Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Zapis czatu z prof. Joanną Narbutt, specjalistą dermatologiem

Rozmawiamy o skórze dziecka

Przez ponad godzinę w piątek, 20 września 2013 roku prof. Joanna Narbutt odpowiadała na portalu eBobas.pl na pytania rodziców, dotyczące problemów ze skórą dziecka. Zachęcamy do lektury zapisu rozmowy na czacie.

Prof. Joanna Narbutt

Fot. Archiwum

Prof. Joanna Narbutt

 

MAMA: Mama Filipa też liczy na pomoc naszego eksperta. „Jestem mamą 14 miesięcznego Filipa. Od pewnego czasu mojego syna wysypują na ciele suche placki. Byłam w związku z tą wysypką u alergologa ale jej zdaniem jest to skóra podrażniona przez kosmetyk do kąpieli. Po zmianie kosmetyku na inne, a także na emolium nie widać żadnej różnicy. Czy to może być objaw AZS? Czym smarować te zmiany?”

Prof. Joanna Narbutt: Sucha skóra jest jednym z objawów AZS. Ale, żeby mówić o AZS muszą wystąpić też inne objawy, m.in. zmiany zapalne na twarzy, w zgięciach łokciowych, podkolanowych, świąd skóry, wywiad atopowy w rodzinie i inne. Jeżeli zmiany nie ustępują po zaleconym przez lekarza leczeniu, należy udać się na konsultację dermatologiczną. Proponuję zastosować intensywną pielęgnację, stosowanie ubranek z białej bawełny lub lnu i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pokoju dziecka.

 

suliko: Jakie składniki zawarte w kosmetykach mogą powodować uczulenia, podrażnienia?

Prof. Joanna Narbutt: Pielęgnując skórę dziecka najlepiej korzystać z dermokosmetyków dla dzieci. Należy unikać kosmetyków z zawartością: konserwantów, substancji zapachowych i barwników. Najlepiej stosować kosmetyki atestowane, dostępne w aptekach.

 

jacekleski: Na policzku mojego syna pojawiła się jasna plama (odbarwienie). Czy coś można z tym zrobić?

Prof. Joanna Narbutt: Mogą być różne przyczyny odbarwień. U dzieci najczęściej, ale nie zawsze, jest to tzw. liszaj biały (bakteryjny). Wówczas stosujemy miejscowy antybiotyk.
 

rudaa: Czy prawdą jest, że z rumieniem zakaźnym maluch może chodzić do przedszkola? W grupie mojego Jasia rodzice przyprowadzili swojego synka, twierdząc że pediatra nie widział powodów, by zatrzymać go w domu.

Prof. Joanna Narbutt: Dla chorego dziecka zawsze jest lepiej, jak zostanie w domu. A rumień zakaźny to choroba.

 

MAMA: Pytanie tym razem od taty dziecka z AZS, Marka: „Ola ma 12 miesięcy, od 4 miesiąca życia ma AZS. Przejawia się ono głównie na nogach, ale czasami dostaje wysypki na policzkach i ramionach. Główny problem leży w tym, że Ola cały czas się drapie, jak tylko jest okazja, przede wszystkim przy przewijaniu. Drapie się po nogach w okolicach łydek, próbowaliśmy różnych metod, zmiany kosmetyków, gotowanie wody do kąpieli, proszku do prania, zmiana jedzenia i nic. Cały czas to samo. Co poradzić na to drapanie?”

Prof. Joanna Narbutt: Swędzenie skóry jest charakterystyczną cechą AZS i najtrudniejszym do opanowania objawem. Główną przyczyną świądu jest sucha skóra. Tak więc podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja z zastosowaniem emolientów w dużej ilości (ok. 200 ml kremu / balsamu pielęgnacyjnego w tygodniu), zmniejszenie ilości kąpieli do około 4 w tygodniu, kąpiele w niezbyt ciepłej wodzie i bardzo krótkie. Do kąpieli należy dodać płyn emolientowy. Jeżeli objawy świądu są bardzo nasilone, być może warto skonsultować z pediatrą lub dermatologiem, czy nie warto podać dziecku leków przeciwalergicznych. Należy też pamiętać, że świąd skóry może powstawać w wyniku drażnienia skóry przez materiał. Proponujemy , aby ubranka dzieci były w jasnych kolorach, z bawełny lub lnu. Należy je prać w odpowiednich preparatach i pamiętać o ich dokładnym płukaniu.

 

Strona: 1 2 3 4 5 6
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Większość noworodków urodzonych w terminie waży między 2,8 a 3,8 kg

Waga noworodka i niemowlaka. Przyrost wagi dziecka

Prawidłowa waga noworodka jest najlepszym wskaźnikiem, że dziecko się najada, a pokarm zaspokaja potrzeby rosnącego organizmu. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma potrzeby częstego kontrolowania wagi. Wystarczy, gdy będzie ono ważone co kilka...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj