Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Jakich zabiegów kosmetycznych nie może stosować kobieta w ciąży?

Twój Ekspert Medycyny Estetycznej

W zasadzie nie badano wpływu zabiegów upiększających i relaksujących na stan płodu. I chociaż ciąża nie jest chorobą a pewnym stanem fizjologicznym, z góry zakłada się, że praktycznie większość zabiegów jest niewskazana w czasie ciąży.

Lek.med. Maciej Rogala

Fot. Archiwum

Lek.med. Maciej Rogala

Ciężarnym wykonuje się jedynie te zabiegi, w których nie używa się laserów, IPL (Intense Pulse Light, czyli impulsywne źródło światła), prądów, ultradźwięków czy stężonych lub bardzo aktywnych substancji. Również niewskazane są zabiegi agresywne lub te, podczas których pacjentka odczuwa temperatury znacząco odbiegające od temperatury jej ciała. I nie chodzi tu o bezpośrednie negatywne oddziaływanie na płód, a o reakcje organizmu kobiety, które mogą negatywnie na dziecko wpływać, np. podwyższenie ciśnienia, stres związany z wywołanym bólem (np. depilacja woskiem).

Należy zaznaczyć, że zabiegi, które są dozwolone w czasie ciąży można zacząć stosować dopiero po skończeniu pierwszego trymestru ciąży. Są to między innymi: endermologia, która zmniejsza obrzęki, ujędrnia skórę, poprawia krążenie. Przy czym trzeba pamiętać, że zabieg ten w czasie ciąży powinien być wykonany z pewnymi modyfikacjami – nie powinno się masować brzucha ani na nim kłaść pacjentki. Można również wykonywać masaże relaksujące lub delikatnie drenujące w okolicach kończyn i karku. Z zabiegów kosmetycznych stosuje się przede wszystkim zabiegi nawilżające lub delikatnie pojędrniające, by zapobiec powstaniu rozstępów. Najlepiej zabiegom tym poddawać się w gabinetach, które mają doświadczenie w postępowaniu z kobietami w ciąży. No i przede wszystkim należy bezwzględnie poinformować o ciąży podczas zapisywania się na zabieg i potem osobę wykonującą zabieg.

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Warto zobaczyć

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: uroda, SPA w Polsce, kosmetyki dla mamy, ciężarna

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Kiedy dziecko do was mówi, poświęćcie mu całą uwagę.

Jąkanie u dzieci. Przyczyny. Kiedy potrzebna jest terapia?

Są trzy rodzaje jąkania. To, które pojawia się między drugim a trzecim rokiem życia, kiedy dziecko uczy się mówić, jest niegroźne. Jąkanie spowodowane wadliwą budową strun głosowych można wyleczyć za pomocą ćwiczeń logopedycznych. Najpoważniejsze jest...

czytaj

Aktualnie obowiązują dwa oznaczenia noworodka  plastikowe opaski na rączkę i na nóżkę dziecka. Matka otrzymuje identyfikator.

Czy w szpitalu mogą zamienić nam dziecko

Choć położne zapewniają, że dziś są takie oznakowania dzieci i matek w szpitalu, że nikt ze szpitala nie wyjdzie z nie swoim dzieckiem, lepiej się maleństwu od początku dobrze przyglądnąć. Tak na wszelki wypadek.

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj