Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Każdy może dobrze wychować dziecko

Niegrzeczne maluchy nie są szczęśliwe

Jeśli dwuipółletnia dziewczynka zechce późno chodzić spać, a rodzice będą bali się jej przeciwstawić i dla świętego spokoju nie odmówią tej zachciance, wkrótce słodkie dziecko może zmienić się w tyrana, który nie da matce i ojcu spać.

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych i zawsze zrobi to,  na co mu pozwolimy.

Fot. BE&W

Dziecko uczy się przez naśladowanie dorosłych i zawsze zrobi to, na co mu pozwolimy.

Chwalenie i dawanie siebie za przykład

Psycholodzy podkreślają, że wielką sztuką jest pokazywanie dziecku, co zrobiło dobrze, podkreślanie tego i chwalenie go. Na przykład 1,5-roczne dziecko nie umie sprzątać zabawek i nie odczuwa takiej potrzeby, ale lubi się bawić w sprzątanie. – Mama powinna to wykorzystać, żeby uczyć je sprzątania, a przy okazji dziecko widzi, że to dla mamy jest ważne – wyjaśnia Trąbińska-Haduch. Dwu- i trzylatek sprząta po swojemu, np. pozgarnia pluszaki w jeden kąt, a klocki w drugi. Nie możesz powiedzieć, że cię nie posłuchał i ma straszny bałagan. – Jemu potrzebny jest zrozumiały dla niego komunikat, czyli połóż miśki na półkę, a klocki do pudełka – radzi psycholog. - Mama może pomóc dziecku i pochwalić, że pięknie posprzątało.

Dobrym sposobem jest też dawanie siebie za przykład. Jeśli dziecko wchodzi na stół, zapytaj: „czy widziałeś kiedyś, żeby mama wchodziła na stół?”, jeśli wyrywa zabawkę siostrze, zapytaj: „czy chciałbyś, żeby tobie wyrywał ktoś zabawkę, którą sobie wybrałeś?”.

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Jak łagodzić świąd ospy? Sposoby na swędzące krostki

Ospa wietrzna. Jak złagodzić uporczywy świąd ospy?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, do niedawna uważana za typową chorobę wieku dziecięcego, którą „trzeba przejść”. Szczepionki przeciw ospie wietrznej są dostępne – ale są niestety płatne, dlatego większość dzieci ciągle musi się zmagać z chorobą...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj