienną dawką kcal, żeby po schudnięciu nie zacząć tyć? Co pani sądzi o powtarzanych co kilka tygodni jedno lub dwudniowych głodówkach? Czy takie oczyszczenie organizmu sprzyja odchudzaniu?
Dr Magdalena Białkowska: Odchudzanie składa się z dwóch etapów. Pierwszy to redukcja nadmiernej masy ciała, drugi to utrzymanie uzyskanych rezultatów. Obydwa okresy mają bardzo ważne znaczenie dla zapobiegania powstawania efektu jojo. W badaniach National Weight Register wykazano, że osoby, które utrzymują uzyskane rezultaty stosują dietę zawierającą o ok. 300- 400 kcal mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jednocześnie stwierdzono, że 90 proc. tych którzy utrzymują uzyskane rezultaty stosuje dietę i wzmożoną aktywność fizyczną. W przypadku stosowania wyłącznie diety, tylko 9 proc. badanych utrzymuje rezultaty, a w przypadku stosowania tylko wzmożonej aktywności fizycznej - tylko 1 proc. Aby skutecznie schudnąć i nie mieć efektu jojo należy ograniczać spożycie tłuszczu, szczególnie nasyconego, czyli zwierzęcego.
Głodówki jedniodniowe nie są pomocne w odchudzaniu. Zwykle następnego dnia pacjent odrabia uzyskany deficyt energetyczny, spożywając większe niż zwykle ilości pokarmu.
tata: Długo czekaliśmy na dziecko i się udało. Żona urodziła mając 43 lata i jesteśmy szczęśliwymi rodzicami Martuni. Niestety żona przytyła w ciąży ponad 25, a w czasie karmienia kolejne 8 kilogramów. Stosuje dietę 1500 -1800 kcal od 6 miesięcy i ćwiczy , ale nie chudnie. Jest szansa , aby schudła choć kilka kilogramów ? Żona ma 45 lat.
Dr Magdalena Białkowska: Proponuję, aby małżonka zgłosiła się do poradni leczenia otyłości, bowiem wydaje się, że powinna wykonać badania, które pomogą ustalić dlaczego występuje u niej skłonność do zwiększania masy ciała. Szczególnie chodzi tu o zbadanie funkcji tarczycy i określenie poziomów w surowicy insuliny.
alinaleska: Na co zwracać uwagę szukając preparatów wspomagających odchudzanie? Czy cena preparatu na odchudzanie powinna być wysoka, żeby był skuteczny?
Dr Magdalena Białkowska: Na pewno nie należy kierować się ceną preparatu. Najlepszego wyboru preparatu można dokonać po konsultacji lekarza. Otyłość ma wiele przyczyn i schorzeń towarzyszących, a więc należy wybierać preparaty wspomagające odchudzanie według indywidualnych potrzeb.