Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Ochrona przeciwsłoneczna maluchów

Opalona skóra nie jest oznaką zdrowia

Już w maju pełne słońce może poparzyć skórę małego dziecka! Dlatego w słoneczne dni trzeba smarować maluchy kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na skórę nie tylko w słońcu, ale także w cieniu, dlatego należy używać kremów z filtrem.

Fot. BE&W

Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na skórę nie tylko w słońcu, ale także w cieniu, dlatego należy używać kremów z filtrem.

Poparzenia słoneczne, szczególnie te z wczesnego dzieciństwa, w przyszłości sprzyjają powstaniu zmian nowotworowych. Dlatego dzieci nie wolno opalać, te najmłodsze do 3. roku życia w ogóle nie powinny przebywać w pełnym słońcu. Lekarze radzą, by latem wychodzić na spacery rano do godziny 10, gdy słońce nie jest zbyt silne lub po południu po godzinie 16. Jeśli konieczne jest wyjście w godzinach największego nasłonecznienia, należy pamiętać o posmarowaniu malca kremem i o dodatkowej ochronie przed słońcem, np. parasolce przy wózku. Obowiązkowo należy dziecku założyć czapkę z daszkiem, kapelusik lub zawiązać chustę. — Opalona skóra już nie jest dowodem zdrowia tylko niewłaściwej pielęgnacji — mówi dr n. med. Dorota Nowicka, dermatolog z Centrum Medycznego Enel-Med. Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na skórę nie tylko w słońcu, ale także w cieniu. Dlatego na pół godziny przed każdym wyjściem z domu należy wysmarować całe ciało maluszka, nawet pod ubrankiem, solidną porcją kremu. — Nie należy stosować preparatów zbyt oszczędnie i trzeba pamiętać o często pomijanych miejscach takich jak uszy czy boki szyi — przypomina lekarka. Posmarowanie malca dopiero na spacerze może nie zapobiec poparzeniu skóry, gdyż krem musi się wchłonąć żeby działał ochronnie. — Przebywając na plaży należy smarować dziecko po każdej kąpieli, nawet gdy kupiliśmy krem wodoodporny — radzi pediatra.

 

Krem dla dziecka tylko z atestem

Zanim wybierzemy krem przeciwsłoneczny dla dziecka, trzeba sprawdzić czy chroni przed promieniami UVA i UVB. Promienie UVB nie są jedynymi zagrażającymi skórze w czasie opalania, znacznie gorsze są promienie UVA, które przenikają przez szyby okienne, chmury, a ich natężenie jest wysokie także poza godzinami największej intensywności promieniowania UVB. Kosmetyki zawierające tylko filtry przeciwko UVB nie chronią przed UVA. Po drugie warto sprawdzić, który krem nadaje się dla naszego dziecka. Nie wszystkie bowiem przeznaczone są dla noworodków i niemowląt. U niemowląt poniżej 1. roku należy stosować kremy ochronne bez filtrów chemicznych, które mogą uczulać. Dla najmłodszych najlepszy będzie kosmetyk o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50 +), a na pewno nie mniejszym niż 30, z naturalnymi filtrami mineralnymi, które nie tylko skutecznie zapobiegają przenikaniu promieni UV w głąb skóry, ale również zabezpieczają ją przed reakcjami alergicznymi i podrażnieniami. Po trzecie krem dla dzieci powinien mieć atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: morawinka.

Komentarze

  • Anielica | 07-05-2009 20:16:23

    Powiedziałabym raczej, ze nie z filtrem a stoperem bo powinny być powyżej 30 a to są już stopery
  • jmijeczka | 07-05-2009 21:16:52

    Blokery sa powyzej 50+.
  • mikaa997 | 02-03-2015 11:07:08

    Jeśli chodzi o blokery z wysokim filtrem to na polskim rynku niewiele firm rekomenduje kosmetyki dla niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Dla takiego maluszka mogą polecić krem Mustella- stosowaliśmy go w ubiegłym roku
  • Doris85 | 04-04-2015 20:41:32

    Wychodzac na spacer - zawsze nalezy dbac o odpowiednia ochrone skory dziecka - krem z filtrem, oslonieta glowka i odpowiednia ilosc plynow sa najwazniejsze.

Poczytaj również

Warto zobaczyć

Rozszerzanie diety dziecka

Polecamy

Odpowiedni zestaw ćwiczeń, przywróci dziecku właściwe napięcie mięśni.

Obniżone napięcie mięśniowe

Przez pierwsze miesiące życia dziecko jest często i regularnie oglądane przez pediatrę, choćby podczas wizyt w przychodni towarzyszących obowiązkowym szczepieniom. Jeśli któregoś dnia lekarz powie ci, że dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe i konieczna...

czytaj

Atropina ma umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie refrakcji oka.

Atropina. Jak podać dziecku? Dawkowanie, skutki uboczne

O atropinie, o tym jak ją zakraplać dziecku i dlaczego robią to rodzice a nie lekarz, rozmawiamy z dr Iwoną Filipecką, okulistką*  

czytaj

Rodzisko może być ustawiane w pionie i w poziomie.

Obiekt wspomagający poród naturalny

Urządzenie zwane „podParciem dla aktywnie rodzących” wymyśliła i zaprojektowała Franciszka J. Kornecka. To jej praca magisterska na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w Katedrze Kształtowania Środków Pracy.*

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj