Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z dr Magdaleną Białkowską, specjalistą dietetykiem

Jak schudnąć, jak nie utyć

Prawie półtorej godziny dr Magdalena Białkowska odpowiadała w Instytucie Żywności i Żywienia na pytania zadawane przez uczestników czatu i nadesłane wcześniej przez użytkowników portalu eBobas.pl. Czat, poświęcony odchudzaniu, zasadom zdrowego żywienia i dietom odbył się 19 marca 2013 roku.

dr Magdalena Białkowska, specjalista  dietetyk

Fot. Archiwum

dr Magdalena Białkowska, specjalista dietetyk


mamy_oko: Ja chciałabym jeszcze dopytać – dlaczego błonnik jest tak istotny, i jaka ilość sprzyja odchudzaniu? Czy nadmiar błonnika może być szkodliwy? Gdzie go szukać?

Dr Magdalena Białkowska: Zródła naturalne błonnika podałam w odpowiedzi wyżej. Dzienne spożycie błonnika powinno wynosić od 25-40 g dziennie, a w przypadku diet odchudzających od 20-35 g dziennie. Najmniej błonnika zawierają nieracjonalne diety odchudzające, np. dieta kopenhaska tylko 5 g, a dieta ryżowa tylko 7g. Również dieta racjonalna, 1000 kcal, zawiera mniej błonnika w stosunku do zaleceń. Działanie błonnika ma szereg aspektów. Przede wszystkim hamuje apetyt, upośledza wchłanianie cholesterolu i glukozy w przewodzie pokarmowym. Niektóre frakcje błonnika utrudniają także wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego. Ponadto błonnik rozpuszczalny ma działanie prebiotyczne, co sprzyja kolonizacji jelit prawidłową florą bakteryjną Każdy kto chce schudnąć powinien dbać o właściwą podaż błonnika w diecie.

Grazyna: Co zrobić, żeby schudnąć tylko w okolicach brzucha i pasa, a w innych rejonach np. biuście, nogach, ramionach – nie?

Dr Magdalena Białkowska: Problem dotyczy wielu młodych kobiet, które niezadowolone są ze swojej sylwetki, bowiem powyżej pasa są względnie szczupłe natomiast poniżej pasa posiadają zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie zależy od wieku pacjentki i wydzielanych hormonów. Młode kobiety odkładają tłuszcz w okolicy bioder, ud i tkanki podskórnej brzucha, co stanowi magazyn energii na czas ciąży i laktacji. Pozbywanie się tkanki tłuszczowej z tych okolic jest trudne. Wymaga obok diety ograniczającej spożycie kalorii, odpowiednich ćwiczeń fizycznych wyszczuplających te okolice, a często też zabiegów medycyny estetycznej.

eBobas_PL: Na skrzynkę portalu wpłynęło pytanie od użytkowniczki deutschlandka: „Witam mam problem z jedzeniem słodyczy. Raz udało mi się i nie jadłam 2 miesiące no i po tym znowu wróciłam do słodyczy. Jak można sobie z tym radzić?”

Dr Magdalena Białkowska: Zwiększony apetyt na słodycze stanowi problem wielu osób z nadwagą i otyłością. Może on zależeć od następujących czynników: nadmierne wydzielanie insuliny, co powoduje nagłe spadki poziomu glukozy we krwi, a to skutkuje nawet „napadami wilczego apetytu”. W przypadku niedoboru chromu również obserwuje się wzmożony apetyt na ten składnik. Inne przyczyny tej przypadłości to nadmierne wydzielanie neuropeptydu NPY, niedostatek serotoniny w mózgu, a także w przypadku kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zwiększone wydzielanie progesteronu. Tak więc nadmierny apetyt na słodycze ma szereg przyczyn i należy zidentyfikować, która z nich jest powodem Pani problemu.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: eBobas_PL.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: otyłość dziecka, nadwaga, dieta mamy, dieta

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj