Przez ponad godzinę w piątek, 20 września 2013 roku prof. Joanna Narbutt odpowiadała na portalu eBobas.pl na pytania rodziców, dotyczące problemów ze skórą dziecka. Zachęcamy do lektury zapisu rozmowy na czacie.
ziejsa: Czy jest jakaś granica wieku, od której można zacząć stosować u dziecka kosmetyki, takie jak dla dorosłych, żele pod prysznic, płyny do kąpieli?
Prof. Joanna Narbutt: U małych dzieci sugeruje się stosowanie kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest zupełnie zdrowe i nie ma żadnych problemów ze skórą, kosmetyki „dla dorosłych” można stosować od mniej więcej 6 - 7 roku życia.
ptysiowa_mama: Czy stosowanie u dziecka różnych kosmetyków, różnych producentów, jest bezpieczne?
Prof. Joanna Narbutt: Kosmetyki dobieramy pod względem tolerancji. W przypadku stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych nie ma konieczności stosowania kosmetyków jednego producenta.
MAMA: Karolina nadesłała następujące pytanie: „Odwiedziłam różnych lekarzy ale nikt nie potrafi mi odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić. Pomijając różne problemy AZS z którymi sobie radzę to mam jeden podstawowy. Po każdej kąpieli moje dziecko ma czerwoną, swędzącą pupę, na którą żadna maść nie działa i drapie to aż do krwi co mnie przeraża i chciałabym mu jakoś ulżyć. Jest na etapie odzwyczajania od pieluch , bo wcześniej myślałam, że podrażnienie jest efektem ich stosowania, ale okazuje się że nie. Ma dwa i pół roczku, pieluchy ma zakładane tylko na noc. Jest to czerwona plama zawsze w okolicach kości ogonowej. Jak sobie z tym poradzić, aby ulżyć dziecku?”
Prof. Joanna Narbutt: Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. U części naszych chorych obserwujemy zmiany o charakterze pokrzywki po kontakcie z wodą, ale zazwyczaj występują one na większych obszarach, nie są ograniczone do jednej okolicy. Proszę spróbować stosowania delikatnych preparatów do mycia, dolewać do wody w kąpieli olejku emolientowego, kąpać dziecko w miarę chłodnej wodzie, a podrażnione miejsce posmarować od razu po kąpieli emulsją z gamy kosmetyków emolientowych. W przypadku braku poprawy, proszę skontaktować się z dermatologiem. Pomocne będzie przedstawienie mu zdjęć zmian chorobowych.