Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się o godzinie ósmej

Nie zrywać dziecka z łóżka!

Im później zaczynają się lekcje w szkole podstawowej, tym uczniowie zdrowiej śpią i lepiej się zachowują – uważają amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island).

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

Fot. iStockphoto

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

 

Z raportu wynika, że gdy lekcje rozpoczynały się o pół godziny później, uczniowie wszystkich klas spali średnio o 45 minut dłużej niż wówczas, gdy chodzili do szkoły na godzinę 8.00. Jednak najbardziej zdumiewające w amerykańskim opracowaniu są wyniki ankiety dotyczącej samopoczucia dzieci. W zależności od wieku od 34 do 69 proc. uczniów przyznaje, że nigdy lub prawie nigdy się nie wysypiają, a 9 do 37 proc. skarży się, że sen, podczas którego kilkukrotnie budzą się każdej nocy, nie przynosi im zdrowego odpoczynku. Dzieci wspominają też o towarzyszącym im stałym zmęczeniu, braku motywacji do nauki, ogromna część - 45 do 66 proc. – czuje się „jakoś nieszczęśliwa”. W sumie ponad 80 proc. dzieci w wieku szkolnym śpi mniej niż 7 godzin na dobę, tylko 11 proc. uczniów śpi zalecane 9 godzin albo dłużej.

Przyszkolne gabinety lekarskie raportują zaś, że coraz więcej uczniów zwalnia się podczas lekcji z powodu złego samopoczucia. Natomiast w szkołach, w których lekcje przesunięto o pół godziny, odnotowano gwałtowny spadek nieobecności i spóźnień na pierwszą lekcję.

– Drobne tylko opóźnienie w rozpoczęciu pierwszej lekcji wiąże się ze znaczącym wydłużeniem się snu i zmniejsza napady senności w ciągu dnia – podsumowuje dr Owens. – A co chyba najważniejsze. Dzięki takiej zmianie uczniowie czują się mniej przybici i bardziej zmotywowani do udziału w wielu zajęciach. I choć specjaliści w dziedzinie edukacji uważają pomysł przesunięcia wszystkich lekcji tak, by zaczynały się najwcześniej o godzinie 8.30, za kontrowersyjny z powodu komplikacji organizacyjnych, ważne, by naciskać na takie zmiany. Dzięki nim dzieci i młodzież nie tylko będzie się lepiej wysypiać, ale z pewnością poprawią się ich wyniki w nauce i jakość życia – twierdzi psychiatra.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, zachowanie, szkoła, sen, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Najczęstsze niepokojące zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych u chłopców to: wnętrostwo, wrodzony brak jednego jądra lub obu jąder, wierzchniactwo, spodziectwo, wodniak jądra lub obydwu jąder.

Chłopięce genitalia. Rozwój, wady anatomiczne

O prawidłowym rozwoju chłopięcych genitaliów a także ich ewentualnych wadach anatomicznych, rozmawiamy z pediatrą, Cezarym Makulskim.  

czytaj

Każde znamię, jakie pojawia się na ciele dziecka powinien zobaczyć lekarz specjalista.

Znamiona pod lupą

Znamiona to te miejsca na ciele, w których skóra ma inny kolor, najczęściej ciemniejszy. Większość z nich jest wrodzona, tzn. pojawiają się w dniu narodzin albo w ciągu kilku pierwszych miesięcy lub lat. Na szczęście na ogół są obojętne dla zdrowia....

czytaj

Robert Makłowicz podczas Festiwalu Zupy w Krakowie

Chilli con carne z tortillą Roberta Makłowicza

Jestem przeciwnikiem oddzielnego gotowania dla dzieci. Z takiego gotowania specjalnych dań dla maluchów wyrastają analfabeci kulinarni, którzy jedzą najpierw w domu papki bez żadnego smaku, potem w przedszkolu, w stołówce szkolnej, a kończą na brejach w...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj