Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zabawa w gotowanie i sprzątanie

Przyjemne z pożytecznym

Dziecko chce się bawić. A mama i tata może też woleliby rozłożyć kolejkę, albo czesać lalę, ale mają coś pilnego do zrobienia. Można połączyć jedno z drugim, spędzić czas z dzieckiem i nie zaniedbać obowiązków.

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Fot. Joanna Iracka

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie pracami domowymi, zachęcaj je do nich, żebyście robili coś wspólnie.

Jak to zrobić? Oto nasze sprawdzone pomysły:

Mycie samochodu – lubią to nawet dziewczynki. Wyprawa na myjnię, odkurzanie, wycieranie kurzu i mycie wycieraczek, wyczyszczenie dziecięcych fotelików na pewno wciągnie dziecko

Gotowanie. Zaangażuj dziecko do pomocy w kuchni. Są dzieci, które to uwielbiają. Mogą wymyć warzywa potrzebne do zupy albo zetrzeć ser. Mogą mieszać ciasto na naleśniki, a już szczególną przyjemność będą miały w pomocy przy robieniu jakiś deserów – mieszanie ciasta na ciasteczka, dosypywanie poszczególnych składników, wyciskanie kształtów foremkami czy lepienie pierogów lub swoich figurek z ciasta. Jeśli dziecko przejawia chęci do różnych prac kuchennych, zachęcaj je do tego, żebyście robili coś wspólnie. Potem niech ci pomoże przy sprzątaniu. Pamiętaj! Nie irytuj się, zaplanuj (sobie w głowie), że z dzieckiem będziesz gotować obiad na jutro dłużej niż zrobiłabyś to sama, ale to zawsze lepsze niż włączenie dziecku telewizora i zamknięcie się w kuchni.

Zmywanie. Dziecko wyciera łyżeczki i układa w szufladzie. Jest to też doskonała chwila na „podpytanie” dziecka, co robiło z nianią, w przedszkolu czy w szkole, co wydarzyło się wesołego, a co smutnego.

Wycieranie kurzu i porządkowanie rozrzuconych gazet. Dziecko może posegregować swoje gazetki, stare rysunki – miech samo zdecyduje, co wyrzucić, a co jeszcze się mu przyda.

Podlewanie kwiatów. Dziecko może nieść wodę w małej konewce czy plastikowej butelce. Jest to okazja do rozmowy o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za różne rzeczy, kwiaty, zwierzęta, którymi się opiekujemy, które do nas należą.

Uprawianie ogródka. Jeśli macie ogródek, zorganizujcie dziecku jakieś zajęcie, przecież też może mieć małe ochronne rękawiczki i wyrywać chwasty, pakować je do worka albo zbierać ślimaki, które razem wyniesiecie w miejsce, gdzie ślimaki mogą żyć, a jednocześnie nie są szkodnikami. Zobaczysz, jak twoje dziecko jest zafascynowane światem dookoła, ile chce wiedzieć, jakie wnioski wyciąga. (Kiedy ja robię na wiosnę porządki w przydomowym ogródku, moje córeczki zbierają płatki magnoli, które zlatują na naszą stronę z ogródka sąsiada. Potem robimy z nich wyklejanki na kartkach z bloku).

Robienie prezentów. Rób z dzieckiem prezenty na wszystkie okazje – malujcie słoiki i przerabiajcie na wazoniki, lepcie figurki z ciastoliny, piaskoliny, ciasto-plasto, plasteliny, masy solnej, wyklejajcie , malujcie, rysujcie. Po pierwsze spędzicie razem wspaniały twórczy czas (a to zawsze zbliża), a po drugie, to dobra lekcja wychowawcza – pokażecie, że prezenty robione od serca są najcenniejsze i najpiękniejsze.
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Nierzadko rodzice zatrzymują dziecko w swojej sypialni, bo to oni tego potrzebują.

Nauka samodzielnego spania. Ważny etap w rozwoju dziecka

O tym, dlaczego dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, rozmawiamy z dr Radosławem Kaczanem, psychologiem rozwojowym.

czytaj

Od 28. tygodnia ciąży mama powinna codziennie odczuwać ruchy dziecka.

Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kiedy można czuć pierwsze ruchy dziecka? Czy da się je odróżnić od perystaltyki jelit, chociaż czasem objawiają się bulgotaniem, przelewaniem? Kiedy maluch kopie, tylko dlatego, bo się obraca, a kiedy wyraźnie daje znać, że...

czytaj

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj