Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Lekcje w szkole nie powinny zaczynać się o godzinie ósmej

Nie zrywać dziecka z łóżka!

Im później zaczynają się lekcje w szkole podstawowej, tym uczniowie zdrowiej śpią i lepiej się zachowują – uważają amerykańscy naukowcy ze Szpitala Dziecięcego Hasbro w amerykańskim mieście Providence (Rhode Island).

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

Fot. iStockphoto

Przesunięcie pierwszej lekcji o pół godziny powoduje, że uczniowie są bardziej rześcy i żwawi, poprawia się ich zachowanie i zdrowie.

 

Z raportu wynika, że gdy lekcje rozpoczynały się o pół godziny później, uczniowie wszystkich klas spali średnio o 45 minut dłużej niż wówczas, gdy chodzili do szkoły na godzinę 8.00. Jednak najbardziej zdumiewające w amerykańskim opracowaniu są wyniki ankiety dotyczącej samopoczucia dzieci. W zależności od wieku od 34 do 69 proc. uczniów przyznaje, że nigdy lub prawie nigdy się nie wysypiają, a 9 do 37 proc. skarży się, że sen, podczas którego kilkukrotnie budzą się każdej nocy, nie przynosi im zdrowego odpoczynku. Dzieci wspominają też o towarzyszącym im stałym zmęczeniu, braku motywacji do nauki, ogromna część - 45 do 66 proc. – czuje się „jakoś nieszczęśliwa”. W sumie ponad 80 proc. dzieci w wieku szkolnym śpi mniej niż 7 godzin na dobę, tylko 11 proc. uczniów śpi zalecane 9 godzin albo dłużej.

Przyszkolne gabinety lekarskie raportują zaś, że coraz więcej uczniów zwalnia się podczas lekcji z powodu złego samopoczucia. Natomiast w szkołach, w których lekcje przesunięto o pół godziny, odnotowano gwałtowny spadek nieobecności i spóźnień na pierwszą lekcję.

– Drobne tylko opóźnienie w rozpoczęciu pierwszej lekcji wiąże się ze znaczącym wydłużeniem się snu i zmniejsza napady senności w ciągu dnia – podsumowuje dr Owens. – A co chyba najważniejsze. Dzięki takiej zmianie uczniowie czują się mniej przybici i bardziej zmotywowani do udziału w wielu zajęciach. I choć specjaliści w dziedzinie edukacji uważają pomysł przesunięcia wszystkich lekcji tak, by zaczynały się najwcześniej o godzinie 8.30, za kontrowersyjny z powodu komplikacji organizacyjnych, ważne, by naciskać na takie zmiany. Dzięki nim dzieci i młodzież nie tylko będzie się lepiej wysypiać, ale z pewnością poprawią się ich wyniki w nauce i jakość życia – twierdzi psychiatra.

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, zachowanie, szkoła, sen, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Jeśli nie uwolnimy dziecka od zaparć, może dojść do niedrożności kałowej przewodu pokarmowego.

Zaparcia psychogenne i nawykowe

Na psychogenne zaparcia cierpią przede wszystkim wrażliwe przedszkolaki i pierwszoklasiści. Powody mogą być różne. Czasem dominują względy estetyczne np. dziecko wstydzi się, że ktoś poczuje brzydki zapach, gdy ono jest w toalecie, a czasem lęk - dziecko...

czytaj

W ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na choroby alergiczne oczu.

Zapalenie spojówek u dziecka

Najczęstszą przyczyną wizyt dzieci u okulisty są zmiany zapalne powierzchni oka, w tym zapalenie spojówek. Dochodzi do niego, gdy do oka wnikną bakterie, wirusy, pył, dym, kurz czy kosmetyki. Choroba może mieć ostry lub łagodny przebieg, dlatego, gdy...

czytaj

Choć każde plamienie i krwawienie  należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj