Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Najdłuższy marsz zaczyna się od pierwszego kroku

Pierwszy kroczek? Roczek!

Jak interpretować wybór roczniaka? Spytaliśmy o to wybitne osobistości zawodowo związane z przedmiotami, spośród których eBobas miał dokonać wyboru podczas urodzinowej wróżby. Na stole położyliśmy: monetę, lupę, stetoskop, kieliszek, różaniec i młotek. Przedmioty wymieniamy w kolejności narzuconej w głosowaniu przez użytkowników naszego portalu.

 

Wybór stetoskopu komentuje dla portalu eBobas.pl prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko, chirurg:

Choć sam jestem chirurgiem, radzę rodzicom, którzy chcieliby widzieć swoją pociechę przy stole operacyjnym: kładźcie na stole stetoskop. Broń Boże skalpel.
Jeśli ukochany maluch – już jako młody człowiek – rzeczywiście wybierze stetoskop, a wiec medycynę, trzeba się cieszyć – wybiera piękny i szlachetny zawód oparty na powołaniu. Już w czasach starożytnych ukuto powiedzenie, że medycyna jest „najszlachetniejszą ze wszystkich nauk”. I choć się od tego czasu bardzo zmieniła i zmieniać się będzie coraz szybciej, a kryterium finansowego zysku wypiera związek medycyny z moralnością, jestem szczęśliwy, że moja córka jest lekarzem, a i wnuczka studiuje medycynę. Może i w następnym pokoleniu tradycja rodzinna zostanie utrzymana. Bo, jak powiedział Konfucjusz „jak wybierzesz zawód, jaki lubisz, to nie będziesz musiał pracować” - praca będzie twoją przyjemnością. Natomiast za przypadkowo wybrany zawód płaci się najczęściej bardzo wysoką cenę.

 

Wybór kieliszka komentuje dla portalu eBobas.pl Robert Makłowicz, dziennikarz kulinarny:

Osobiście nie przywiązuję wagi do zachowań niemowląt – poza ewidentnymi objawami chorobowymi. W tym wieku naprawdę nie dokonuje się wiążących wyborów.
Symbolika kieliszka może być wieloznaczna – na wszelki wypadek stawiałbym przed dzieckiem lampkę do szampana czy wina.
A znaczenie wróżby? Cóż, ja bym sobie życzył, żeby jedno z dzieci, które sięgnie po kieliszek, zapisało się w historii Polski jako wielki reformator i już jako osoba dorosła doprowadziło do zniesienia w naszym kraju monopolu państwa na wytwarzanie destylatów owocowych. U naszych sąsiadów zwykli obywatele mogą w swoich gospodarstwach produkować pyszną śliwowicę, gruszkowicę, morelowicę. Rejestrują działalność, płacą podatki, wszystko jest legalne, zgodne z prawem i pyszne. U nas państwo ma monopol, więc konsumenci są skazani na żytnią i ziemniaczaną wódkę. Ohyda.
Obym tylko dożył momentu, kiedy jakiś bobas zrealizuje to życzenie.

 

Wybór różańca komentuje dla portalu eBobas.pl ks. Kazimierz Sowa, Religia TV (Grupa ITI):

Znajomi lub ktoś z rodziny często prosi mnie o mniej lub bardziej uroczystą mszę świętą w intencji malucha - najczęściej właśnie w okolicach tzw. roczku. Taka msza święta jest, moim zdaniem, zdecydowanie lepszym „prezentem” i ciekawszą formą pamięci niż jakieś „wróżenie z fusów”, pardon, choćby nawet z różańca położonego między monety, kieliszek czy książkę.
Choć z drugiej strony rozumiem, że za tą zabawą nie musi kryć się wiara w przesądy. Dorośli prowokują więc dziecko, by wyciągnęło rączkę po jakiś bliżej sobie niezidentyfikowany przedmiot. Ponieważ dzieci często wybierają to co najbardziej kolorowe i błyszczące, radzę rodzicielom i dziadkom: pomóżcie maleństwu i połóżcie wśród różnych przedmiotów piękny, kolorowy i błyszczący różaniec. Wyciągnięcie rączki po przedmiot kultu nie musi oznaczać duchownej sukienki w przyszłości. Natomiast szczęściu, także temu duchowemu, można i warto pomóc!


 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zabawy, urodziny, rodzina, kinderbal

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Przyklejony do żołędzi napletek to u małych chłopców stan normalny.

Stulejka u dzieci

Stulejka to zwężenie napletka. Choć nie jest bolesna, trzeba ją leczyć. Ale uwaga! Na własną rękę nie diagnozujmy problemów z narządem płciowym maluszka. Zdecydowana większość lekarzy uważa, że przyklejony do żołędzi napletek u małych chłopców to norma, a...

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj