Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Nowe opłaty za przedszkole od września 2011

Kto straci, kto zyska?

Im dłużej dziecko będzie przebywać w przedszkolu, tym więcej zapłacą rodzice. Bezpłatną opiekę zyskują niepracujące mamy. Samorządy do 31 sierpnia 2011 roku muszą podjąć uchwały dotyczące opłat za przedszkola.

Nawet dzieci niepracujących mam mają prawo do pięciu bezpłatnych godzin dziennie w publicznym przedszkolu. Rodzice tych dzieci będą jedynie płacić za wyżywienie i dodatkowe zajęcia.

Fot. iStockphoto

Nawet dzieci niepracujących mam mają prawo do pięciu bezpłatnych godzin dziennie w publicznym przedszkolu. Rodzice tych dzieci będą jedynie płacić za wyżywienie i dodatkowe zajęcia.

 

Czy będą ulgi?

 

Jak dotąd, nawet przy niższych opłatach za przedszkole, samorządy gminne przyznawały rodzicom ulgi w przypadku, kiedy mieli więcej niż jedno dziecko uczęszczające na zajęcia przedszkolne. Ale Wojewódzkie Sądy Administracyjne we Wrocławiu, Gliwicach, czy Szczecinie uznały np. że ulga na kolejne dziecko narusza art. 32 Konstytucji, który mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Sąd Administracyjny w Rzeszowie zakwestionował ulgi dla ubogich rodziców, czy nawet wychowujących niepełnosprawne dzieci. W obronie gmin udzielających ulgi stanął Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak pisała „Gazeta Wyborca” z dn. 26 lipca 2011 r., rzecznik uznał, że sądy błędnie interpretują prawo, powołując się na konstytucyjną równość. – W Konstytucji jest też art. 71, który mówi, że państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej ma uwzględnić dobro rodziny, a rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wielodzietne lub niepełne mają prawo do szczególnej pomocy, dlatego gminy wypełniają ten obowiązek. Jak donosi GW, prof. Michał Kulesza, twórca reformy ustawy samorządowej także przyznaje rację gminom. Gminy, które chcą przyznawać ulgi rodzicom, mają do tego prawo.

Dlatego prezydencki zespół przygotował nową ustawę „o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu terytorialnego, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw”. Zapis o ulgach w tej ustawie pozwoli gminom na wprowadzenie ich także w przedszkolach. Nowa ustawa nie jest jeszcze uchwalona, ale minister edukacji poprosił wojewodów, by nie zaskarżali uchwał radnych. Więc ulgi prawdopodobnie będą.

Wdrożenie nowych zasad odpłatności może być kłopotliwe. – To będzie dla nas dodatkowa praca organizacyjna – mówi nieoficjalnie jedna z dyrektorek przedszkola. – Zamiast zająć się dziećmi, ktoś z nas będzie musiał notować, o której które przyszło i wyszło – komentuje. 

Ale większym problemem okazać się może to, że dotąd nie wszystkie gminy podjęły odpowiednie uchwały i nie ustaliły jeszcze stawki godzinowej. Nie do wszystkich przedszkoli dotarły wiadomości o konieczności zmiany opłat, które wchodzą od 1 września. Zmiana systemu opłat jest pewna - a rodzice, szczególnie dłużej pracujący, muszą mieć świadomość, że przedszkole będzie ich niestety więcej kosztować.


Masz wątpliwości, co do uchwał samorządu, przeczytaj:

* Ustawa z 5 sierpnia 2010 r o zmianie ustawy o systemie oświaty ( Dz. U. Nr 148, poz 991)
* Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004, nr 256, poz. 2572, ost. zm. Dz. Ust. z 2010 r. Nr 148, poz 991)

Weź udział w sondzie: Co sądzisz o nowych opłatach za przedszkole?

Uwaga! Ruch wokół nowych opłat za przedszkole jest duży, a sytuacja zmienna. Przeczytaj o tym na "Mamy oko"

 

Strona: 1 2 3 4
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj