Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z prof. Joanną Narbutt, specjalistą dermatologiem

Rozmawiamy o skórze dziecka

Przez ponad godzinę w piątek, 20 września 2013 roku prof. Joanna Narbutt odpowiadała na portalu eBobas.pl na pytania rodziców, dotyczące problemów ze skórą dziecka. Zachęcamy do lektury zapisu rozmowy na czacie.

Prof. Joanna Narbutt

Fot. Archiwum

Prof. Joanna Narbutt

 

ptysiowa_mama: Pani profesor, pytanie które gnębi moją koleżankę, mającą dziecko z AZS - czym grozi nadmiar kosmetyków w przypadku tej choroby. Czy można „przedobrzyć” z pielęgnacją?

Prof. Joanna Narbutt: Pielęgnacja dziecka z AZS jest elementem terapii. Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Trudno przedobrzyć z pielęgnacją, należy jednak zachować rozsądek, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

 

MAMA: Pytanie od użytkowniczki Kasi: „Jestem mamą 3 letniego Nikodemka. Od jakiegoś czasu na jego policzkach zaczęły pojawiać się wyczuwalne krostki, z czasem zrobiły się czerwone i szorstkie. Smarowaliśmy Lipobaze niestety nie widzimy żadnej poprawy. Co zrobić by buźka Nikosia znowu stała się gładka?”

Prof. Joanna Narbutt: W tym wieku zmiany na policzkach mogą być objawem AZS, ale niekoniecznie. Mogą być wynikiem podrażnienia mechanicznego (np. pocierania rączką). Proszę spróbować stosować w ciągu dnia krem lżejszej konsystencji a na wieczór np. tormertiol lub tormertiol zmieszany pół na pół z pastą cynkową. Jeżeli zmiany nie zaczną się poprawiać, należy skonsultować się pediatrą.

 

ziejsa: Chciałam zapytać o pielęgnację przy odparzeniach, jak to robić? i jest lepsze zasypki czy maści?

Prof. Joanna Narbutt: W przypadku odparzeń należy stosować preparaty zawierające cynk. Zdecydowanie lepiej preparaty o konsystencji pasty, względnie zasypki. Maści raczej nie. Odparzeniom często wtórnie towarzyszą nadkażenia grzybicze, dlatego rozsądne jest zastosowanie dodatkowo preparatów przeciwgrzybiczych. Odparzenia zwykle są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i zmiana postępowania powinna polepszyć stan skóry.
 

mamajacka: Jakie kosmetyki do pielęgnacji poleciłaby Pani w codziennej pielęgnacji? Lepsza będzie emulsja do kąpieli ,czy pianka do mycia czy emulsja do ciała?

Prof. Joanna Narbutt: Preparaty pielęgnacyjne należy dobierać pod względem tolerancji, ale również ich wydajności i naszych możliwości finansowych. Do kąpieli zawsze należy dodawać odpowiednie emulsje. Do mycia można stosować żele, olejki, emulsje bądź delikatne pianki, które są bardzo dobrze tolerowane przez najmłodszych pacjentów. Po kąpieli skóra musi być posmarowana emolientem. Czas działania emolientu jest dosyć krótki, stąd jego aplikacja powinna być przynajmniej kilkukrotna (3-4) w ciągu dnia
 

mamy_oko: Jakie składniki zawarte w kosmetykach uważa Pani za najlepsze (najbezpieczniejsze, najbardziej korzystne dla skóry dziecka). Czego pozytywnego szukać w składzie kosmetyków?

Prof. Joanna Narbutt: Dobry preparat emolientowy charakteryzuje się składem zawierającym substancje występujące w naskórku, np. cholesterol, mocznik, ceramidy, których rolą jest odbudowa naskórka i jego prawidłowe nawilżenie. Korzystne jest, aby skład był też wzbogacony o substancje o działaniu przeciwzapalnym np. alantoina, pantenol, olej lniany.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Czasem czerwone    pajączki    pojawiają się nagle i jakby bez powodu np. wyskakują podczas ciepłej kąpieli albo w sytuacji, kiedy dziecko zmienia gwałtownie temperaturę otoczenia.

Pajączki naczyniowe, rumień, naczyniaki u dzieci

Pękające naczynka u dzieci pojawiają się czasem już w niemowlęctwie, ale mogą objawić się też nagle w późniejszym okresie życia dziecka. Czy mogą zniknąć same?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Po pojawieniu się stałych szóstek zaczynają się ruszać i wypadać mleczaki – najpierw te, które wyrosły jako pierwsze, a więc najczęściej dolne jedynki.

Sześciolatek u dentysty

Wraz z pojawieniem się dwóch szóstek (obojętne dolnych czy górnych) konieczna jest wizyta u dentysty. On zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja ortodontyczna.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj