Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

|

|

Maluchy potrzebują przyjaznej szkoły

Od toalety po wystrój klasy i świetlicy

To ważne, żeby przed posłaniem dziecka do szkoły sprawdzić jakie warunki szykuje dla tak małych uczniów. Sześciolatki powinny zdobywać uczniowskie szlify pod okiem cierpliwego nauczyciela, wśród zabawek, a gdy jest ciepło też na świeżym powietrzu.

Dzieci będą się uczyć poprzez zabawę, zajęcia mają przerywać zabawy ruchowe i gry na świeżym powietrzu

Fot. BE&W

Dzieci będą się uczyć poprzez zabawę, zajęcia mają przerywać zabawy ruchowe i gry na świeżym powietrzu

Podstawówka nr 3 w ledwie 30-tysięcznych Policach dla uczniów klas I-III ma pawilon z osobnym wejściem. Wiosną ruszyła budowa nowego placu zabaw. Od września będą dwie świetlice - osobna dla pierwszoklasistów w wieku 6 i 7 lat, osobna dla uczniów drugich i trzecich klas. Świetlice będą czynne tak długo, by rodzice zdążyli po pracy odebrać dzieci.
W stołówce mali uczniowie zjedzą drugie śniadanie przyniesione z domu, do którego dostaną kubek gorącej herbaty albo kartonik mleka. Na długiej przerwie wydawany będzie ciepły obiad.

Dzieci będą się uczyć poprzez zabawę, zajęcia mają przerywać zabawy ruchowe i gry na świeżym powietrzu. Dla dzieci z wadami postawy zaplanowano darmową gimnastykę korekcyjną. Sześciolatki będą się uczyć angielskiego lub niemieckiego (do wyboru) oraz obsługi komputera, jeden z rodziców dla chętnych dzieci poprowadzi też darmowe lekcje hiszpańskiego.

 

Brak minimalnych standardów

Niestety, nie ma pewności, że tak dobrze przygotowane dla sześciolatków będą wszystkie szkoły w kraju. – Ministerstwo nie ustaliło minimalnych standardów, jakie musi spełnić szkoła, która przyjmie sześciolatki. Nikt nie zagwarantuje rodzicom, że dzieci będą mieć dostosowane dla siebie toalety, że nie będą musiały siedzieć 45 minut w ławce. W jednych szkołach będzie dla dzieci wszystko, w innych nic – niepokoi się Karolina Elbanowska z podwarszawskiego Legionowa, mama czwórki dzieci. Założyła stowarzyszenie rodziców przeciwnych reformie „Ratuj maluchy”. Powtarza, że jest za obniżeniem wieku szkolnego, ale dopiero za kilka lat, by szkoły miały czas na przygotowania.

Teraz wszystko zależy od dyrektora szkoły i od pieniędzy, jakie na przygotowanie do reformy dostanie od swojego samorządu. A tych raczej wiele nie będzie. Rząd nie zwiększył oświatowej subwencji dla gmin i w dodatku w ramach kryzysowych oszczędności zablokował 300 milionów złotych, przewidzianych na przygotowanie szkół do reformy edukacji. Minister Katarzyna Hall obiecuje szkołom unijne pieniądze, ale póki co nikt nie wie, czy i kiedy zostaną uruchomione – polski rząd nadal negocjuje to w Brukseli.
Na razie minister w specjalnym liście do rodziców zapewnia: „W szkole pojawi się miejsce, gdzie dzieci będą mogły przechowywać podręczniki i przybory szkolne, dzięki czemu ich tornistry staną się lżejsze".

 

Strona: 1 2
Oceń artykuł:
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.

Poczytaj również

Zobacz więcej na temat: zerówka, umiejętności, szkoła, rodzice, nauka

Podobne dyskusje na forum

Polecamy

Gdy dziecko obficie się ślini, wkłada do buzi rączki lub przedmioty, to znak, że ząbkuje

Bolesne ząbkowanie. Najczęstsze objawy to płacz, gorączka, biegunka

Tak, jak nie ma sztywnej reguły, co do momentu pojawienia się pierwszego ząbka, tak nie ma wytłumaczenia dlaczego u jednych dzieci ząbki pojawiają się wcześniej, u innych później. Jedyną regułą, jaką sama zaobserwowałam, jest to, że rodzeństwu zęby...

czytaj

Dr n.med. Wojciech Feleszko

Czego oznaką jest trzęsąca się bródka u noworodka i małego niemowlaka?

Ostatnio zauważyłam u 2,5 miesięcznego dziecka, że czasami drży mu broda. Wygląda to tak, jakby było mu zimno. Zdarza się to podczas kąpieli, albo jak się go podnosi. Czy to jest normalny odruch?

czytaj

W znakomitej większości przypadków masturbacja dziecięca, to normalna fizjologia rozwoju.

Masturbacja dziecięca

Planując powiększenie rodziny, mamy pewne wyobrażenie odpowiedzialności jaka na nas spoczywa i problemów jakie czają się za rogiem. Większość rodziców nie dopuszcza jednak do świadomości myśli, iż już niespełna rok po narodzinach ich dziecko może przeżyć...

czytaj

Co sądzisz o tym, by każda kobieta mogła zażądać porodu w drodze cesarskiego cięcia?



Zobacz wyniki ankiety, skomentuj