Artykuły dla rodziców

  • Bliźniakom wszystko tak samo i po równo?

    Mam dwujajowe bliźniaki i widać między nimi różnice, choćby w temperamencie - mówi Teresa, mama Leosia i Dawidka. Uważa, że trzeba ich traktować jednakowo zarówno podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak i po równo rozdawać pieszczoty.  

    czytaj

  • Maluch z polisą w kieszeni

    Jak zadbać o materialną przyszłość dziecka? Gdzie odkładać pieniądze, by w przyszłości nasza pociecha mogła opłacić sobie studia, kupić samochód czy mieszkanie? Pamiętajmy, że nie ma na rynku idealnego produktu, który zapewni jednocześnie duże zyski i bezpieczeństwo.

    czytaj

  • Na co może liczyć mama bliźniaków

    Wydawałoby się, że urodzenie bliźniąt uprawnia mamę do większej pomocy ze strony choćby położnej środowiskowej. Nic z tego – położna odwiedza rodzinę z jednym maluchem tak samo często, jak tę w której urodziło się dwoje dzieci.

    czytaj

  • Jak komunikuje się niemowlę?

    Niemowlę rozumie to, co przeżywa. A co przeżywa? To samo, co ty – lęk, ból, niepokój, zdenerwowanie, spokój, odprężenie, poczucie komfortu, przyjemność, radość, miłość, złość, rozdrażnienie i całą gamę innych doznań. Choć niemowlę nie mówi, wiadomo, że od urodzenia wie o języku bardzo dużo. Zbadali to amerykańscy psychologowie.

    czytaj

  • Jak wybrać dobrego pediatrę

    Ewa jest doświadczoną matką. Oprócz 2,5 letniego Szymka ma już 7-letnią Julkę. Nie jest też panikarą. Ala o tym, co przytrafiło jej się w czasie wakacji, nie może opowiadać spokojnie. – Po południu, już w domu, kiedy przebierałam Szymka, zobaczyłam, że dzieciak złapał kleszcza. Na dodatek owad wkręcił mu się w siusiaka. Nie miałam odwagi sama mu go usunąć – opowiada.  

    czytaj

  • Produkty bezpieczne dla dzieci

    Rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie lub Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu można znaleźć m.in. na słoiczkach z zupkami, butelkach wody mineralnej, szamponach czy chusteczkach do podcierania pupy. Czy gwarantują, że produkt jest bezpieczny dla naszego malucha?

    czytaj

  • Pokój małego alergika

    Dziecku z alergią należy maksymalnie ograniczyć kontakt z silnymi alergenami. Mieszkanie, a przede wszystkim pokój malucha musi być czysty i wyposażony tylko w niezbędne meble i przedmioty.

    czytaj

  • Dziecko chce zwierzątko

    Prawie każde dziecko chce mieć psa, kota czy chomika. Ale czy zwierzak nie oznacza niebezpieczeństwa – alergii, chorób, brudu? Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Niektóre maluchy od pierwszych dni wychowują się z czworonogami i są zdrowe, inne po kontakcie ze zwierzęciem zaczynają się dusić.

    czytaj

  • Każdy może dobrze wychować dziecko

    Jeśli dwuipółletnia dziewczynka zechce późno chodzić spać, a rodzice będą bali się jej przeciwstawić i dla świętego spokoju nie odmówią tej zachciance, wkrótce słodkie dziecko może zmienić się w tyrana, który nie da matce i ojcu spać.

    czytaj

  • Być bliźniakiem - to jest sztuka

    Wyjątkowe bliźnięta urodziły się w lipcu 2008 roku w Berlinie. Jeden z chłopców jest biały, a drugi czarnoskóry. Lekarze mówią, że u jednego przeważyły geny matki, u drugiego ojca. Bliźnięta o różnym kolorze skóry zdarzają się bardzo rzadko. Raz na milion urodzeń!

    czytaj

  • Jedzenie może być niebezpieczne

    Konserwanty i barwniki dodawane do większości produktów spożywczych, u dzieci mogą powodować alergie. Zamiast serka smakowego zawsze lepiej kupić biały ser i samemu doprawić go jogurtem naturalnym i wanilią lub owocami.

    czytaj

  • Wzorcowy program żywieniowy dla przedszkolaka opracowany przez dietetyka

    Na placach zabaw obserwuję maleńkie, pyzate dzieci. Nianie, babcie, mamy karmią je podczas zabawy słodkimi przekąskami, choć one wcale się o to nie upominają. Do picia dają im słodki sok. Jeśli dziecko od małego jest tak odżywiane, z pewnością w przyszłości będzie miało problemy z nadwagą i zdrowiem.

    czytaj

  • Słodycze w diecie dziecka

    Najzdrowszymi słodkimi przekąskami są świeże owoce i soki owocowe. Gotując kompot, zamiast wody z cukrem lepiej wziąć sok z jabłek albo wywar z rodzynek. Do słodzenia nadaje się też syrop ryżowy lub słód jęczmienny. Najgorszy jest zwykły cukier, który nie ma żadnej wartości odżywczej, a jedynie puste kalorie.

    czytaj

  • Mój pierwszy kinderbal

    Na pierwszy kinderbal zostałyśmy zaproszone, gdy Isia miała około roku. Wtedy przyrzekłam sobie, że nigdy nie urządzę dziecięcego przyjęcia w domu. Po godzinie wręcz marzyłam, żeby uciec.

    czytaj

  • Słodko-gorzkie życie jedynaka

    2,5 letni Antek najbardziej lubi bawić się w piaskownicy, gdy jest w niej sam. Gdy tylko przychodzi inne dziecko, natychmiast zgarnia swoje zabawki i siada na nich. Zuzia robi awanturę gościom, którzy zajmują przy stole jej miejsce. Antek i Zuzia są jedynakami.

    czytaj

  • Równe prawa rodzeństwa

    2,5-letni syn Grażyny przyjechał po nią i nowonarodzonego brata do szpitala. Obejrzał noworodka, zgodził się, że ładny i... pokazał, że trzeba zostawić dziecko w szatni i wracać do domu w starym składzie. Mama, tata i on.

    czytaj

  • Maluch uczy się sztuki

    W tym dniu nie miałam z kim zostawić mojej niespełna dwuletniej córki Kasi, a musiałam pojawić się wieczorem na wernisażu Zbigniewa Warpechowskiego, performera, malarza i poety. W pewnym momencie rozległ się trzask i brzdęk. Goście ucichli nagle, patrząc z wyrzutem na moje dziecko. To był pierwszy kontakt Kasi ze sztuką.

    czytaj

  • Kiedy czas na naukę języków obcych

    Psychologowie twierdzą, że dziecko najpierw powinno dobrze opanować język ojczysty - ten, w którym mówią do niego rodzice. Ale kilkulatka można już zacząć uczyć języków obcych poprzez zabawę.

    czytaj

  • Klaps to zawsze porażka dorosłego

    Nawet ci rodzice, którzy nie akceptują kar cielesnych, wytrąceni przez dziecko z równowagi potrafią przyłożyć klapsa. Dlaczego?

    czytaj

  • Fotelik samochodowy to konieczność

    Prawidłowe usadowienie dzieci i właściwy fotelik w samochodzie ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo naszych pociech.

    czytaj

Ostatnie komentarze do artykułów

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj