Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Podatki 2010: pamiętajcie o procencie!

Możesz pomóc bez wysiłku

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od podatników ponad 350 milionów złotych. O możliwości przekazania 1 procenta podatku pamiętał co trzeci podatnik.

 

Sprawdź czy organizacja, na którą dotąd przekazywałeś 1 procent podatku, nadal jest w rejestrze.

Fot. iStockphoto

Sprawdź czy organizacja, na którą dotąd przekazywałeś 1 procent podatku, nadal jest w rejestrze.

Z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy odpisują 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. To dobra wiadomość, bo dzięki naszym pieniądzom organizacje charytatywne, stowarzyszenia edukacyjne, kulturalne etc. mają pieniądze, dzięki którym robią wiele dobrego.

Przekazanie 1 procenta nie kosztuje wiele wysiłku. Trzeba tylko wybrać jedną z organizacji pożytku publicznego, która widnieje w specjalnym rejestrze. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w tym roku! Kilka miesięcy temu z rejestru wykreślonych zostało ponad 2 tysiące organizacji, które nie spełniły formalnych wymogów (nie złożyły sprawozdań w terminie). A jeśli podarujemy pieniądze organizacji, która nie ma prawa do otrzymania 1 procenta, pieniądze trafią do budżetu państwa.


Gdy już wybierzemy organizację, trzeba ją tylko wpisać w odpowiednie rubryki w zeznaniu podatkowym i wpisać kwotę, jaką przekazujemy organizacji – maksymalnie jest to 1 procent podatku, wyliczonego w zeznaniu podatkowym.

Każdy podatnik może sam zdecydować, jaki rodzaj działalności i jaką organizację mają wspomóc jego pieniądze. Ale jeśli ktoś nie jest pewny wyboru, podpowiadamy sprawdzone organizacje.

Najhojniej podatnicy obdarowali w ubiegłym roku Fundację Zdążyć z Pomocą która działa na rzecz chorych dzieci. Pieniądze można przekazać po prostu fundacji, lub dla konkretnego podopiecznego. Dzięki pieniądzom z 1 procenta Fundacja w ubiegłym roku opłaciła ponad pół miliona faktur za leki, rehabilitację, sprzęt ratujący zdrowie i życie chorych dzieci a także, m.in., otworzyła w Warszawie nowoczesny ośrodek rehabilitacji.


Podatnicy chętnie wspierają inne organizacje, działające na rzecz chorych dzieci. Wśród nich są: Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko - działalność niewielkiej z zamysłu fundacji w ostatnich latach – m.in. dzięki wsparciu 1 procenta – bardzo się rozrosła. Fundacja ma pod opieką m.in. pięcioraczki z Brzeska, spośród których czworo dzieci wymaga kosztownej, ciągłej rehabilitacji.

Fundacja Mam Marzenie  – dzięki fundacji spełniają się marzenia ciężko chorych dzieci. Marzenia są różne. Laptop, wyprawa do Disneylandu, spotkanie z gwiazdą filmową, przejażdżka wozem strażackim. To wielka radość spełnić marzenie dziecka, zanim będzie za późno.

Duże wsparcie otrzymują również wielkie fundacje związane z koncernami medialnymi.Fundacja Polsat  i Fundacja TVN. Obydwie pomagają konkretnym podopiecznym, ale finansują też remonty szpitali i oddziałów pediatrycznych (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka, Dziecięcy Szpital Uniwersytecki w Krakowie), zakupy wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego. Pieniądze, przekazane z 1 procenta na pewno się nie zmarnują!
 

Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Polecamy

Nawał mleczny rozpoznaje się po tym, że nagle piersi stają się nabrzmiałe, twarde, bolą przy dotykaniu. By nie doszło do zakażenia czy gorączki, należy odciągnąć nadmiar pokarmu.

Połóg. Co się dzieje z twoim ciałem?

Połóg trwa sześć tygodni i po tym czasie, z wyjątkiem piersi, którymi karmimy, wszystko powinno wrócić do normy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z najczęściej występującymi dolegliwościami w czasie połogu.

czytaj

Dzieci nie rodzą się potworami.To niektórzy rodzice robią z nich nieznośne istoty.

Niegrzeczne dziecko. Fatalne skutki błędów wychowawczych

Nie da się rozpieścić dziecka, które nie ukończyło dziewięciu miesięcy. Maluszek płacze tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Już ciut starsze dziecko używa płaczu by wymusić na mamie nieustającą obecność czy noszenie na rękach. Rozpoczyna się...

czytaj

Czasami, aby zbić wysoką gorączkę, trzeba sięgnąć po więcej niż jeden lek przeciwgorączkowy. Ważne, by dwa leki stosować ściśle według wskazówek

Zasady stosowania ibuprofenu i paracetamolu w zbijaniu gorączki u dziecka

Na ogół gorączkę u dziecka daje się zbić już po pierwszej dawce leku. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład podczas trzydniówki, wirusowego zapalenia gardła czy anginy, gdy wysoką gorączkę udaje się zbić tylko na dwie, trzy godziny. Domowe sposoby...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj